Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com

Kırık Diş Ağrısı

Kırık Dişler Nasıl Tedavi Edilebilir?

Dişlere gerekli ve özenli bakım yapılmadığı zaman yavaş yavaş kırılmaya başlar ve ardından kırık diş ağrısı oluşur. Bu sorun dişlerde en çok meydana gelen sorunlardan birisidir.

Dişler çıkmaya başladığı andan itibaren düzenli olarak fırçalanmalı, ağız bakım suyu kullanılmalı, diş araları mutlaka diş ipi kullanılarak temizlenmelidir.

Ancak bu rutine özen gösterilmediği zaman dişlerde aşınma, taş birikimi, lekelenme, kırılma ve bunların sonucunda da kırık diş ağrısı meydana gelir. Böyle bir durumda derhal uzman diş doktoruna danışılması gerekiyor.

Dişim Kırılmalarında Neler Yapılması Gerekir?

Süt dişlerde, azı dişlerde ve yirmilik dişlerde kırılma aniden meydana gelebilir. İçeriden çürümeye başlayan dişler, normal aşınmalara nazaran çok daha çabuk kırılabilirler.

Kırılan dişlerin temelinde oluşmaya başlayan kırık diş ağrısı, geceleri sizleri uyutmayacak kadar şiddetli olabilir. İlaç tedavisi bir zaman sonra işe yaramamaya başlar ve ne yazık ki kırık diş hem ağrı hem koku yapmaya başlar ve ağızda estetik açıdan kötü bir görünüm oluşturur. Dişler kırılmaya başladığı andan itibaren diş hekimine gözükmek gerekir.

Diş Kırılmalarında Dişin Yerinden Oynaması

İçten çürümeye başlayan ya da minik bir delikten hava alarak çürümeye başlayan dişler, ne yaparsanız yapın hüsranla sonuçlanır ve kırılır. Minik bir kırıntı sonucunda bu bölgedeki çürük ve kırılmalar da artmaya başlar.

Tedavi edilmediği sürece, hem ağrılı hem kokulu bir duruma bürüne dişler zamanla yerinden oynamaya başlar. Diş kaybı yaşamamak ve sorunun daha da ileriye taşınmamasını sağlamak adına derhal bir doktordan yardım alınması gerekiyor.

Kırık Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Kırık dişlerde uygulanan tedavi yöntemi, tamamen uzman diş hekimine kalmıştır. Ancak dişteki kırığın ne tarafta meydana geldiği, nasıl bir şekilde kapatılabileceği gibi detaylar incelendikten sonra daha net kararlar verilir.

Yerinden Oynayan Dişlere Tedavi Uygulanıyor Mu?

Erken yaşlarda da erişkin yaşlarda da meydana gelen kırık diş ağrısı, zamanla çekilmez bir hâl alır. Kırılan dişlerin kırık kısımları alınır, çürükleri temizlenir ve ardından dolgu işlemi uygulanır.

Ancak eğer kırılan dişler yerinden oynamaya başladıysa, bu durumda uygulanması gereken tedavi yöntemi değişebilir. Yerinden oynayan dişlerin ne derece bir oynamaya sahip olduğu kontrol edilir ve dişin çekilip çekilmemesi gerektiğine karar verilir.

Eğer oynayan dişin dokulara zarar vermediği anlaşılırsa, diş kaybı yaşanmaz. Ancak dokulara zarar veren dişler çekilerek yerine yeni diş tedavisi yapılır.

Diş Kırıklarında Nasıl Bir Tedavi Yolu İzlenmelidir?

Hem görüntü açısından hoş olmayan hem de sağlık açısından hoş olmayan kırık diş ağrısı, sonu hüsranla biten durumlara neden olabilir. Diş kayıpları yaşamak istemeyenler ve kırık ve çürüklerin daha da ileri seviyeye taşınmasını istemeyenler mutlaka tedavi olmalıdır.

Dokuya göre ve oluşan kırıklığın derinliğine bağlı olarak kanal tedavisine başlanır. Dişin kırılan kısmı dikkatlice alınır, içeride kalan çürük kısımlar detaylıca temizlenir ve ardından dolgu ve beyazlatma işlemine geçilir. Beyaz dolgu yapılarak dişe doğal bir görünüm kazandırılır.

Kırık Dişlerde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kırılan dişleri hiçbir şekilde ellememek, kürdan ve benzeri cisimler batırmamak gerekiyor. Farklı diş ve ağız ürünleri kullanılmamalı ve dişin iç kısmıyla oynanmamalıdır. Kırılma ve kırık diş ağrısı meydana geldiği andan itibaren diş doktoruna danışmak gerekir.

Kırık Diş Çekimi Zor Mu?

Diş çekimi hemen hemen herkesi korkutan bir durumdur. Ancak kırılan dişlerin çekimi sanıldığı kadar zor değildir. Lokal anestezi verilerek çene yapısında hissizlik elde edilir.

Ardından kırık diş dikkatli bir şekilde kökünden alınarak çekilir. Hasta hiçbir şekilde ağrı ve acı hissetmez. Rahatlıkla kırık dişten ve kırık diş ağrısı sorunundan da kurtulmuş olur.

Kırık Dişe Dolgu Yapılır Mı?

Eğer kırılan dişlerin kökü sağlamsa ve kırık yerden başlayan çürük dişin kök kısmına inmemişse, bu tür dişlere dolgu yapılması doğrudur. Kırık diş ağrısı, geceleri uyutmaz ve yemek yerken zorlanmanıza neden olur. Bu sorundan kurtulmak için kırık dişinize dolgu yapılabilir.

Kırılan kısım alınır, çürük kısım temizlenir ve daha fazla çürüme meydana gelmemesi için ilaçlı dolgu yapılır. Ancak çürük sinirlere indiği takdirde, komple temizleme yapılarak kanal tedavisi sonucunda dolguya geçilir.

Kırık Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Günlerce geçmeyen ve geceleri uyutmayan kırık diş ağrısı, ancak kalıcı bir tedavi sonrasında geçerek sizi rahata ulaştırır. Kalıcı tedavi ise kanal ve dolgu tedavisidir.

Kırık Diş Nasıl Çekilir?

Kırılan dişin çekimi oldukça kolaydır. Lokal anestezi yapılan çeneden, diş kökten tutulur ve çekilir. Alanında uzman diş doktorları için bu işlem saniyeler içinde yapılır.

Kırık Diş Nasıl Tedavi Edilir?

Kırılan diş daha ileriye gitmesin, çürük derine inmesin ve estetik açıdan daha kötü bir görünüm oluşmasın diye kanal ve dolgu tedavisi uygulanır.

Kanal tedavisinde sinirler de çürükle beraber temizlenir ve yalnızca dişin kemik kalıbı çenede kalır. İlaçlı dolgu tedavisinde ise dişin ağrımaması ve sinirlerin içeride kalması sağlanır.

Kırık Diş Dolgu Olur Mu?

Kırılan dişlerde çürüme çok daha hızlı bir şekilde aşama kaydeder. Bu nedenle kırık diş ağrısı farklı hastalıklara dönüşmeden ve diş kaybı yaşanmak zorunda kalmadan mutlaka kanal tedavisine ve dolgu tedavisine gidilir ve diş köküyle birlikte koruma altına alınmış olur.