Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Çene Ağrısı
Anasayfa » Tedaviler » Çene Ağrısı
Çene Ağrısı

Çene Ağrısı

Çene ağrısı için tedavi yöntemleri belirlenirken, ağrıya sebep olacak durumun tanısının doğru tespit edilip; doğru tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Birçok kişinin çok sık karşılaştığı ve farklı nedenlerden kaynaklı çene ağrısı, kişilerin hayatını olumsuz yönde etkileyen sağlık problemlerinden birisidir. Çene ağrısı, farklı nedenlerden kaynaklı meydana gelen ve ağrıların genellikle geçmediği, zamanla ağrıların daha çok artış gösterdiği bir rahatsızlıktır. Çok sık görülen ve geçmeyen çene ağrıları, bazı sağlık problemlerinin belirtisi olabilir. Bu nedenle bu tür ağrıların söz konusu olduğu durumlarda, hemen uzman bir hekime başvurup; çene ağrısına sebebiyet veren durumun teşhis edilmesi gerekmektedir.

Çene ağrısı; kişilerin konuşma, çiğneme, yutma gibi hayati fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiler. Çene ağrısı, hafife şiddetli olarak görülebilir. Bazen çenede meydana gelen bazı rahatsızlıklardan kaynaklı olabildiği gibi bazen de bazı rahatsızlıklardan kaynaklı meydana gelebilir.

Çene ağrısı, kişilerin günlük yaşamını ve iş hayatını olumsuz yönde etkileyecek bir rahatsızlık olduğundan hemen ağrıya neden olan durumun tespit edilmesi ve tedavi sürecine başlanması gerekir.

Çene Ağrısı Neden Olur?

Çene ağrısı problemi bulunan kişilerin yaşadığı semptomlar, genellikle birbirine benzerdir. Kadın-erkek birçok kişide görülen çene ağrısı, çeşitli nedenlerden kaynaklı meydana gelebilir. Çene ağrısı özellikle eklem ve çene kaslarında kaynaklı görülür. Çene ağrısına neden olan sebepler arasında kişilerde görülen sinüzit, migren ağrıları, baş ağrıları, kemik dolgusu iltihabı ve kireçlenmesi neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra çene ağrısı; diş ve diş eti hastalıkları kaynaklı da olabilmektedir.

Çene ağrıları, vücutta bazı bölgelerde meydana gelen sorunlardan kaynaklı oluşabilmektedir. Tiroid hastalığı ve lyme hastalığı gibi durumlar, çenede ağrıya sebebiyet verebilir. Çene ağrısına ilave olarak kol, boyun, sırt bölgesinde de ağrılar oluşması diğer semptomlardandır. Birçok hastalığın sebebi olan uykusuzluk, yorgunluk, vitamin eksiklikleri, düzensiz beslenme şekli gibi etkenler de çene ağrılarına sebebiyet verebilir.

Çene ağrısına ilaveten göğüste daralma, mide bulantısı, uyuşukluk gibi semptomlar görülen kişiler, hemen bir uzman doktorla iletişime geçmelidir.

Çene Altı Ağrısı

Çene altı ağrısı, eklem bozuklukları kaynaklı oluşabilir. Bu tür ağrılara, genellikle kafatası ekleminde veya çiğnemeyi sağlayan kaslardaki problemler neden olur. Birçok kişide görülen çene altı ağrısı kişilerin çiğneme, yutma gibi fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiler.

Çene ağrılarında kaslarla ilgili ağrılar, genellikle çene kaslarının çok fazla çalışmasından kaynaklı meydana gelebilir. Çene ağrısı sorunlarında, kişilere bazen cerrahi müdahaleler gerçekleştirilebilir. Ayrıca çene problemleri için ilaç tedavisi veya farklı tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Belirlenecek yöntem ve ilave yöntemler yapılacak detaylı bir tetkikten sonra belirlenir.

Çene Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Çene ağrısı tedavisi için öncelikle çene ağrısına neden olan durumun teşhis edilmesi gerekir. Uzman doktorun gerçekleştirdiği fiziksel muayeneler sonrasında bazı görüntüleme yöntemlerine de başvurulabilir. Bunun yanı sıra kişilerin çene ağrısının psikolojik nedenlerden kaynaklı olabileceği durumu da göz önünde bulundurulur.

Hastalığa neden olan durum belirlendikten sonra nasıl bir tedavi uygulanacağı belirlenir. Çene ağrısı; enfeksiyon, yapısal bozukluklar veya herhangi bir rahatsızlıktan kaynaklı görülebilir. Kişileri çene ağrısına neden olan duruma uygun şekilde ilaç tedavisi veya cerrahi müdahalelere başvurulabilir. Bunun yanı sıra ilaç tedavisine ek olarak gevşeme terapileri de kişilere tavsiye edilebilir.

Ağrıya neden olan herhangi bir fizyolojik veya psikolojik durum tespit edildiğinde, bu kişilere de farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Çene ağrısı için uygulanacak tedavi yöntemleri, uzman bir doktorun gerekli fiziksel muayene, kan tahlilleri ve görüntüleme testleri sonucunda karar vermesi gereken bir durumdur.

Çene Ağrısı İle Birlikte Görülen Sorunlar

Çene ağrısı ile birlikte kişilerde farklı semptomlar görülebilir. Çene ağrısı ile birlikte kişilerin çene hareketlerinde kısıtlanma, çene kilitlenmesi, yanaklarda ağrı gibi durumlarda görülebilir. Bunun yanı sıra kişilerin kulak ve baş bölgesinde ağrı, yüksek ateş, yüzde şişlik gibi sorunlar da çok fazla görülen diğer sorunlardır.

Çene ağrısına ek olarak diğer semptomlar, farklı hastalıkların olması durumunda değişiklik gösterebilir. Bu tür semptomlar görülen kişilerin, hemen bir sağlık kuruluşuna giderek gerekli tahlilleri ve tetkikleri yaptırmaları sağlık probleminin erken teşhis edilmesi ve hemen tedaviye başlanması noktasında önem arz eder.

Çene ve Yüz Ağrıları

Çene ağrıları yalnızca çene bölgesinde değil göz, kulak, yüz, boğaz bölgelerinde de ağrılara sebebiyet verebilir. Yüz bölgesindeki kaslar ile çene bölgesindeki kaslar birlikte çalışır. Bu nedenle çene bölgesinde görülen ağrılar, yüz bölgesinde de ağrılara sebebiyet verebilir.

Çene eklemi rahatsızlıkları kişilerin baş boyun kaslarındaki bölgeleri etkiler. Bu yüzden bu tür rahatsızlığı bulunan hastaların zaman kaybetmeden uzman bir hekimin kontrolünden geçmeleri önem arz eder.

Çene Ağrısı Fiyatları

Çene ağrısı fiyatları, kişilere uygulanacak tedavi yöntemlerine ve kişilerin ihtiyaçlarına göre farklılık gösterebilir. Sağlık konusunda daima profesyonel buy testosterone enanthate ve uzman kişilerden yardım alınması çok önemlidir. Çene ağrısı gibi durumlarda gerekli araştırmaların yapılıp; işlem için en iyi hekimin tercih edilmesi gerekir. Çene ağrısı tedavisi için devlet hastanelerine veya özel hastanelere başvurulabilir.

Çene ağrısı için uygulanacak tedavi yöntemi fiyatları, işlemin gerçekleştirileceği kuruma ve kurumun bulunduğu ile göre değişir. Fiyatlar hakkında güncel ve detaylı bilgi için işlemin gerçekleştirileceği kurum ile irtibata geçilmesi daha doğru olacaktır. Uzman doktorun yaptığı muayene sonrasında ve yapılacak işlemler belirlendikten sonra fiyat belirlenir.