Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Kanal Tedavisi
Anasayfa » Tedaviler » Kanal Tedavisi
Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi  genel olarak insan sağlığının en önemli parçalarından biri olan ağız sağlığının en önemli tedavilerinden biridir. Ağız sağlığını genel sağlıktan ayırmamak gerekir. Çünkü ağız ve diş bölgesinde bulunan sinirler, doğrudan beyinle bağlantılıdır. Bu yüzden dişlerde yaşanacak sorunlar şiddetli baş ağrısına yol açabilir. Veya çeşitli hastalıklar sebebiyle ağızda ve dişlerde herhangi bir sorun ortaya çıkabilir. Dişlerde oluşan iltihap veya çürüklerin önüne erken geçilmediği takdirde ilerleme meydana gelir. Bu durum ise diş yapısına ve doğrudan sağlığa zarar verir. Bu yüzden kanal tedavisi çok önemli ve çok etkili bir tedavidir.

Genel olarak dişlerin insan sağlığı açısından önemi yadsınamaz. Bu yüzden dönem dönem dişlerde oluşan sorunları ortadan kaldırmak gerekir. Kanal tedavisi de çürüyen veya iltihaplanan dişler için uygulanan bir tedavidir. Halk arasında diş siniri olarak bilinen ve dişleri besleyen bağlantılar vardır. Bu sinirler diş kökünde bulunur. İltihaplanma veya çürüme durumunda ise acı ve ağrı verir. Bu acı ve ağrı yalnızca dişte değil, yüz ve boyun bölgesinde de oluşabilir. Çürüyen diş kökünün çevresindeki dişlerde kırılma ve zayıflama oluşabilir. Çevre dokularda hasar oluşabilir. Bu hususta dişleri tedavi etmek için kanal tedavisi uygulanır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisinde çürüyen ve iltihaplanan diş kökündeki kanal şekillendirilir ve arındırılır. Bu tedavi sonrasında ise ağrı ve acı ortadan kalkar. Sinir uçlarına ulaşan çürüme ve iltihap ortadan kaldırıldıktan sonra ise o bölgeye biyo-uyumlu tıbbi bir malzeme ile dolgu yapılır. Bu dolgu oradaki sinirin gördüğü görevi görür. Dişler sağlıklı bir hal alır. İşlem sırasında normal şartlarda sinir uçlarına müdahele edildiği için ağrı olabilir. Ancak işlem yapılan bölge diş hekimi tarafından uyuşturulduğu için bir ağrı olmaz. Fakat çok ağrılı ve enfeksiyonlu dişlerde uyuşma gerçekleşmeyebilir. Bu tip durumlarda ise daha gelişmiş anestezi işlemleri uygulanır. Özetle kanal tedavisi bu şekilde yapılır. Kanal tedavisi hasara bağlı olarak bir veya iki seans sürer. Dişte oluşan enfeksiyon eğer bölgeye çok yayıldıysa kanal tedavisi üç seansta da tamamlanabilir. Kanal tedavisi bir diş hekimi veya endodontist tarafından uygulanan bir tedavidir. Endodontist, diş özü veya diş siniri hastalıkları alanında uzmanlaşmış, bu tür hastalıkları teşhis edebilen ve tedavi edebilen diş hekimidir.

Kanal tedavisinde öncelikle kök kanallarının yapısını gözlemlemek için bir röntgen çekilir ve çevresindeki bir kemikte herhangi bir enfeksiyon belirtisi olup olmadığı tespit edilir. Bu işlemin sonrasında diş hekimi dişin yanındaki bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi kullanır fakat ihtiyaca göre genel anestezi de uygulanabilir. Kanal tedavisi esnasında sinirler zaten öldüğü için anestezi gerekli olmayabilir. Ancak diş hekimleri genellikle hastayı daha sakin ve rahat duruma getirmek için lokal anesteziyi tercih eder. Daha sonra, diş hekimi, tedavi sırasında bölgeyi kuru ve tükürükten uzak tutmak için dişin etrafına su geçirmez bir malzeme yerleştirir.

Kanal tedavisinin bir sonraki aşamasında, problemli bölgeye ulaşmak için dişin içine bir delik açılacaktır. Bakterilerle birlikte diz özü, çürümüş sinir dokusu ve bu bölge içerisindeki enfeksiyon döküntüleri dişten uzaklaştırılır. Temizleme işlemini tam olarak yapabilmek ve kanalı etkin bir şekilde doldurabilmek için kanalın genişletilmesi gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Fiyatları

Kanal tedavisi sırasında kanalın genişletilmesi için tırnak törpüsüne benzeyen kanal aletleri kullanılır. Buna kanal eğeleme işlemi denir. Bu işlem sırasında sinirler alınmış olduğu için hiçbir ağrı hissedilmez. Eğeleme işlemi sırasında bölgede biriken döküntüleri ve içeride kalan kalıntıları temizlemek için su veya sodyum hipoklorit bileşenleri periyodik olarak kullanılır. Diş iyice temizlendikten sonra ise sızdırmaz hale getirilmelidir. Dişi kalıcı bir şekilde doldurmadan önce bir hafta beklemek de tercih edilebilir. Bir enfeksiyon varlığından şüpheleniliyorsa, diş hekimi tarafından enfeksiyonun giderilmesi için dişin içine özel bir ilaç konulabilir. Duruma göre ise diş hekimleri dişi temizlendiği gün kapatabilir. Kanal tedavisi tedavinin başladığı gün tamamlanamazsa, dişlerdeki oyuğa geçici olan bir dolgu yapılır. Çünkü oluşan boşluğa tükürük veya yemek artığı birikebilir. Bu durum ise süreç içerisinde sorun yaratabilir. Geçici bir dolgu yapılsa dahi yine de hastanın o bölgeye dikkat etmesi gerekir.

Kanal tedavisinin bir diğer aşamasında dişin içi sorun yaratan unsurlardan temizlendikten sonra oluşan boşluğun doldurulması gerekir. Bunun için ise, “guta percha” adı verilen bir kauçuk madde kullanılır. Guta percha ince bir çubuğa benzer. Esas özelliği ise vücutta herhangi bir reaksiyona yol açmaz. Bu madde yerleştirilmeden önce diş kanalının kuruluğu kağıt maddeler ile sağlanır ve açılan kanalların uzunluğu özel bir aletle ölçülür. İhtiyaç duyulan boyutlara göre guta perchalar ayarlanır ve ihtiyaç fazlası kesilir. Guta percha kök kanalının ana boşluğunu dolduran madde olsa da, sızıntıyı engellemek ve sabitlemek gerekir. Bunun için de ek karışımlar kullanılması gerekir. İşlem sonucunda açılan delik kapatılmış olur ve kanal tedavisi tamamlanır. Dişin hasarına bağlı olarak dolgu işlemi uygulanır. Dolgu işleminin doğru uygulanması kanal tedavisinin başarısını etkileyen en önemli faktörlerdendir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ne Yapılmalı?

Kanal tedavisi tamamlandıktan sonraki süreç çok önemlidir. Tedavi sonrasında ilk bir kaç gün dokudaki değişim nedeniyle hassasiyet yaşanabilir. Kısa süreli bir ağrı hissi o bölgede tıbbi bir işlem yapıldığı için normaldir. Ancak ağrı olsa da olmasa da hekim tavsiyesine göre bir ağrı kesici kullanmak faydalı olacaktır. Hassasiyet ortadan kalkana kadar sert besinler tüketmek ve çiğneme yapmak zararlıdır. Kanal tedavisi sonrasında mümkün olduğunca yumuşak besinler tercih edilmelidir. Bununla beraber kanal tedavisi süreci bittikten sona muahakkak günlük düzenli diş fırçalama, gargara kullanma ve diğer çeşitli ağız bakımlarına devam etmek gereklidir.