Aliadent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Lokal Anesteziklere Karşı Alerji

Lokal anesteziklere verilen reaksiyonlar nispeten yaygındır, ancak nadiren alerjik bir sebepten kaynaklanmaktadır. Lokal anesteziklerin kullanımından sonra ortaya çıkan semptomlar, endişe, hiperventilasyon, ilacın kendisinin toksik etkileri, vazo-vagal reaksiyonlar ve sıklıkla yapmak için lokal anesteziklere eklenen epinefrine reaksiyonları dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Bir kişinin, lokal anesteziklere eklenen koruyucu maddelere alerjik reaksiyon göstermesi de mümkündür. Metil parabenler, lokal anesteziklerin çok kullanımlı şişelerine eklenen en yaygın koruyuculardır. Metilparaben alerjisi, hala nadir olsa da, lokal anesteziklere karşı gerçek alerjiden çok daha yaygındır.

Lokal anesteziklere karşı gerçek alerjiler meydana gelebilse de, bu ilaçları kullandıktan sonra reaksiyonlar yaşayan çok sayıda insanın yaptığı çalışmalara rağmen oldukça nadir görülür. Deri testi, bu kişilerin hemen hemen hepsinin, lokal anesteziklere alerji kanıtı göstermediğini ve bu ilaçlarla yapılan enjeksiyonları tolere edebildiğini ortaya koydu.

Lateks alerjisi olasılığı, bir kişinin tıbbi ve diş endüstrisinde lateks eldivenlerin ortak kullanımı göz önüne alındığında, yerel anesteziklere bir reaksiyonu olduğunda daima göz önünde bulundurulmalıdır. Spinal anestezide kullanılan bazı ilaçlar alerjik reaksiyonlara neden olabilen başka bir koruyucu olan sülfitleri içerir .

Lokal Anesteziklere Alerji Nasıl Teşhis Edilir?

Deri testi, bu ilaçlara ters bir reaksiyonun değerlendirilmesinde yardımcı olabilir. Alerji uzmanlarının, yerel anesteziklere ters tepki gösteren bir insana yaklaşma yöntemleri vardır. Bununla birlikte, çoğu, bir kişiye gelecekte kullanılabilecek en az bir lokal anestezi verme hedefi ile cilt testi yapacak.

Çoğu alerjici cilt testi koruyucu içermeyen (metilparaben içermeyen), epinefrin içermeyen lokal anestezikler ile yapılır. Cilt testi negatifse, cilt altı enjeksiyonları, söz konusu lokal anestezi kullanılarak alerji uzmanı tarafından yapılacaktır.

Lokal Anesteziklere Alerji Nasıl Tedavi Edilir?

Akut reaksiyonun lokal anestezi ile tedavisi, herhangi bir başka nedenden kaynaklanan reaksiyona benzer. Anafilaksi meydana gelirse, tedavi enjekte edilebilir epinefrin ve antihistaminleri, ayrıca düşük kan basıncı ve şok için intravenöz sıvıların kullanımını içerebilir.

Gelecekteki reaksiyonların önlenmesi tedavinin bir başka önemli yönüdür. Lokal anestezikler için cilt testi bir alerjinin kontrolünde olmalıdır. Makul bir alternatif lokal anestezi, kişi tarafından tolere edildiğinde, sadece bu spesifik lokal anestezi gelecekte kullanılmalıdır. Kişinin farklı bir lokal anesteziye reaksiyon göstermesi hala mümkündür.

İçeriğimizi Oylayın!