Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
alia@aliadent.com

Fissür Örtücü Uygulamaları

Fissür Örtücü Uygulamaları

Fissür örtücü maddesi esasen diş oluklarını örten bir malzemedir. Derin olukların korunması dişlerin çürümesi riskini azaltır. Bu oluklar çukurlar ve çatlaklar olarak bilinir. Bir çukur diş yüzeyinde küçük bir çöküntüdür, oysa çatlaklar dişlerin tüm ısırma yüzeylerinde doğal olarak oluşan oyuklardır. Çoğu zaman, arkadaki en çok oyuğa sahiptir, ancak öndeki dişlerde ayrıca çukurlar ve çatlaklar olabilir. Bu çukur ve çatlaklar derin veya sığ olabilir.

Diş yüzeyindeki çukurlar ve çatlaklar, bakteri içeren dental plak ve taşların taşınmasında idealdir. Plak ve taşların olduğu bu alanları temizlemek çok zordur, çünkü diş fırçanızdaki kıllar genellikle bu olukların en derin kısımlarına ulaşamaz. Oluklar uygun şekilde temizlenmezse, diş çürümesi üzerinde çürüme başlar ve dişin bazen dolguya ihtiyacı olur.

Fissür Örtücü Uygulaması Neden Yapılıyor?

Fissür örtücü uygulamasında kullanılan malzemeler üç önleyici etki için özel olarak tasarlanmıştır:

Fissür macunları, dişlerin çukurlarını ve çatlaklarını bir reçine malzemesiyle kaplar;

Çukurlar ve çatlaklar dolduruldukça, bakteri olukların derinliklerine gidemez ve bu da dişte daha az kötü bakteri bulunmasına neden olur; fissür dolgusu olan dişlerin, olmayanlara göre çürük gelişme olasılığı 22 kat daha azdır

Fissür maddeleri, fırçalama ve çiğneme sırasında çukurların ve çatlakların temizlenmesini kolaylaştırır, çünkü gıda parçacıkları derin çatlaklara sahip olduğunuzda kolayca sıkışmaz.

Fissür örtücü uygulamalarının ana faydaları şu şekildedir:

Çürümeyi önlemede etkili

Ağızda oldukça uzun süreli etki

Çürümeyi durdurabilir

Fissür Örtücü Uygulaması Aşamaları

Fissür örtücü uygulaması, basit bir işlemdir. Öncelikle dişler iyice temizlenir ve kurutulur, çünkü gıda artıkları ve tükürük fissür maddesinin dişe doğru yapışmasını önleyebilir.

Diş yüzeyi, fissür maddesinin dişe yapışmasını sağlamak için zayıf bir asit jeli veya kimyasal bir çözelti ile kaplanır.

Fissür maddesinin altına bir yapıştırıcı uygulanır.

Dolgu macunu uygulanır.

Fissür maddesinin tipine bağlı olarak, malzemenin yapışmasını ve sertleşmesini etkinleştirmek için güçlü bir ışın kullanılabilir.

Sıvı fissür maddesi diş yüzeyinde dayanıklı bir malzeme oluşturur.