Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Diş Lezyonu
Anasayfa » Tedaviler » Diş Lezyonu
Diş Lezyonu

Diş Lezyonu Nedir?

Diş lezyonu; Birçok kişinin karşılaştığı diş kültüründe oluşan ve içerisinde çeşitli mikroplar bulunan kesecikler olarak tabir edilir. Bunun yanı sıra diş lezyonu, diş kökünde meydana gelen kistler olarak da adlandırılır. Kist, birçok kişi için korkutucu veya tedirgin bir durum olarak görünse de doğru tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilir.

Birçok nedenden dolayı meydana gelen diş lezyonları, kişileri hem sağlık açısından hem de günlük hayatlarını olumsuz yönde etkiler. İltihaplanma sonrasında ciddi ağrılar ve sıkıntılar yaşamasına sebebiyet verebilir. Diş lezyonu genellikle dişte meydana gelen iltihaplanmalar sonrasında görülür.

Diş Lezyonu Neden Oluşur?

Diş lezyonu çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Genel olarak diş lezyonu dişlerde meydana gelen çürükler veya iltihaplanmalar sonrasında oluşur. Dişlerde meydana gene diş lezyonlarının genel olarak iltihap oluşumları sonrasında oluşur. Bunun yanı sıra kişilerin yaşadığı bazı travmalar lezyonlarına sebebiyet vermektedir.

Diş lezyonu sıkıntılar bulunan R hemen uzman bir doktor ile irtibata geçerek gerekli tedbirleri alması gerekir. Özellikle yirmilik dişleri ilgili sorunlarda geç kalınmadan iltihaplı oluşmaması için gerekli müdahalelerin yapılmasına özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra diş lezyonlarına geceleri dişleri çok fazla gıcırdatmak sebebiyet verebilir. Ayrıca diş lezyonu diş dişlerin çiğneme fonksiyonunu çok fazla kullanılması sonrasında da ortaya çıkabilir.

Diş Lezyonu Nasıl Oluşur?

Diş lezyonu nasıl oluşur konusu ile ilgili dişleri çevreleyen parçaların değişiklik göstermesi sonrasında oluşan bir durumdur. Diş lezyonlarına sebep olarak diş çürümeleri, iltihaplanmalar ve travmalar olarak görülebilir. Dişlerde lekelenmeler ve çürümeler başladığında, hemen tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde, ilerleme başlayarak lekelenmeler pulpa kısmına kadar ulaşır.

Dişlerin en alt tabakası olan pulpa da sorunların ulaşması, kanal oluşumlarında lezyon sorunlarının görülmesine sebebiyet verir. Bununla beraber diş çürükleri, diğer dişler içinde tehlikeli bir durumdur. Özellikle yirmilik dişlerde görülen çürümeler, kısa süre içerisinde hızla ilerleyecektir. Ağız ve diş sağlığı için dişlerde meydana gelen çürümelere, erken müdahale çok önemlidir. Bunun yanı sıra diş lezyonu, doğru ve düzenli bir şekilde ağız bakımı yapılmadığı durumlarda da görülebilir. Ağır ve diş sağlığı ile ilgili gerekli hijyen yapılmadığı durumlarda, bakteriler dişe ve diş etlerine yapışarak diş lezyonu gibi sorunlara sebebiyet verebilir.

Bu Lezyonlar Hangi Yollarla Oluşabilir?

Diş lezyonları, çeşitli nedenlerden kaynaklı oluşabilir. Oluşan bu lezyonlar, kişiler için tedirgin edici ve korkutucu olabilir. Ancak doğru tedavi edildiğinde, lezyonların oluşumunu engellemek ve tedavisi mümkündür. Diş lezyonları; diş çürüklerin iltihaplanması veya kişilerin yaşadığı bazı travmalardan dolayı oluşabilir. Diş lezyonu, kanallar ile dişleri çevreleyen diş eti etrafında oluşabilir. Bunun yanı sıra kanallar ile oluşan lezyonlar, dişlerin çürümesine sebebiyet verir.

Dışarıda meydana gelen lekelenmeler ve çürümeler tedavi edilmezse, dişin alt kısmı olan pulpa köklerine temas ederek lezyon oluşur. Bunun yanı sıra kişilerin düzenli olarak temizliğine ve geleceğine dikkat edilmediği durumlarda ağızda meydana gelen bakteriler diş lezyonların meydana gelmesinde etkili hususlardır.

Dişte Oluşan Lezyonların Nedenleri Nelerdir?

Dişlerde meydana gelen diş lezyonu, çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak oluşabilir. Kadın, erkek her bireyin farklı diş yapısı bulunur. Diş lezyonları; geceleri diş sıkmak, diş gıcırdatmak çok fazla çiğneme fonksiyonu kullanmak gibi nedenlerden kaynaklı meydana gelebilir. Bunun yanı sıra yirmilik dişlerde, diş lezyonların oluşmasına sebebiyet verebilir. Diş lezyonunun oluşmasının diğer bir sebebi ise kişilerin yaşadığı bazı travmatik olaylar gösterilebilir.

Ağız ve diş sağlığı için kişiler, ağız bakımına gerekli özeni ve dikkati göstermelidir. Dişlerde meydana gelen sorunlar, kişilerin hem iş hayatı sosyal hayatını etkilerken psikolojik açıdan da rahatsız edici bir durumdur. Dişlerde meydana gelen çürüme, iltihaplanmalar, ağız kokusu gibi durumlara da sebebiyet vereceğinden insani ilişkiler için oldukça rahatsız edicidir. Diş lezyonu gibi ciddi diş problemleri ile karşılaşmamak için az bakımının düzenli olarak yapılması ve uzman bir hekime belirli periyotlarda muayene olunması gerekir.

Diş Lezyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Diş lezyonu rahatsızlığında, klinik muayeneler sonrasında kişinin yaşadığı sorunlar teşhis edilerek uygun tedavi yöntemi belirlenir. Tüm sağlık problemlerinde olduğu gibi diş lezyonlarında da erken müdahale ve tedavi oldukça önemlidir. Diş lezyonlarında, tedavi olarak öncelikle kanal tedavisi uygulanır. Kanal tedavisi, diş lezyonlarında başarılı sonuçların elde edildiği tedavi yöntemlerinden birisidir. Ancak kanal tedavisi ile lezyonu kurutmak veya tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Bunun yanı sıra hem kanal tedavisi hem de diğer tedavi yöntemleri aynı anda uygulanabilir.

Kanal tedavisi ve apikal rezeksiyon ile birlikte diş lezyonu problemlerini ortadan kaldırmak mümkündür. Bunun yanı sıra diş lezyonlarında uygulanan diğer bir yöntem ise dişi çekmek tedavisidir. Diş lezyonu problemleri ile karşılaşan kişilerin bilmesi gereken durum, diş reaksiyonlarının dişten temizlenmesi ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Diş Lezyonu Fiyatları

Diş lezyonu fiyatları, kişilerin ihtiyaçlarına ve uygulanacak tedavi yöntemlerine göre farklılık gösterebilir. Ayrıca fiyatlar, işlemin gerçekleştirileceği kuruma göre de değişiklik gösterebilir. Diş lezyonu işlemlerinin uzman ve profesyonel diş hekimleri tarafından klinik ortamlarda gerçekleştirilmesi gerekir.

Doğru hekimler kontrolünde son teknolojik ekipmanlar ve hijyenik ortamda elde edilecek başarı oranı yüksek olacaktır. Diş lezyonu fiyatları hakkında detaylı bilgi için işlemin gerçekleştirileceği kurum ile irtibata geçirmesi daha doğru olacaktır.