Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
alia@aliadent.com

Diş Apsesi Nedir? Nasıl Geçer?

Diş Apsesi Nedir? Nasıl Geçer?

Diş apsesi, diş köklerinde meydana gelen bir hastalıktır. Dişlerde veya diş etlerinde oluşan bakteriyel enfeksiyonların birikintisinden kaynaklanan bir sorundur. Diş apsesi enfeksiyon sebebiyle dişlerderde ağrı yaratır ve ağız bakımının yetersiz olması da diş apsesini tetikleyen unsurlar arasındadır. Ağız bakımının yetersiz olması diş apsesiyle birlikte diş ağrısını da tetikler.

Diş Apsesinin Sebepleri Nelerdir?

Diş apsesinin oluşmasındaki en önemli etken ağız ve diş bakımın ihmal edilmesidir. Teyakuz edilenin ve bilinenin aksine dişleri günde üç kere fırçalamak ağız ve  diş bakımı için yeterli olmayabilir.Tüketim alışkanlığına bağlı olarak daha sık ağız bakımı sağlamak gerekebilir. Hatta damakların da yumuşak fırçalarla üzerinden geçilmesi ve orada biriken pis kanların belirli dönemlerde atılması gerekebilir. Diş bakımını ihmal eden kişilerde başta apse olmak üzere birçok farklı sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Küçük yaştan itibaren antibiyotik kullanımı da diş eti problemlerine, diş renginde değişimlere neden olabilmektedir.

Küçük yaşta geçirilen kazalar, yaralanma veya ameliyatlar sonrasında kullanılan antibiyotik ilaçlar, bağışıklık sistemi oturmadığı için ileride apse oluşumunu tetikleyen bir unsurdur. Bunun yanında tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak sigara ve alkol kullanımı da vücuttaki tüm organları, yani genel sağlığı etkilediği gibi diş ve diş etlerini de olumsuz yönde etkiler. Özellikle tütün mamüllerinin sık kullanılması diş etlerini zayıflatır. Diş etlerinin zayıflaması ise iltihap oranını yükselten bir etkendir. Alkol ve tütün ürünlerinin yanında şeker ve çikolata gibi ürünlerin fazla tüketilmesi de apse oluşumuna zemin yaratır.

Diş Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş apsesini tedavi etmek için diş hekimi çeşitli tedavi yöntemleri uygulayabilir. Apse oluşan dişin çekilmesi en geleneksel ve bilindik yöntemdir. Ancak ağız ve diş hastalıkları dalında da teknolojik gelişmelerle birlikte günümüzde diş hekimleri genellikle apseli dişleri iyileştirmektedir. Esas olarak enfeksiyonu gidermek diş hekimlerinin önceliği olmuş durumda.

Diş apsesini gidermek için diş de çekilebilir ancak apseyi tedavi etmek daha etkili bir yöntem olur. Bunun için de antibiyotik uygulamalara başvurulmaktadır. Böylece enfeksiyonun vücudun diğer bölümlerine yayılması önlenecektir. Bu sürecin ardından hastanın rahatlaması için ayrıca ağrı giderici ilaçlar önerilir. Diş apsesinin sebebi muhakkak iltihabi ve bakteri oluşumuyla ilgilidir. Dolayısıyla ağız bölgesinde oluşan bakteri ve iltihap birikintisi temizlenmelidir. Bunun yanında dişin pulpasında kayda değer hasar oluşmuşsa kök kanal tedavisi de gerçekleşebilir.

Diş Apsesi Türleri Nelerdir?

Diş apsesinin nedenlerine ve belirtilerine bağlı olarak iki türü mevcuttur. Her iki apse türünde de gerekli müdahaleler zamanında yapılmazsa çok ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Bu türler ise soğuk ve sıcak apsedir. Soğuk apselerin en önemli özelliği çene sağlığını riske etmesidir. Dişte başlayan apseler vücudun birçok farklı yerine ulaşabilir ve ulaştığı bölgede tehlike yaratabilir. Diş apsesi, son derece hızlı bir şekilde yayılan iltihaplı bir yapıdır. Sıcak apsenin ise en büyük belirtisi ateşin aniden yükselmesidir. Bu nedenle sıcak apse adını almıştır. Orta kısmı iltihaplı yapı yüzünden yumuşaktır ve çevresi ise serttir. Erken müdahale edilmediği takdirde alınmaları için cerrahi müdahale gerekebilir.

Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Diş apsesinin birçok belirtisi vardır. Bu belirtiler yalnızca apse belirtisi olmayabilir ancak belirtiler sonucunda mutlaka teşhis konulmalıdır. Diş apsesinin en çok hissedilen belirtilerinden biri şiddetli ağrıdır. Diş apseleri damaklarda çoğaldıkça hissedilen ağrılar da şiddetlenir. Son güne bırakmadan, erken teşhis ve müdahale için uzman kontrolünden geçmek şarttır. Söz konusu ağrılar baş ağrısına neden olabilir. Sık sık hastalanmak da bir diş apsesi belirtisidir. Apseler, yüksek oranda enfeksiyon taşır.

Dişlerde bulunan enfeksiyonlar ise tüm sağlığı tehdit altına almaktadır. Sadece sonbahar ve kış aylarında değil mevsim geçişlerinde dahi kişiler sık sık grip ve nezle olur. Bunun nedeni iltihap miktarının artması ve bağışıklık sistemini zayıflatmasıdır. Ağız, diş ve diş etlerinde şişkinlik olması da ciddi ve sık rastlanan bir belirtidir. Hatta ortaya çıkan şişkinlikler sadece ağzın içinde ve çevresinde görülmez. Çene ve yüzde de irili ufaklı şişlikler ortaya çıkabilir. Bununla beraber yutkunmada zorlanma da meydana gelebilir.

Diş apseleri günlük hayatı adeta felce uğratan oluşumlardır. Kişi konuşurken, yutkunurken ve yemek yerken zorluk çeker. Diş apsesi oluştuğu zaman ciddi ve rahatsız edici bir ağız kokusu da oluşabilir. Bu da en sık rastlanan belirtilerden bir diğeridir. Öyle ki bazı durumlarda ağız ve diş hijyenini sağlamak da çözüm olmayabilir. Apse veya enfeksiyon oluştuktan sonraki süreçte ağız ve diş bakımını düzenli bir şekilde yapmak çok önemlidir ancak tedavinin tamamlanmasında yeterli olmayabilir. Yani enfeksiyonu gidermek için kişi dişlerini ne kadar fırçalasa ve ağız bakım ürünlerini ne kadar sık kullansa da apse veya enfeksiyon var olduğu sürece bu sorun çözülmez. .