Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Diş Travmalarının Tedavisi
Anasayfa » Tedaviler » Diş Travmalarının Tedavisi
Diş Travmalarının Tedavisi

Diş Travmalarının Tedavisi

Diş travması dişler, dudaklar, diş etleri, dil ve çene de dahil olmak üzere ağzın yaralanmasıdır. Ağız ve diş travmalarında yumuşak doku yaralanmaları tipik olarak çok ağrılıdır ve derhal tedavi edilmelidir. En sık görülen diş travması kırılmış veya kaybedilen bir diştir.

Diş minesi sert bir tabakadır ve dentin diş minesi ve diş dış kısmı arasında kalır. Dentin dişin yaşam merkezidir ve hassas kan damarlarından, sinir dokusundan ve hücrelerden oluşur. Herhangi bir diş travması yaşarsanız, hemen bir diş hekimi tavsiyesi alın. Kırık diş parçasını yanınızda taşıyorsanız, dişçiye götürün. Onu geri takmak bazen mümkündür.

Diş Travması Türleri

Kırık

Yüzeysel kırılma, kırığın yalnızca dişin tepesinin sert dış kaplaması ile sınırlandırıldığı anlamına gelir. Bu, kırık dişten ayrılmadığı sürece genellikle ciddi değildir. O zaman bile keskin kenar kolayca tedavi edilebilir.

Ciddi kırılma: Dişiniz dokunmaya, sıcağa veya soğuğa duyarlı hale gelirse, kırılma daha ciddi olabilir. Dentin gibi dişin iç, daha hassas kısımları zarar görmüş olabilir. Bu bakteriyel enfeksiyon riskini artırabilir.

Yer Değiştirme

Daha şiddetli bir travma dişin yerini değiştirebilir, böylece diş etinde daha derine gömülebilir veya gevşeyebilir. Travma çok şiddetli ise, dişi tamamen kırabilir veya destek kemiğini kırabilir. Çoğu yer değiştirme durumunda, hassas kan damarları zarar görür ve kanal tedavisi gerekebilir.

Diş travması çeşitli şekillerde olabilir:

Yakın temas sporları

Motorlu taşıt kazaları

Kavga veya güreş oyunları

Sert yiyecekler yemek ve sıcak sıvı içmek

Diş Travmaları Nasıl Tedavi Edilir?

Dişiniz pozisyondan çıkmış, gevşemiş veya kırılmışsa, mümkün olan en kısa sürede dişçiye gitmelisiniz. Bir dişçiye 30 dakika içinde ulaşmak dişi kurtarmak veya kaybetmek arasında fark yaratabilir.

Küçük kırıklar kolayca dolgu ile tamir edilebilir, ancak diş minesi, dentin veya dişin dış kısmı hasar görürse, diş tam kalıcı bir taçla restore edilebilir. Travma çok şiddetli ise, dişin iyileşme şansı olmayabilir. Eğer diş ağır bir şekilde hasar almışsa bu hasarı düzeltmek için kanal tedavisi uygulanabilir. Uygulanacak tedavi dişin durumuna bağlı olacaktır.