ALİADENT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KLİNİĞİ

Diş Çekimi

Dişiniz hasar görmüş veya çürümüşse ve önce bir dolgu ile onarılamazsa, son çare olarak diş çekimi kararı verilebilir. Dişiniz onarılamadığında, diş çekimi sizin için en iyi seçenek olabilir. Bununla birlikte, konsültasyon sırasında seçenekleriniz sizinle görüşülecektir.

Diş Çekimi Neden Yapılır?

Bir dişin çekilmesi için birçok neden olabilir:

 • Şiddetli diş çürüğü
 • Diş eti hastalığı (periodontal hastalık)
 • Onarılamayan kırık diş
 • Diş etlerinde veya dişlerin etrafında apse (irin toplanması)
 • Gömülü yirmi yaş dişleri

Genellikle dişler lokal bir anestezi altında çekilir. Bu, tamamen baskı hissedebilmenize rağmen, diş etlerinizdeki ağrıyı tamamen engeller. İşlem sırasında uyanık kalacaksınız, böylece neler olduğunun farkında olacaksınız. Dişinizin çekilmesi konusunda çok endişeli iseniz, kaygıyı gideren, uykulu hissetmenizi sağlayan ve rahatlamanıza yardımcı olan sakinleştirici almanız mümkün olabilir.

Ekstraksiyon için genel bir anestezi olması genellikle sadece küçük çocuklar veya öğrenme güçlüğü çeken yetişkinler için bir seçenektir. Bununla birlikte, dişlerinizden birkaçının çekilmesi gerektiğine veya ekstraksiyonun normalden daha zor olacağına diş hekiminiz sizin için doğru karar verebilir.

 

Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Dişinizin kökleri diş etinizde bir yuvaya oturur. Diş hekiminiz diş yuvasını genişletecek ve çekmeden önce hafifçe gevşetecektir. Bir diş çekildiğinde ağzınızda bir miktar baskı hissedeceksiniz.

Dişinizi çektikten sonra diş eti birkaç dakika kan kaybedebilir. Diş hekiminiz kanamayı durdurmak için ısırmanız için size bir parça yumuşak dolgu sağlar ve durduktan sonra eve gidebilirsiniz.

Genel bir anestezik veya yatıştırıcı kullandıysanız, anestezik veya yatıştırıcıların etkileri yok olana kadar dinlenmeniz gerekir. Çoğu insan aynı gün normal rutinlerine geri dönebilir. Sadece daha zor bir cerrahi ekstraksiyonunuz varsa, iyileşmesi birkaç gün alacaktır.

Diş çekimi sonrası alanının düzgün şekilde iyileşmesini sağlamak için ipuçları:

 • Diş çekildikten sonra en az 24 saat boyunca ağzınızı çalkalamayın. Bu, oluşan kan pıhtılarını rahatsız edebilir ve tekrar kanamaya neden olabilir.
 • 24 saat sonra, alanı temiz tutmak için, tuzlu su gargarasıyla günde dört kez nazikçe durulayın.
 • Bir süre için yumuşak yiyecekler yiyin.
 • Eğer diş eti kanarsa, en az 15 dakika temiz bir mendil gibi temiz bir malzeme yastığını ısırınız.
 • En az 24 saat boyunca alkol almayınız ve mümkün olduğunca uzun süre sigara içmeyiniz.
 • Dişlerinizi fırçalayın ancak diş fırçanızı iyileşme yaralarından uzak tutun, her gün daha yakından fırçalayın.

Diş hekimliğinde birincil tedavi hedeflerinden biri de dişleri korumaktır. En gelişmiş ve gerçekçi protezler bile, sağlık ve görünüm açısından doğal bir diş ile karşılaştırılamaz. Bununla birlikte, diş çekimi söz konusu olduğunda uzun vadede sağlığınızı koruyacak, dişi güvenli, verimli ve minimum rahatsızlıkla çekmek için etkili yöntemler vardır.

 

Diş Çekme Nedenleri

Bazen bir diş çekilmelidir çünkü etkili bir şekilde çalışacak kadar sağlıklı değildir veya diğer dişler veya genel diş sağlığınız için tehlike oluşturur. Bazı durumlarda, diş hayati önemini korumak için çok fazla çürür veya ilerleyen periodontal (diş eti) hastalığı nedeniyle diş eti dokuları kopar. Diğer durumlarda, dişin uzun vadeli sağlığı travmatik yaralanma nedeniyle tehlikeye girmiştir.

Bir dişin çekilmesi gerekebilir, çünkü diğer dişleri tehlikeye atar, çene ve ısırma işlevine müdahale eder. Genellikle diş etlerinin altında anormal bir pozisyonda, etkilenen azı dişleri bitişik dişlerin köklerine baskı yaparak onlara zarar verebilir. Bu sebepten ve diş eti hastalıklarına karşı yüksek duyarlılıklarından etkilenen azı dişleri, mevcut veya gelecekteki sorunları azaltmak için sıklıkla çekilir.

Ayrıca ortodontik tedavinin başarısını artırmak için sağlıklı bir diş de çekilebilir. Yanlış hizalanmış dişler diş telleri veya benzer ortodontik tedavilerle daha iyi pozisyonlara getirilir; bazen, diş fazlalığı nedeniyle hareket alanı az veya çok olabilir. Bu gibi bir durumda, gerekli alanı oluşturmak için bazı dişleri çekilebilir. Bu amaç için en sık çekilen dişler ağzın ön tarafına yakın yerde bulunanlardır. Bu dişlerin çıkarılması işlev kaybına neden olmaz ve sonraki ortodontik tedavi kozmetik olarak tatmin edici bir sonuç yaratır.

 

Ekstraksiyon (Diş Çekme) Tedavisi

Kullanılan ekstraksiyon yöntemi dişin türüne, konumuna ve çıkarılmasını zorlaştırabilecek herhangi bir koşulunun mevcut olup olmamasına bağlı olacaktır.

Herhangi bir ekstraksiyon tedavisinden önce, diş hekimi dişin ağızdaki konumu ve olası çekilme komplikasyonları dahil olmak üzere uygun bir değerlendirme ve teşhis gerçekleştirir. Bu değerlendirme, yakın zamanda çekilen röntgenleri ve herhangi bir anestezi ile etkileşime girebilecek mevcut reçeteli ilaçları içeren eksiksiz bir tıbbi öyküyü içerecektir.

Bazı insanlar bir dişi çekmek konusunda endişeli olsa da, anestezi ile desteklenen modern ekstraksiyon teknikleri, işlemden birkaç gün sonra sadece hafif ila orta dereceli rahatsızlıktan dolayı ağrısızdır.

Dişler, çene kemiğine benzer şekilde bağlanan elastik bir sakız dokusu olan periodontal ligament tarafından yerinde tutulur. Basit bir ekstraksiyon sırasında diş hekimi, dişler kavramalarını serbest bırakıncaya kadar dişi dikkatlice çeker. Deneyimli diş hekimleri, liflerin nasıl ayrıldığına dair bir fikir geliştirir, bu nedenle diş genellikle hasta için herhangi bir çaba veya rahatsızlık olmadan gevşer. Basit ekstraksiyonlar genellikle lokal anestezi ile birlikte yapılır.

Bununla birlikte, basit bir çekme işleminin mümkün olmadığı başka durumlar da vardır: düz bir çıkarma yolu olmayan çoklu kökleri olan dişler, gömülü dişler veya ekstraksiyon sırasında parçalanabilecek kırılgan kökleri olan dişler bunlardan bazılarıdır. Bu gibi durumlarda, genel anestezi gibi daha ağır sedasyon yöntemleri kullanılarak oral bir cerrah tarafından gerçekleştirilen bir cerrahi ekstraksiyon gerekli olacaktır.

 

Diş Çekimi Sonrası

Diş çekimi sonrasında kanamayı kontrol ettikten sonra, diş hekimi diş etinin kapatılmasından önce açık kısmı kemik grefti malzemesiyle doldurur. Kemik kaybının diş çekimi sonrası ortaya çıkması muhtemel olduğundan, kemik grefti yeni büyümeyi teşvik edecek ve olası kayıpları en aza indirecektir. Diş çekimleri dişçilikte en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Buna rağmen diş hekiminiz, gerekli olmadıkça, şu anki bir sağlık sorununu tedavi etmek veya gelecekteki ağız sağlığınızı iyileştirmek için bir çekim önermeyecektir.