Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Ağız Hastalıklarının Tedavileri
Anasayfa » Tedaviler » Ağız Hastalıklarının Tedavileri
Ağız Hastalıklarının Tedavileri

Ağız Hastalıklarının Tedavileri

Diş ve ağız sağlığı, genel sağlığın önemli bir parçasıdır. Kötü bir ağız hijyeni diş eti hastalıklarına yol açabilir. Diş fırçalama, diş ipi kullanma ve şeker alımınızı sınırlama gibi uygun oral hijyen alışkanlıklarını ne kadar erken öğrenirseniz, uzun süreli sağlık sorunlarından kaçınmak o kadar kolay olacaktır.

Ağız Hastalıklarının Sebepleri

Ağız her türlü bakteri, virüs ve mantarı toplar. Bazıları oraya aittir, ağzınızın normal florasını oluşturur. Genellikle küçük miktarlarda zararsızdırlar. Ancak şeker bakımından yüksek bir beslenme, asit üreten bakterilerin gelişebileceği koşullar yaratır. Bu asit diş minesine zarar verir ve diş kayıplarına neden olur.

Diş eti çizginizin yakınındaki bakteriler plak adı verilen yapışkan bir matriste gelişir. Plak düzenli olarak fırçalanıp ve diş ipi ile çıkarılmazsa, diş diplerinde birikerek sertleşir. Bu, diş etlerinizi şişirebilir ve diş eti iltihabı olarak bilinen duruma neden olabilir. Aynı zamanda dişeti çekilmesi gibi diğer sorunlar da bakterilerin aşırı oluşumu sonrasında gelişebilir. Dişeti hastalıklarının daha ileri evresine periodontitis denir. Ağız hastalıklarına katkıda bulunan birçok faktör vardır:

Sigara içmek

Fırçalama alışkanlığının olmaması

Şekerli yiyecek ve içecek tüketiminin sık olması

Şeker hastalığı

Ağızdaki tükürük miktarını azaltan ilaçların kullanımı

Kadınlarda hormonal değişiklikler

Asit reflü veya mide ekşimesi

Ağız Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir?

Diş muayenesi sırasında çoğu diş ve ağız problemi teşhis edilebilir. Muayene sırasında aşağıdakiler yakından incelenir:

Diş

Ağız

Boğaz

Dil

Yanaklar

Çene

Boyun

Teşhise yardımcı olmak için çeşitli aletler kullanarak dişleriniz muayene edilirken detaylı inceleme için diş röntgeni de çekilebilir.

Muayene sırasında ağzınızda anormal lezyonlar veya büyümeler mevcutsa, diş eti biyopsisi yapılabilir. Biyopsi sırasında, büyüme veya lezyondan küçük bir doku parçası alınır. Numune daha sonra kanserli hücreleri kontrol etmek için mikroskop altında incelemek üzere laboratuvara gönderilir.

Ağız Hastalıkları Çeşitleri

Doğru ağız hijyeni ile diş ve ağız hastalıklarının çoğu önlenebilir. Yaşamınız boyunca en az bir diş problemi yaşarsınız.

Çürük

Çürükler, dişin kalıcı olarak hasar görmüş alanları anlamına gelir ve bazen içlerinde delikler olabilir. Diş çürüğü oldukça yaygındır. Bakteriler, yiyecekler ve asit dişlerinizi kaplayıp bir plak oluşturduğunda ortaya çıkarlar. Dişlerinizdeki asit alttaki dentin veya bağ dokusunda yemeye başlar. Zamanla, bu kalıcı hasara neden olabilir.

Diş eti hastalığı (diş eti iltihabı)

Dişeti iltihabı olarak da adlandırılan diş eti hastalığı diş etlerinin iltihabıdır. Kötü fırçalama ve diş ipi kullanmama alışkanlıkları nedeniyle dişlerinizde plak birikmesi sonucu ortaya çıkar. Dişeti iltihabı diş etlerinizin şişmesine ve kanamasına neden olabilir. Tedavi edilmeyen diş eti iltihabı, daha ciddi bir enfeksiyon olan periodontit neden olabilir.

Periodontit

Periodontit ilerledikçe, enfeksiyon çene kemiğine yayılabilir. Aynı zamanda vücutta iltihabi bir tepkiye neden olabilir.

Çatlak veya kırık dişler

Ağız bölgesine alınan darbeler diş çatlamasına ve kırılmasına neden olabilir. Diğer yandan çok sert yiyeceklerin tüketilmesi ya da uyurken dişlerin sıkılması gibi durumlar da kırık ve çatlak oluşumuna katkıda bulunur.

Hassas dişler

Dişleriniz hassassa, soğuk veya sıcak yiyecekler veya içecekler tükettikten sonra ağrı veya rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu durum bazen bir kanalı tedavisi ya da dolgu yapıldıktan sonra geçici olarak ortaya çıkar. Aynı zamanda şunların sonucu olabilir:

Dişeti hastalığı

Dişeti çekilmesi

Kırık diş

Yıpranmış dolgular

Bazı insanlar doğal olarak hassas dişlere sahiptir çünkü daha ince diş minesine sahiptirler. Çoğu zaman, doğal olarak hassas dişler günlük ağız hijyeni rejiminizde bir değişiklikle tedavi edilebilir.

Ağız Hastalıklarının Tedavisi

Temizlik

Profesyonel bir temizlik, fırçalama ve diş ipi kullanırken kaçırmış olabileceğiniz plaklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Diş temizliği sırasında tüm plaklar diş diplerinden çıkarıldıktan sonra dişlerinizi fırçalamak için güçlü bir diş fırçası kullanılır. Bunu, kalan plakları temizlemek için diş ipi ve durulama izler.

Florür Tedavileri

Bir diş temizliğinin ardından, çürüklerle mücadele etmek için bir florür tedavisi uygulanabilir. Florür, doğal olarak oluşan bir mineraldir. Diş minesinin güçlendirilmesine yardımcı olabilir ve bakteri ve aside daha dayanıklı olmalarını sağlar.

Antibiyotikler

Dişeti enfeksiyonu belirtisi gösterirseniz veya başka dişlere veya çenenize yayılmış bir diş apseniz varsa, enfeksiyondan kurtulmanıza yardımcı olmak için antibiyotik kullanmanız gerekebilir.

Dolgu

Dişteki boşluğu, çatlağı veya deliği onarmak için dolgu kullanılır. Öncelikle dişin hasarlı bölgesini çıkarmak için bir matkap kullanılır ve daha sonra delik amalgam veya kompozit gibi bir malzeme ile doldurulur.

Kanal Tedavisi

Diş çürüğü, dişin iç kısmındaki sinire kadar uzanırsa, kanal tedavisine ihtiyacınız olabilir. İşlem sırasında, sinir çıkarılır ve yerine, genellikle biyo-uyumlu bir malzemeden yapılmış dolgu yerleştirilir.

Diş ve ağız problemleri için cerrahi

Ağız cerrahileri genellikle periodontal hastalıkların daha ciddi vakalarını tedavi etmek için yapılır. Kaza sonucu oluşan eksik veya kırık dişleri değiştirmek veya düzeltmek için bazı diş ameliyatları da yapılabilir.

Kemik grefti

Kemik grefti dişeti kökünün etrafını saran kemiğe zarar verdiğinde gereklidir. Diş hekimi, zarar görmüş kemiği, kendi kemiğinizden, sentetik bir kemikten veya bağışlanan bir kemikten yapılabilecek bir greft ile değiştirir.

Diş çekimi

Diş hekiminiz dişinizi kanal tedavisi veya başka bir ameliyatla koruyamazsa, dişin çekilmesi gerekir. Bazen bir kişinin çenesi, 20’lik dişler için yeteri kadar büyük değildir. Genellikle ağrı, iltihaplanma veya başka sorunlara neden olması durumunda 20’lik dişlerinin çekilmesi mümkündür.

Diş implantları

Diş implantları, bir hastalık veya kaza nedeniyle kaybedilen dişlerin yerine kullanılır. İmplant cerrahi olarak çene kemiğine yerleştirilir. İmplant yerleştirildikten sonra kemikleriniz etrafında büyür. Buna kemik entegrasyonu denir. Bu işlem tamamlandığında, diğer dişlerinize uygun yeni bir yapay diş hazırlanır. Bu yapay diş taç olarak bilinir. Yeni taç daha sonra implanta eklenir.