Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Ağız Kuruluğu
Anasayfa » Tedaviler » Ağız Kuruluğu
Ağız Kuruluğu

Ağız kuruluğu Neden Olur?

Tükürük salgısının olması ağız içinin nemli olmasına yardımcı olurken bu salgının yok olması ya da azalması ağız kuruluğu söz konusu olmasına neden olmaktadır. Bu durum birçok hastalığın ana nedeni olup hastalıkların belirtilerinin başında gelmektedir. Ağızda yaşanan kuruluk sorunu ilaç tedavisi olan kişilerde yaygın bir şekilde meydana gelirken aynı zamanda Parkinson ve diyabet hastalıklarında görülen ciddi bir belirti ve sağlık sorunudur. Hormonsal değişimler ve ağızdan solunum yapılmasını ön gören rahatsızlıklar sonucunda ağız kuruluğu meydana gelebilir.

Ağız Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Ağız içerisinde nem kaybının ilk belirtisi olarak diş çürüklerinde artma meydana gelebilir. Ağız içerisinde kuruluğa bağlı olarak enfeksiyonların gelişerek kötü koku, boğazda kuruluk, ağızda yapışıklık hissi, metalik bir tat gibi belirtiler hastayı rahatsız ederken çevresinde de rahatsızlık hissi oluşmasına neden olmaktadır. Öncelikle ağız kuruluğu nedenleri belirlenerek tedavi edilmesi gerekli bir sağlık sorunudur.

Ağız Kuruluğu Tanısı

Ağız kuruluğu rahatsızlığı için teşhis ve tanı aşamasında ilk izlenecek olan yol hastanın yiyecekleri içecek olmadan yutup yutamadığıdır. Diş hekimi tükürük miktarını bu orana göre hesaplar. Hastaya bu aşamada bir parça parafin vererek çiğnenmesi istenir ve belirlenen oranların altında bir değerin çıkması halinde kuruluk tanısı konabilir. Mutlaka bir uzman hekimin tanı koyması faydalı olurken tedavi için geç kalınmaması gerekli ciddi bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ağız Kuruluğu Tedavisi

Öncelik olarak ağız kuruluğu hastalığının nedenlerinin belirlenmesi ve bu nedenlere bağlı olarak tedavi sürecinin başlaması önemlidir. Tükürük bezlerini çalıştıran ilaçlar ya da tükürük miktarını arttıracak özel sakızlar verilerek nedenleri belirlendikten sonra tedavi seçenekleri oluşturulabilir. Tükürük jelleri, nazal spreyler, tükürük miktarını arttıran sakızlar gibi birçok tedavi seçeneği olan ağız kuruluğu için altta yatan nedenlerin belirlenmesi önemlidir.

Ağız Kuruluğu Neden Oluşur?

Birçok farklı semptomların ve rahatsızlıkların yan etkisi şeklinde görülen ağız kuruluğu durumu farklı nedenlere bağlı olarak oluşmaktadır. Bazı kullanılan ilaçların yan etkileri gibi meydana gelen bu durum için mutlaka tanı önem taşır. Belirli hastalıkların yan etkileri, sigara kullanımı, sinir hasarı, farklı nedenlerden dolayı tükürük bezlerinin alınması gibi operasyon ve yaşam biçimlerinden oluşması olası bir durum olup basit yöntemler kullanılarak tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.

Ağız Kuruluğu Neden Olur

Genel olarak bakıldığında kişilerin yaşam biçimlerinden kaynaklı olarak görülen ağızda meydana gelen nem kaybı için birçok nedenden dolayı meydana geldiği görülmektedir. Kullanılan ilaçların yan etkileri, tansiyon depresyon gibi durumların görülmesi sonrasında meydana gelen etkiler, sigara kullanımı, ağız içinde meydana gelen enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok sağlık sorununun etkileri arasında yer almaktadır. Önemli olan kuruluk oluşumunun nedenleri belirlenerek bu nedenlere bağlı durumların iyileştirilmesidir.

Ağız kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Ağız hijyenine dikkat etmek kişilerin önem vermesi gereken bir durum olup kuruluk önlenmesi için en etkili önlem yöntemleri arasındadır. Dişlerin düzenli fırçalanması, ağız gargara ve çalkalama suları, sakız kullanımı etkili olan kurulukları giderip ağız içini nemli bırakan yöntemlerdir. Sakız çiğneme alışkanlığı kazanılarak bol su içilmesi de alınacak tedbirler arasında yer alan sağlıklı uygulamalardandır.

Ağız Kuruluğu Nedeni

Ağızdan alınan nefes ağız içi ve boğazlarda olması gereken nemin yok olarak kuruluk oluşmasına neden olmaktadır. Burundan nefes alınarak önlenen bu durum bol su içilerek de önlenebilir. Kaygı, stres gibi sağlık sorunlarının yaşanması da nedenlerin arasında yer alırken kişinin bu sağlık sorunlarının ortadan kaldırılmasıyla durum düzelecektir yani geçici bir problem niteliği taşımaktadır. Bu nedenlerin yanı sıra ilaç kullanımına bağlı olarak yan etki şeklinde görülmesi de sıklıkla rastlanan nedenler arasında yer almaktadır.

Ağız Kuruluğu Nasıl Geçer?

Ağızda meydana gelen nem kaybı sonrası oluşan kuruma için farklı yöntemler uygulanmakta ve basit bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Önemli olan kişilerin ağzında meydana gelen kuruluğun doğru tanısının konması ve altta yatan nedenlerin belirlenmesi gereklidir. Şekersiz sakız ve akide şekeri kişilerin yanında bulundurulması bir nebzede olsa tedavi niteliği taşıyarak hastayı rahatlatmak için kullanılabilir. Ev ortamında kuru olan havanın önlenmesi için nemlendirici bulundurulması da ortamı nemli yapacağı için kişilerde kuruluk oluşumuna neden olmayacaktır. Bol su içilmesi de başlıca önlemlerin arasında olup tanının doğru konması sonrası farklı ek tedavilerde başlanabilir.

Ağız Kuruluğu Sebepleri

Ağız içi kuruluk ve boğazlarda meydana gelen kuru hissiyatın birçok nedeni mevcuttur. Başta su tüketiminin azlığı ve ağızdan nefes almak gelmektedir. Bol su tüketimi sayesinde basit bir şekilde çözülen kuruluk ilaçların yan etkileri olarak da kendini göstermekte olup ilaçlar kesildikten sonra ortadan kalkmaktadır.

Ağız için nemli tutulması kuruluğun önüne geçen en etkili tedavilerdendir. Kişinin hayatında meydana gelen ani değişimler ve psikolojik durumlarda ağız içi kuruluğa neden olmaktadır. Uzman hekim öncesinde ön tanı konularak uzman hekimle paylaşılması önem taşımaktadır. Tedavi yöntemi olarak son derece basit uygulamalar kullanılıp kişilerin ağız içi kuruluklarının hafifletilmesi sağlanabilir.

Ağız Kuruluğu Halsizlik

Hafife alınmaması gereken bir sağlık sorunu olan kuruluk kişilerde oluşan farklı bir hastalığın belirtisi de olabilir. İlerleyen dönemlerde tanısı konmayan tedavisi yapılmayan ağız içi oluşumlar ateş ve halsizlik gibi olgularla kendini göstererek sorunların büyüdüğünün habercisi olmaktadır.