ALİADENT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KLİNİĞİ

Ortognatik Cerrahi Hazırlığı

Ortognatik cerrahi, çene ve dişlerin yeniden şekillendirildiği veya hizalandığı bir işlemidir. Bu işlem, bir oral ve çene-yüz cerrahı tarafından gerçekleştirilir. Ameliyattan önce aylar boyunca ortodontistinizle düzenli olarak görüşme yapmanız önemlidir. Tedavi tamamlanması birkaç yıl sürebilir. Ortodontistiniz, dişlerinizin ameliyat için uygun bir pozisyonda olduğunu düşündüğünde cerrahi işlemi uygulayacaktır. Ameliyat için hazırlanmak ve iyileşme sürecinizi planlamak için size yeterince zaman tanınacaktır. Bu süre zarfında ortodontistinizle düzenli muayenelere gitmeniz gerekecektir. Bu ziyaretlerde, ilerlemeniz kontrol edilecek, diş telleriniz ayarlanacak ve ilave kayıtlar alınacaktır. Bu kayıtlar, fotoğraflar, röntgenler ve diş/çene pozisyonunu belgeleyen modelleri içerebilir. Ortodontistiniz, ameliyatın zamanlamasının gözden geçirilip geçirilmediğini size bildirecek ve size gerekli bilgileri sağlayacaktır.

Cerrahınızla Görüşmek

Ameliyattan kısa bir süre önce cerrahınızla görüşeceksiniz. Cerrahınız, ilerlemenizi değerlendirecek ve cerrahi planı kesinleştirecektir. Ayrıca ameliyatı etkileyebilecek ilaçlar ve alerjiler gibi faktörleri tartışacaksınız. Ayrıca ameliyat öncesinde genel sağlık durumunuzu değerlendirmek için muayene ve kan testleri yapılacaktır. Farklı faktörlere bağlı olarak, göğüs röntgeni gibi başka testlere de ihtiyacınız olabilir.

 

Ameliyattan Önce

Ameliyattan bir veya iki gün önce:

Sıvı gıdaları stoklayın, çünkü ameliyat sonrası çiğnemeye uygun olmayan yiyeceklere ihtiyacınız olacak. Bu içecekleri, çorbaları ve sütü içerebilir. Muz gibi sıvıya dönüşmesi kolay olan besinler de önerilen önerilen yiyecekler arasındadır.

Yetişkin bir aile üyesi veya arkadaşınızın sizi ameliyat sonrası eve bırakmasını sağlayın.

Ameliyattan önce yemek yememeniz veya içmemeniz için verilen talimatlara uyun.

Cerrahınıza ameliyattan önce düzenli ilaçlarınızı almanız gerekip gerekmediğini sorun.

Ameliyattan önceki aylarda tedavinizi ve iyileşmenizi kolaylaştırmak için yapabileceğiniz çok şey var. Örneğin:

Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmayı veya ameliyat sonrası bir süre boyunca kullanmamayı düşünün. Sigara içmek, ameliyat sırasında komplikasyon riskini artırabilir ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Ayrıca diş eti hastalığına neden olabilir veya daha da kötüleştirebilir.

Önceden plan yapmak, okuldan veya işte izin almanızı kolaylaştırır. Cerrahınıza iyileşme sürecinin ne kadar süreceğini sorun. Kendi hislerinize bağlı olarak, okula veya çalışmaya geri dönüşünüzü planlayabilirsiniz, ancak çenenizin tamamen iyileşmesi yaklaşık 6 hafta sürebilir. Tam iyileşme süreci 9 ila 12 ay sürebilir.

İyileşme hakkında bilgi edinin. Ameliyattan sonra, başlangıçta çiğneme mümkün olmayabilir. Bazı durumlarda çene yaklaşık 2 hafta boyunca sabitlenebilir. Bu nedenle ne yiyeceğinizi, nasıl yiyeceğinizi ve nasıl rahatlayacağınızı öğrenmeniz gerekecektir. Ameliyattan sonra herhangi bir ağrı ilaç ile kontrol edilebilir.

İlaç değişikliklerini cerrahınıza bildirin. Cerrahınıza aldığınız herhangi bir ilacı (hem reçeteli hem de reçetesiz), şifalı otları veya besin takviyelerini bildirdiğinizden emin olun. Ameliyattan birkaç hafta önce bazı ilaçları bırakmanız gerekebilir.