Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısı, ortaya zaman zaman çıkabilen ve kişinin dayanamayacağı türden ağrı oluşturabilen bir sorundur. Diş ağrısı, hemen hemen herkesin yaşaması muhtemel olan ağrı türlerinden biridir. Kişiye yaşattığı dayanılmaz ağrı gerek sosyal yaşantıyı, gerek fizyolojik sağlığı oldukça olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda diş ağrısının birçok sebebi vardır. Ağrının kaynağını bulmak ise tedavi açısından çok önemlidir. İnsanlar genellikle ağrının sebebini öğrenmeden alternatif yöntemlerle problemi çözmeye çalışır. Ancak bir diş hekimine gidildiği takdirde sorunun kaynağı tespit edilir ve çok daha sağlıklı, kalıcı bir tedavi uygulanabilir. Uygulanacak kalıcı tedavi, ağrıyı tamamen kesmeye yöneliktir. Ancak kişi yeterli vakti olmaması veya daha farklı sebeplerden dolayı diş hekimine başvuramayabilir. Bu durumda ise en azından diş hekimine başvuracak müsaitlik ayarlanana kadar alternatif bitkisel yöntemler kullanmak faydalı olacaktır.

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrısı, bilindiği üzere birçok nedenden kaynaklanabilir. Diş ağrısına yol açan temel sebepler ise çürük dişler, dentin hassasiyeti, dolgu düşmesi, gömülü dişler ve diş eti sorunları olarak sıralanabilir. Ağrı çok sancılı veya çok hafif bir şekilde olabilir. Fakat ağrı hafif olsa dahi problemi saptamak büyük önem taşır. Tıpkı vücudun diğer uzuvlarında oluştuğu gibi dişlerde de çeşitli ağrılar oluşuyor. Bu ağrıları gidermek ise mümkündür ve birçok yöntem mevcuttur. Öncelikle diş hekimlerinin de önerdiği bazı gargaralar kullanılabilir. Ancak yine diş hekimleri zaman zaman doğal gargaralar da önerirler. Bu doğal gargaralar ise çeşitli karışımlardan veya bitki özlerinden oluşabilir. Bu doğal bitki gargaraları genellikle diş ağrısını hafifletici etkidedir. Pratik olarak ağrıyı dindirme ihtiyacı duyuluyorsa ağrıyan bölgeye dışarıdan buz tutulabilir. Buz, bölgeyi uyuşturacağı için ağrı hissi ortadan kalkar.

Diş Ağrısına Çörek Otu ve Maydanoz Suyu

Problemi saptamanın yanı sıra alternatif olarak diş ağrısına iyi gelebilecek bitkisel ürünler vardır. Bunlardan biri de çörek otudur. Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği taşıyan çörek otunun diş ağrısını hafifletici etkisi vardır. Çörek otu, düzenli olarak kullanıldığında diş semptomları hafifler. Kullanım şekli ise oldukça basittir. Bir bardak sirke suyunun içine bir miktar çörek otu ilave edilerek kaynatılır. Kaynadıktan sonra ise çörek otu, dişlere temas edecek şekilde gargara yapılmalıdır. Bu sayede diş ağrıları büyük ölçüde hafifler. Bunun yanı sıra diş ağrısına iyi gelen bir diğer besin maydanozdur. Maydanoz dişi uyuşturur ve bu sayede ağrıyı keser. Kullanım şekli ise tıpkı çörek otu gibi oldukça basittir. Bir demet maydanoz, suyu çıkartılacak şekilde meyve sıkacağına atılır. Maydanoz suyu çıkartılır ve çıkan maydanoz suyu ile dişlere temas edecek şekilde gargara yapılır. Gargara sonrasında dişler uyuşacağı için diş ağrısı dinecektir. Diş ağrısı çekildiğinde bu yöntem rahatlıkla uygulanabilir. Hem çörek otu hem de maydanoz suyu kullanımı genel sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Bu yüzden dişlere olan etkisi de göz ardı edilmemelidir. Diş ağrısına çözüm olması açısından her iki tedaviyi de düzenli yapmak en doğrusu olacaktır.

Diş Ağrısı İçin Susam Yağı Ve Papatya Çayı

Diş ağrısını bitkisel, doğal ve pratik yöntemlerle gidermenin yollarından biri de susam yağı kullanmaktır. Susam yağı, zengin besin değerleri sayesinde diş ağrısını hafifletir. Diş ağrısının meydana getirdiği ağız kokusu da rahatsız edici bir sorundur. Fakat susam yağı diş ağrısıyla birlikte ağız kokusunu da giderir. Kullanım şekli bakımından ise son derece kolaydır. Susam yağı bir miktar kulak çöpü veya pamuğa dökülerek ağızda ağrıyan bölgeye sürülebilir. Susam yağının yanında diş ağrısına uygulanabilecek bir diğer doğal yöntem ise papatya çayıdır. Genel anlamda ağrıları dindiren ve son derece sağlıklı bir bitki olan papatya çayı, sinirleri gevşetir ve diş ağrısını anında keser. Papatya çayının rahatlatıcı etkisi de vardır. Diş ağrısını gidermek için papatya çayını öncelikle demlemek gerekmektedir. Çay demlendikten sonra tüm ağza gargara yapılarak diş ağrısı hafifletilebilir.

Diş ağrısını gidermek için çörek otu, maydanoz suyu, susam sağı ve papatya çayının yanı sıra bitkisel birçok yöntem daha mevcuttur. Ağızdaki bakterilerin yok olmasını sağlayan buğday çimi suyu bunlardan bir tanesidir. Bakterileri yok ederken aynı zamanda ağrıya yol açan çürüğü de uyuşturur. Sıradan kullanımında bir sakınca yoktur ancak diş ağrısına iyi gelmesi için ağrının sebebi bilinmelidir. Eğer diş çürüğünden kaynaklanan bir ağrı varsa buğday çimi suyu bu soruna çözüm olabilir. Buğday çimi suyu, aynı zamanda dişlerdeki enfeksiyonu da azaltır. Antibiyotik etkisiyle bilinen sarımsak da diş ağrısına iyi gelen doğal besinler arasındadır. Tam anlamıyla sarımsak, antibakteriyel özelliktedir. Özetle diş ağrısına sebep olan bakterilerin yok olmasını sağlayarak ağrıyı ortadan kaldırır.

İltihap söktürücü özelliği ile bilinen zerdeçal da diş ağrısına son derece iyi gelmektedir. Zerdeçal kürü, diş ağrısını içerikleri sayesinde hafifletir ve ortadan kaldırır. Zerdeçal, iltihap söktürücü özelliğe sahip olan antienflamatuar içermektedir. Diş ağrısına yol açan iltihabı sökerek diş ağrısının hafiflemesini sağlar. Ev ortamında zerdeçal kürü yapmak ise son derece basittir. Ezerek toz haline getirilen zerdeçal tozu, ağrıyan bölgeye sürülerek 15 dakika bekletirilir. Kısa süre içerisinde ise ağrının hafiflediği hissedilir.

Bu yöntemlerin hepsi, diş ağrısının sebebine göre kullanıldığında etkili olan yöntemlerdir. Aksi takdirde kısa süreli bir ağrı geçirgenliği, yeterli bir çözüm olmayabilir. Bu yüzden diş hekimi tarafından diş ağrısının nedeni tespit edilmelidir ve gerekiyorsa evde bu tip tedavilere devam edilmelidir.