Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
alia@aliadent.com

Eklem Plağı Tedavisi

Eklem Plağı Tedavisi

Temporomandibular eklem (TMJ), kafanızın her iki tarafında, kulaklarınızın hemen önünde bulunan eklemin adıdır. Bu eklemler çene kemiğinizi kafatasına bağlar. Dönebilir, ileri, geri ve yan hareket edebilen TME vücuttaki en karmaşık eklemlerden biri olarak kabul edilir. Bu eklem, diğer kaslar ve bağlar ile birlikte çiğnemenizi, yutmanızı, konuşmanızı ve esnemenizi sağlar. Bu alan içindeki ve çevresindeki alandaki kas, kemik veya diğer dokularla ilgili bir sorununuz olduğunda, eklem plağı sorununuz olabilir.

Eklem plağı belirtileri veya semptomları arasında kulak veya çene, çene eklemi veya çene, yüz kasları veya etrafındaki ağrı ve hassasiyet bulunur. Diğer belirtiler, ağzınızı açma veya kapama problemleri ve çiğneme sırasında, esnerken ya da açarken tıkırtı sesidir. Eklem plağı boyun ağrısı ve baş ağrısı ile bağlantılı olabilir. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, diş hekiminize ve doktorunuza söyleyin.

Çoğu durumda, eklem plağına çene yaralanmaları ve artrit gibi eklem hastalıkları gibi faktörlerin bir birleşimi neden olur. Bruksizmin, baş veya boyun kas gerginliğinin semptomları daha kötü hale getireceğine inanılmaktadır. Stres de olası bir faktördür.

Eklem Plağı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastaların çoğu, herhangi bir tedavi görmeden kendi başlarına iyileşirler. Çene kaslarını gevşetmek için çenenize soğuk veya ılık bir kompres yerleştirin ve çene kaslarınıza hafifçe masaj yapın. Yiyecekleri küçük parçalara bölün ve sert, çiğnenen veya yapışkan yiyeceklerden kaçının. Esnerken bile ağzınızı çok geniş açmamaya çalışın. Ve en önemlisi, çene kaslarınızı gevşetin.

Kapsamlı bir muayenenin ve gerekirse röntgenlerin çekilmesinden sonra diş hekiminiz eklem plağını tedavi etmek için bir plan önerebilir. Bu tedavi planı, gevşetme teknikleri, bir fizyoterapiste yönlendirme veya kas ağrısını hafifletmenize yardımcı olacak bir davranış terapisti içerebilir. Diğer tedavi seçenekleri, ağrı, iltihaplanma veya gergin kaslar için ilacı içerebilir. İyi bir gece uykusu almak sorunsa, uykuyu iyileştirmek için çeşitli yaklaşımlar kullanılabilir.

Diş hekiminiz okluzal atel olarak da adlandırılan bir gece plağı takmayı önerebilir. Şeffaf plastikten yapılmıştır ve dişlerin ısırma yüzeylerine sığar, böylece dişler yerine gece plağını ısırırsınız. Bu genellikle çene eklemlerinizin ve kaslarınızın gevşemesine yardımcı olur.

Cerrahi, eklem plağı tedavisinde nadiren kullanılır. Bununla birlikte, diğer tedavilerin hiçbiri işe yaramadıysa veya çenenizi açmak çok zorsa, ameliyat gerekebilir.