Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
alia@aliadent.com

Diş Beyazlatma Zararlı Mıdır?

Diş Beyazlatma Zararlı Mıdır?

Diş beyazlatma, ağız ve diş bakımının aksatılmasından kaynaklanan lekelenme ve renk değişimlerini ortadan kaldırmaya yönelik diş hekimliği uygulamalarıdır.  Diş beyazlatma uygulamasının, konsantrasyon uygulamalarında hiçbir zararı yoktur. Yapılan bilimsel araştırmalar doğrultusunda diş beyazlatmanın dişlere etkisi, bir portakalın yenmesi sonucu oluşan asitlenme ile aynı düzeydedir. Diş beyazlatma uygulaması, doğru şekilde ve doğru zamanda uygulandığında dişin sert dokusuna zarar vermez.

Diş beyazlatma uygulamasının yapılacağı kişiye göre konsantrasyon oranı ayarlanmalıdır.  Kişi genç ise %10’luk malzemeler kullanılırken, yaşlı kişilerde bu oran %16-%22 arasında değişiklik gösterir.Gençlerde yüksek oranlı konsantrasyon kullanılmamasının sebebi diş minesinin yapısıdır. Diş minesinin yapısına göre doğru konsantrasyon yapıldığında dişe herhangi bir hasar verilmemiş olur. Diş beyazlatma sonrasında diş hassasiyetinin oluşması konusunda kaygılar da mevcuttur. Hatta bu durum ile ilgili akıllarda birçok soru da oluşmaktadır. Diş beyazlatma sonrasında oluşan hassasiyet genellikle hasta genç olduğu zaman ortaya çıkar. Bu da yüksek orandaki konsantrasyonda yapılan bir uygulama sonucu oluşur. İşte bu durum dişte hassasiyet yapar. Aynı zamanda kişide diş aşınması söz konusu olduğunda da aynı şekilde hassasiyet oluşabilir.

Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Var Mıdır?

Hem genel sağlıkta, hem de ağız ve diş sağlığındaki tüm tıbbi işlemlerde olduğu gibi diş beyazlatma işleminde de yan etkiler meydana gelmektedir. Genellikle görülen yan etki ise dişlerde oluşan hassasiyettir. Diş beyazlatma işlemi sırasında kullanılan materyallerin dokulara sızması durumunda ya da yine bu materyallerin ihtiyaç duyulan sürenin çok üzerinde kullanıldığı durumlarda, diş minesinin ve dişin direncinin yetersiz olduğu durumlarda diş beyazlatma işlemi sonrası hassasiyet görülebilir. Bu hassasiyetler soğuk ve sıcak besinlere karşı hassasiyet ve tatlı veya ekşi yiyecek veya içeceklere karşı hassasiyet şeklindedir ve sızlama gibi rahatsızlıklar ortaya çıkarır. Diş hekimleri, bu hassasiyet sorununun önüne geçebilmek için genellikle diş beyazlatma işlemi sonrasında diş koruyucu jeller uygularlar.Bu sayede dişlerde, yapılan işlemin ardından herhangi bir sızlama veya hassasiyet oluşmaz.

Diş Beyazlatma İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş beyazlatma işlemi sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken çeşitli unsurlar vardır. Bu unsurların başında işlem sonrasında çay, kahve, sigara, alkol gibi dişi renklendirebilecek maddelerden uzak durmak gelir. Bunun yanı sıra genel ağız ve diş bakımına dikkat edilmesi de diş renklenmesinin önüne geçecektir. Diş beyazlatma işleminin bir diş hekimi kontrolünde yapılması olumlu sonuca ulaşmak açısından çok daha faydalıdır. Çünkü diş beyazlatıcı ürünler fazla kullanıldığı zaman zararlı olabilir. Az kullanıldığında ise etkisi hissedilmeyebilir. Bu yüzden konsantrasyon ayarlaması ve doğru zamanlama hakimiyetine sahip bir diş hekimi kontrolünde yapılan diş beyazlatma işlemi, diş yapısına zarar vermeden dişlerin beyazlamasını sağlar.

Belli durumlarda diş beyazlatma işlemi, muayenehane ve klinikler dışında da diş hekiminin talimatıyla birlikte hasta tarafından evde uygulanabilmektedir. Kişiler, diş hekimine başvurmadan da eczanelerde bulunan diş beyazlatma ürünlerini kullanarak talimatlar doğrultusunda evde işlem yapabilir. Diş hekimlerinden farklı olarak diş beyazlatıcı bant ve kalemler, cilalar, çeşitli diş macunları ve sakızların kullanılması da tercih edilebilir. Ancak bu tip diş beyazlatıcılar düşük konsantrasyonlu beyazlatıcı ürünlerdir. Bu yüzden etkisi de daha az olmaktadır.

Bu tip diş beyazlatıcı ürünler, diş boyama etkisi ile dişlerin normalden daha beyaz görünmesine sebep olan kimyasallar içerir. Bu kimyasallar ise renklenmelerin giderilmesi için bir takım arındırıcılar içerir. Bu yöntem ile diş beyazlatma işlemi yapmak isteyenler ise diş hekimine danışmalıdır. Çünkü aksi takdirde diş yapısı zarar görebilir. Her koşulda diş hekiminden bağımsız olarak diş beyazlatma işlemine başvurulmamalıdır. Diş hekimi kontrolünde evde doğrudan hastanın uygulayacağı diş beyazlatma işlemi, 2 hafta ile 6 haftalık bir zaman dilimi içerisinde, günde 30 dakika yada 1 saat süre ile uygulanmalıdır. Bu yöntem ise pek tercih edilen bir yöntem değildir. Sosyal yaşantının getirdiği bazı düzensizlikler diş beyazlatma işleminin evde uygulanabilirliğini de düzensiz duruma getirebilir. Bu yüzden bazı hastalar diş beyazlatma işlemini evde yaparken çeşitli rahatsızlıklar da hissedebilir. Bu yüzden süreç tamamlanamayabilir.

Diş hekimi kontrolünde yapılan diş beyazlatma işlemi, daha hızlı sonuç verir ve daha kısa sürer. Aynı zamanda diş ve diş etinde oluşan hassasiyeti de azaltır ve kişinin  motivasyonunun arttırır.

Diş Beyazlatmaya Neden İhtiyaç Duyulur?

Diş beyazlatma işlemi, sıklıkla ihtiyaç duyulan bir işlemdir. Çünkü birçok insanın başına gelebilen bir sorundur. Bu sorunun ise birden fazla sebebi olabilir ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu sebepler arasında çocukluk döneminde oluşan sorunlar, bebeklikte meydana gelen bazı sorunlar, ergenlik ve yetişkinlik dönemindeki kötü alışkanlıklar ve tüm yaşantıyı kapsayan ağız ve diş bakımının yetersizliği yer alır. Daha derine inecek olursak, çocukluk döneminde dişlerin oluşma aşamasında ortaya çıkan yapısal sorunlar, bebeklikten itibaren kullanılan antibiyotikler, günlük yaşantıda kullanılan sigara, alkol ve asitli içecekler, içme suyundaki flor miktarı ve düzenli olarak ağız ve diş hijyeninin sağlanmaması dişlerde renklenmeye yol açan sebepler arasında gösterilebilir.

Dişlerde renklenmenin ve lekelenmenin oluşması, diş beyazlatma duyulan ihtiyacın kaynağıdır. Dolayısıyla diş beyazlatmaya ihtiyaç duymamak için tüketim alışkanlıkların dikkat edilmeli ve ağız ve diş bakımı düzenli uygulanmalıdır. Ayrıca diş renklenmesi de genellikle diş beyazlatma ihtiyacına sebep olan esas unsur olduğu için çok dikkat edilmelidir.

Diş Beyazlatma Fiyatları <— hakkında bilgi için tıklayın.