Aliadent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Dental İmplant

Dental İmplant tedavisi eksik dişlerin yerine yapılan çene kemiğine yapay diş kökleri yerleştirilerek yapılan uzun ömürlü bir tedavi yöntemidir. Kolayca çıkarabileceğiniz takma diş protezlerinin aksine, dental implantlar çene kemiğinize bir dizi küçük ameliyatla yerleştirilir.

Dental implant Nedir?

Dental implant, bir vidaya benzeyen bir metal parçasıdır. Eksik dişin köklerinin bulunduğu çeneye yerleştirilir. Zamanla, kemik implantın etrafında büyür ve onun yerinde kalmasına yardımcı olur.

Yapay bir diş veya taç daha sonra eksik dişin bıraktığı boşluğu doldurmak için bu metale tutturulur. Taç, diğer dişlerinizin büyüklüğü, şekli ve rengi gibi görünmesi için özel olarak hazırlanır. Ayrıca, diş implantları bir diş köprüsünü veya takma dişleri yerinde tutmak için de kullanılabilir.

 

Ne Zaman Diş İmplantı Uygulanır?

Eksik bir veya daha fazla dişiniz varsa, dental implant eksik dişleri değiştirmek için bir seçenek olabilir. Genel olarak, diş implantı aşağıdaki durumlarda uygun olabilir:

Tamamen gelişmiş ve sağlıklı bir çene kemiğiniz varsa.

Dişeti hastalığı yoksa.

Kemik iyileşmesini engelleyen koşullar yoksa.

 

Dental İmplant Tedavisi

Dental implant tedavisi genellikle birkaç ay boyunca, bir dizi küçük ameliyat ve testle gerçekleştirilir. Önceden, kapsamlı bir muayene için röntgen ve tarama görüntülerine sahip olmanız gerekir. Diş implantını çene kemiğinize yerleştirmek için küçük bir ameliyat yapılır. Ameliyat sırasında ağrı hissetmemeniz için genellikle anestezi yapılır.

Birkaç ay boyunca kemiğin diş implantı etrafında büyümesi beklenir ve ardından ağız kalıbı alınarak implant üzerine yerleştirilecek yapay dişler hazırlanır.

 

Dental İmplant Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir küçük ameliyat sonrasında diş etlerinizde ve yüzünüzde morarma, acı ve şişlik olabilir. Ayrıca, diş etlerinde kanama da görülebilir. Diş implant bölgesinin iyileşmesini sağlamak için yumuşak yiyecekler yemeniz gerekebilir.

Dental implantlar için özel bir bakım gerektirmez. Dişlerinizi fırçalayarak ve diş ipi kullanarak temiz tutmanız ve düzenli olarak diş muayeneleri yaptırmanız önerilir.

Eksik dişlere sahip olmak, yeme ve konuşma şeklini etkilemenin yanı sıra kendine güveni de olumsuz etkileyebilir. Dental implant tedavisi, eksik dişleri uzun vadeli bir çözüm olarak değiştirir. İmplantlar doğrudan çene kemiğine yerleştirilir ve eksik dişinizin veya diş kökünün yerine konması için bir yapay yer sağlar.

 

Dental implant uygulaması sırasında yapay diş, doğrudan çene kemiğine yerleştirilir ve eksik diş kökünü değiştirmek için titanyum vidalar kullanılır. İşlem uygulandıktan sonra, implantı çevreleyen kemik, implantın güvenli bir şekilde yerinde kalmasına yardımcı olacak şekilde yavaşça kaynamaya başlar.

Dental implant tedavisi sırasında tek bir diş veya birden fazla diş uygulanabilir. Aynı tedavi seansında birden fazla implant yerleştirilmesi de mümkündür. Çok az dişiniz varsa veya hiç dişiniz yoksa, dental implant uygulaması aynı gün içinde yapılabilir.

 

Dental İmplant Uygulamasının Faydaları

Eksik dişleri olan bireylerde genellikle özgüven kaybı görülür. İmplant tedavisi, özgüveninizi yeniden kazanmanıza ve güzel bir gülümsemeye sahip olmanıza yardımcı olabilir. Bireylerin implantları seçme nedenlerinden biri, protezlere göre daha kalıcı bir seçenek olmalarıdır. Dental implantlar, uygun bir şekilde bakım yapıldığı sürece doğal dişler kadar uzun süre dayanabilirler. Takma dişler ise yaklaşık beş ila on yıl sürebilirler. Zamanla ağzınızın şekli değiştikçe, takma dişler tam olarak ağza uymayacağı için rahatsızlık hissi yaratabilirler.

Mevcut dişlerinize zarar vermek istemiyorsanız, dental implant uygulamaları tercih edilebilecek uygun bir seçenektir. Bireyler bazen köprü diş uygulamasını seçebilirler çünkü bazı durumlarda bu uygulama implantlardan daha az karmaşık bir işlemdir. En önemli implant faydaları şunlardır:

 • Doğru çiğneme ve konuşma yeteneği.
 • Yüz estetiğinin geri kazanılması.
 • Geriye kalan çene kemiği yapısının korunması.
 • Dişlerin doğal görünüm ve fonksiyonlarının geri kazanılması.
 • Artan özgüven.

Dental İmplant Uygulaması Nasıl Yapılır?

Dental implantlar genellikle iki ayrı işlem sırasında takılır. İlk işlem implantın kendisinin çene kemiğine yerleştirilmesidir, ikincisi ise birkaç ay sonra yeni dişin implant üzerine yerleştirilmesidir. Tam iyileşme 5-6 ay kadar sürebilir. Ancak bu süre zarfında hasta dişlerini aktif bir şekilde kullanabilir. İmplant tedavisinde kullanılan malzemeler dayanıklı olduğundan uzun süre dayanabilirler.

Dental implantlar, diş kökünün yerini alan titanyum vidalardır. Diş etinin altındaki kemikle birleştirilirler. İmplant hastanın kemiğiyle birleştikten sonra, yapay diş implant üzerine vidalanır. Kronlar dışında, sabit köprüler, sabit protezler veya çıkarılabilir protezleri desteklemek için de implant kullanılabilir.

İmplantlar, tek bir diş, birkaç diş veya tüm dişler eksik olduğunda ideal bir çözümdür. Dişlerde büyük boşluklar olsa bile, implantlar kullanılarak sabit bir diş restorasyonu mümkündür. Diş implantları her yaşta kullanılabilir.

Neden İmplant Tercih Edilmelidir?

Kemik hayati veya canlı bir sistemdir. Bu, ısırma basıncı olmadığında, kemiğin yavaş yavaş kaybolduğu (atrofi) anlamına gelir. İmplantın bu kaybı önleyecek büyük bir etkisi vardır: Çene kemiğini eğitir. Bu durum da kemik ve diş etlerinin uzun vadede korunmasına yardımcı olur.

İmplantlarla yapılan restorasyon, dişlerinizin tamamen doğal olduğu hissi verir. İmplantlar, sabit veya çıkarılabilir protezlere en yüksek konforu sunar: Restorasyon diş etine yumuşak bir şekilde oturur ve kolayca temizlenebilir ve bakımı yapılabilir.

Her implant tedavisi beş aşamadan oluşur. Bu aşamalar, yalnızca tek bir dişin değiştirilmesi gerekip gerekmediğine veya daha kapsamlı bir restorasyonun gerekip gerekmediğine bağlı olarak belirlenir:

Diş hekiminiz, doğru tedaviyi belirlemek için başlangıç ​​durumunuzu değerlendirecektir. Bireysel vaka planlaması şu şekilde işler:

 • Röntgen görüntüleri
 • Panoramik röntgen görüntüleri
 • Modelleme
 • Gerektiğinde spesifik fonksiyonel testler
 • Bilgisayarlı tomografi

Uzun vadede başarılı bir implant tedavisi için, duruma bağlı olarak aşağıdaki ön tedaviler gerekli olabilir:

 • Çürüğün veya diş eti plaklarının ortadan kaldırılması
 • Ortodonti diş düzeltme
 • Kemik büyütme

İlk stabilite olarak bilinen kemiğe ilk bağlantı yapılır. Bu sürece osseointegrasyon denir ve iyileşme evresi sırasında artan kemik hücreleri implant yüzeyine eklenir.

Modern anestezik ve implantasyon yöntemleri, tedavinin mümkün olduğu kadar konforlu olmasını sağlar. İhtiyaç duyulan süre, implant sayısına ve bireysel duruma bağlıdır. Dental implant yerleştirildikten sonra, kemik hücrelerinin implantla birleşmesi ve iyileşmesi birkaç ay sürebilir. Bu süre zarfında yeni dişler üretilir. İmplantlar tamamen yerleştikten sonra yapay dişler vidaların üzerine yerleştirilir ve tedavi tamamlanır.

Detaylı bilgi ve implant tedavisi için doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.