Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Diş Sızlaması
Anasayfa » Tedaviler » Diş Sızlaması
Diş Sızlaması

Diş Sızlaması Nedir?

Diş sızlaması; dolgulu dişlerin eskimesi, dişlerde çürük oluşumu, dişin iç kısmında bulunan sinirlerin zarar görmesi, diş enfeksiyonu gibi nedenlerden kaynaklı oluşabilir. Kişilerin hayatını olumsuz yönde etkileyen diş sızlaması, pek çok nedenden dolayı kaynaklanabilir. Diş sızlaması yaşayan kişilerin, bir diş hekimi ile irtibata geçerek gerekli tedavi yöntemlerine başvurmaları gerekir. Diş sızlaması; dişlerin sıcak, soğuk, ekşi gibi gıdalarla temasından sonra meydana gelen ağrıya verilen isimdir.

Diş sızlaması, bazen belirli bir işlem veya diş etlerinde meydana gelebilir. Diş sızlaması şikâyetlerini engellemek için diş bakımının doğru ve düzenli bir şekilde yapılması çok önemlidir. Diş sızlamasını belirtileri arasında ağrı, sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet, diş çevresinde kanama, diş dökülmeleri gibi durumlar bulunur. Ayrıca kulak ağrısı ve sinüzit gibi durumlarda, çeneye etki ederek dişte ağrı oluşturabilir. Diş sızlaması ağrıları ve semptomların incelenmesi ve tedavi yönteminin belirlenmesi için uzman bir diş hekimi ile irtibata geçilmesi gerekir.

Diş Sızlaması Neden Oluşur?

Diş sızlaması, dişleri doğru fırçalanması veya çok sıcak veya soğuk ürünlerin sürekli tüketilmesi sonrasında meydana gelmiş olabilir. Diş sızlaması, bazen farklı sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Bu nedenle bu tür sorunlarla karşılaşan kişilerin, hemen uzman bir doktor gözetiminde doğru tedavi yöntemlerine başvurmaları gerekir. Diş sızlamasına, dişte meydana gelen kayıplar ve diş enfeksiyonu gibi sorunlar neden olabilir.

Diş sızlamasına neden olan faktörler çok fazladır. Özellikle dişlerin doğru teknikler kullanılarak fırçalanmaması gibi nedenlerden kaynaklı diş sızlaması meydana gelebilir. İnsanların diş yapısı; mine, dentin tabakası ve pulpa adı verilen üç tabakadan meydana gelir. Dentin tabakasının zarar görmesi, dişlerde hassasiyet oluşturabilir. Diş sızlaması birçok nedenden meydana geldiğinden ağrının sebebi doğru olarak saptanması gerekir.

Diş Çürümeleri Sızlamayı Arttırır mı?

Dişlerde meydana gelen çürümeler, birçok soruna sebebiyet verebilir. Diş çürümesinin neden olduğu sorunlardan birisi de diş sızlaması problemidir. Diş çürümesi sonrasında, dişlerde sızlamalar meydana gelir. Kişilerin çok fazla tatlı ve şekerli yiyecekler tüketmesi ve dişlerini doğru olarak temizlememesi sonucunda, dişlerde çürümeler meydana gelecektir. İşlerin doğru temizlenmemesi ve düzenli bakımının yapılmaması sonucunda meydana gelen diş çürümeleri sonrasında, dişlerde şiddetli ağrılar ve sızlamalar meydana gelir.

Dişlerde meydana gelen ağrılar ve sızlamalar, dişin çürümesi veya enfeksiyon sonucu ortaya çıkabilir. Bu semptomlar, her geçen gün şiddetini artırarak daha fazla ağrı ve sızı meydana getirir. Bunun yanı sıra ağrı ve sızının yalnızca bir bölgede mi veya tüm ağızda mı meydana geldiği de önemli bir noktadır.

Diş Sızlamaları Nasıl Geçer?

Birçok kişinin şikâyet ettiği diş sızlaması birçok nedenden kaynaklı oluşabilir. Sıcak, soğuk, tatlı, ekşi gıdalar sonrasında kişilerin ağzında keskin bir sancı meydana gelmesi ve diş hassasiyeti oluşmasına neden olur. Diş sızlaması sorunun giderilmesi için öncelikle ağrıya neden olan sorunların tespit edilmesi gerekir. Meydana gelen ağrı ve sızıların, dişlerin çürümesi veya herhangi bir enfeksiyon sonucu kaynaklandığı, uzman doktor tarafından belirlenir.

 Uygun tedavi yöntemleri tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra dişlerde meydana gelen sızlama ve ağrılar, başka bir rahatsızlığının da habercisi olabilir. Ayrıca evde uygulanan yöntemler veya teknikler sonrasında tekrar dişlerde hassasiyet oluşabilir. Bu nedenle uzman bir diş hekimi ile irtibata geçilip; tedavinin düzenli bir şekilde devam ettirilmesi gerekir.

Diş Sızlama Tedavilerinde İyileşme Dönemi Nasıl Olmalıdır?

Diş sızlaması için uygulanacak tedavi yöntemleri sızlamaya ve ağrıya neden olan sebeplere göre farklılık gösterir. Diş sızlaması problemlerini öncelikle uzman bir doktor ile iletişime geçerek ağrıya neden olan durumun tespit edilmesi gerekir. Daha sonra sorunu tedavisine uygun şekilde yöntemler belirlenmelidir. Diş sızlama tedavilerinde iyileşme dönemi kişilerin tedavi yöntemlerine göre farklılık gösterir. Bunun yanı sıra hastanın kalp şeker gibi herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunması iyileşme süresini etkileyecektir.

Diş sızlaması tedavilerinde uygulanacak tedavi yöntemlerinde çene dudak veya 1 gibi organlara kesinlikle zarar verilmemelidir. İşlem sonrasında uzman doktorun belirlediği süreler boyunca herhangi bir şey yenilip içilmemesi özen gösterilmelidir. Diş sızlaması için uygulanan tedavi yöntemi sonrasında hafif ağrılar oluşabilir. Ayrıca uygulanan tedavi süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Günlük Ağız Bakımım Nasıl Olmalı?

Kadın, erkek herkes iyi bir görünüme sahip olmak ister. İyi bir görünüme sahip olmak için öncelikle güzel bir gülümsemeye ve özgüvene ihtiyaç vardır. Kişilerin kendilerini daha iyi hissedebilmeleri ve daha sağlıklı ağız ve diş yapısına sahip olabilmesi için ağız bakımının doğru bir şekilde yapılması çok önemlidir. Ağızda çürüme ve enfeksiyon oluşmaması için kişisel ağız bakımına özen gösterilmelidir. Günde, 2 defa ağız temizliği yapılması gerekir.

Ağız bakımında tercih edilecek diş fırçası, diş macunu, ağız çalkalama suyu gibi ürünlerin kaliteli ve sağlık açısından herhangi bir sakıncası bulunmayan ürünler olmasına dikkat edilmelidir. Çocukluktan itibaren ağız bakımına özen gösterilmesi çok önemlidir. Tercih edilecek diş fırçasının yumuşak olmalı ve diş etlerine zarar vermemelidir. Yemek yedikten sonra ağzın ve dişlerin yemek artıklarından arındırılmış ve temizlenmiş olması gerekir. Bu nedenle yatmadan önce ve sabah düzenli olarak diş fırçalamak dişleri korur.

Ağız ve diş bakımında en önemli noktalardan birisi de düzenli olarak uzman bir diş hekimine muayene olmaktır. Ağız bakımının ihmal edilmesi diş sızlaması, diş çürümesi, diş renk değimi gibi birçok probleme neden olur.