Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com

Diş Fırçalama Teknikleri Nelerdir

Diş Fırçalama Teknikleri Nelerdir?

Küçük yaşlardan itibaren mutlaka kazanılması gereken alışkanlıklar içerisinde yer alan diş  fırçalama eylemi, ömür boyu bir rutin halinde devam etmelidir.

Sağlıklı gülüşlere sahip olmak ve pırıl pırıl parlayan temiz ve beyaz dişlere sahip olmak için mutlaka her yaş grubu günde en az iki kez, iki dakika boyunca diş fırçalama eylemine yer vermelidir.

Aksi takdirde, bu alışkanlık kazanılmadığı sürece, diş çürükleri, diş lekeleri, diş kayıpları da daha büyük sorunlar olarak ortaya çıkar.

İlerleyen yaşlara olunmasına rağmen diş kayıpları her zaman oldukça kötü bir durumdur. Takma dişler kullanmamak ve kendi dişlerinizin sağlığını ömür boyu korumak için diş fırçalama aktivitesine günde iki kez ikişer dakikanızı ayırmanız gerekir.

Dişlerde oluşan bakteri ve plakların gidermek için, diş aralarını uygun bir şekilde temizlemek için ve sindirimin başladığı ağız kısmını her zaman temiz ve ferah tutmak için doğru fırçalama teknikleri kullanılmalıdır.

Yanlış fırçalama teknikleri kullanıldığı takdirde, ne yazık ki dişlerde sararmalar, plaklar, kırılmalar ve iltihaplanmalar meydana gelebilir. Diş ağrıları gün boyu ve gece boyu çekmek zorunda kaldığınız bir acı olabilir.

Doğru fırçalama teknikleri sayesinde bu sorunlarla karşılaşmaz ve oldukça temiz, beyaz görünen dişlere sahip olabilirsiniz. Diş eti hastalıkları, diş yapılarında bozukluklar, dolguların düşmesi ya da dişlerin kırılması, diş etlerinin çekilmesi ve kanaması gibi sorunlar da her zaman yanlış diş fırçalama tekniklerinden ibarettir.

Diş Fırçalama Kuralları Hangileridir?

Doğru diş fırçalama teknikleri aşama aşama ilerler. Bu aşama ve kurallara uyulduğu takdirde, diş fırçalama seansı oldukça sorunsuz bir şekilde son bulur ve rutine oturur. Küçük yaşlardan itibaren kazanılması gereken alışkanlık için çocuklara da mutlaka doğru diş fırçalama kuralları öğretilmelidir. Öncelikle her yaş grubuna uygun diş macunları temin edilmelidir.

Çocuklar için, bu alışkanlığa özendirecek mavi ve pembe renkli, şeffaf ve içeriği oldukça hoş kokan diş macunları alınmalıdır. Yetişkinler için de gün boyu ferah kalacakları nane ve okaliptüs içerikli diş macunları alınmalıdır.

Bunu yanı sıra bitkisel içerikli macunlardan hoşlananlar da bitkisel macunlar kullanabilirler. Fırça seçiminde de yine çok dikkat edilmelidir. Çok yumuşak ya da çok sert kılları olan fırçalar tercih edilmemelidir.

Orta sertlikte olan diş fırçaları dişleri hem aşındırmaz hem de yormadan fırçalamanıza olanak sağlar. Manuel olarak kullanılan diş fırçaları her zaman daha iyidir. Diş fırçalama işlemine başlamadan önce ağız sade su ile çalkalanmalıdır.

Ardından diş fırçası hafif bir şekilde ıslatılmalıdır. Islanan diş fırçasının üzerine bezelye tanesi ya da nohut tanesi kadar diş macunu sıkılmalıdır. Fırça dişlere 45 derecelik açı ile tutulmalı ve fırçalama eylemi başlamalıdır.

Diş macununu gereğinden fazla sıkmak dişleri daha beyaz hale getirmez. Bu nedenle nohut tanesi kadar macun yeterli olacaktır. Ön dişler, fırça aşağı yukarı hareket ettirilerek fırçalanmalıdır.

Arka dişlerin ön ve arka yüzeyleri diş bir şekilde fırçalanmalı, üst yüzeyleri ise oval ve dairesel hareketler çizerek fırçalanmalıdır. Günde, sabah ve akşam olmak üzere iki kez fırçalanmalıdır.

Diş fırçalama sırasında süre tutulmalı, 2-3 dakikayı aşmamalı ve altında kalmamalıdır.

Diş Fırçalama Süresi Nedir?

Doğru diş fırçalama yöntemlerinde en çok dikkat edilmesi gereken kısım süredir. Dişler yeterli miktarda fırçalanmadığı zaman tam bir ağız bakımı meydana gelmez.

Ağız bakımını tam anlamıyla tamamlamak için toplamda 5 dakika ayrılması gerekir. Sabah uyanınca 5 dakika ve akşam uykuya gitmeden önce 5 dakika yalnızca diş ve ağız bakımı için ayrılmalıdır.

Diş fırçalama tekniklerinde en önemli kısım fırçalama, çalkalama ve elbette tutulan süredir. Dişler fırçalanırken kesinlikle dişlere baskı uygulanmamalı, dişlerdeki lekeler için kürdan ya da metal içerikli ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Doğru diş fırçalama tekniğinde, alt ve üst bölgeler farklı şekillerde fırçalanırlar. Bütün dişleri aynı şekilde ve aynı yöne doğru fırçalamak kesinlikle doğru değildir. Dişler fırçalanmadan önce ağız çalkalanmalıdır. Dişler fırçalandıktan sonra da sadece su ile çalkalanmalıdır.

Çalkalama yapmadan önce diş fırçasının arka yüzeyi kullanılarak dil ve yanaklar da nazikçe temizlenmelidir. Üst bölgeler fırçalanırken fırça ileri geri hareket ettirilmelidir. Alt bölgeler fırçalanırken fırça öne arkaya hareket ettirilmelidir. Aynı zamanda büyük dişler için diş fırçalama işlemi mutlaka her yüzeyine ulaşım sağlanmalıdır.

Diş araları ise beyaz diş ipi kullanarak temizlenmelidir. Son olarak tüm birikimi ağızdan atmak için ağız bakım suyu ile çalkalama yapılmalıdır. Bu kurallara ve süreye riayet edildiği sürece, dil, diş, ağız ve yanak bakımı tam teşekküllü ve kaliteli bir şekilde tamamlanmış olur.

Fırçalamanın Yanında Ağız ve Diş Sağlığımız İçin Neler Yapmalıyız?

Dişleri fırçalamak düzenli olarak yapılması gereken eylemlerden birisidir. Dişlerde sararma, leke, plak ve çürüklere yer vermemek adına mutlaka düzenli olarak fırçalama yapılmalıdır. Ancak dişleri düzenli olarak fırçalamak tek başına bakım için yeterli değildir.

Ağız ve diş sağlığını korumak, daha beyaz ve parlak gülüşlere sahip olabilmek için elbette ekstra yapılması gerekenler de mevcuttur. Dişler fırçalandıktan sonra ağız bakım suyu kullanılmalıdır. Diş aralarını temizlemek için mutlaka diş ipi kullanılmalıdır. 6 ayda bir diş hekimine kontrole gidilmeli ve dişlerle alakalı bir sorunda derhal erken teşhis ve tedaviye başlanmalıdır. Bu şekilde diş fırçalama ve bakımlar tamamlanır.