Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Ağız-Diş Bakımı ve Beslenme Önerileri
Anasayfa » Tedaviler » Ağız-Diş Bakımı ve Beslenme Önerileri
Ağız-Diş Bakımı ve Beslenme Önerileri

Ağız-Diş Bakımı ve Beslenme Önerileri

Beslenmenizde doğru yiyecekleri seçmek, sağlıklı dişlere ve iyi ağız hijyenine sahip olmanın önemli bir yönüdür. Çocuklarda ve gençlerde iyi beslenme alışkanlıkları oluşturmak, yaşamları boyunca iyi beslenme düzeni ve yemek seçimleri için özellikle faydalı olabilir.

Beslenme Ağız Sağlığını Nasıl Etkiler?

Yediğiniz besinler ağızda yaşayan mikrop ve bakterilerle temas eder. Eğer fırçalamazsanız, dişlerde plak birikir. Plak pek çok gıdada bulunan nişasta ve şekerler üzerinde büyür. Plak şekerler ve nişastalarla birleştiğinde, diş minesine dişleri saldıran ve sonunda çürümeye neden olan bir asit üretilir.

Sağlıklı Beslenme Seçimi

Sağlıklı bir beslenme rutinini uygulamak kolay gelebilir, ancak meyveler, süt, tahıllar, ekmek ve bazı sebzeler şeker veya nişasta içerir. Gazlı içecekler, tatlı meyve içecekleri ve şekerli atıştırmalık yiyecekler sınırlı tüketilmelidir.

Bu yiyeceklerden kaçınmak zorunda değilsiniz, sadece dengeli bir beslenme düzenini izlemelisiniz, günde iki kez dişlerinizi fırçalamanız ve günlük diş ipi kullanmanız gerektiğini de unutmayın. Tüm bunlar sağlıklı bir diş-ağız bakımının önemli parçalarıdır. Ağız ve diş bakımınız için şu önerileri dikkate alınız:

Bolca su için

Beş ana besin grubundan çeşitli sağlıklı besinler tüketin

Öğün aralarında atıştırmalık tüketimini azaltın

Şeker bakımından yüksek aperatif ve içecekleri sınırlayın

Günde iki kez dişlerinizi doğru şekilde fırçalayın

Her gün diş ipi kullanın

Düzenli muayeneler için diş hekiminizi ziyaret edin

Sağlıklı yiyecekler yemek ve şekeri yüksek olan aperatif ve içeceklerden kaçınmak, çürükleri önlemenin iyi bir yoludur, sağlıklı diş ve diş etlerini korumak için iyi bir diş bakımı rutini gereklidir. Plak iyice fırçalanarak ve diş ipi ile çıkarılabilir ve diş hekiminiz erken çürüme belirtileri tespit edebilir.