Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
alia@aliadent.com

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Ortodonti, dişlerin çarpıklıkları, çene kemiklerini ve çene kemiklerinin kafa kemikleri ile ilişkisini inceleyen ve bunlara bağlı olarak mevcut sorunların teşhisini koyan ağız ve diş hastalıkları kapsamında bir bilim dalıdır. Ortodonti tedavisi de bu sistemde oluşan bozuklukları tedavi etme şeklidir.

Ortodonti Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

Ortodonti tedavisi, alt çenenin önde ya da geride olması gibi sorunlar durumunda gerçekleştirilir. Hastanın yaşı ve gelişim durumu göz önünde bulundurularak tedavi yöntemine karar verilir. Eğer hasta ergenlik çağındaysa ve alt veya üst çene yapısı geride ise ortodontik tekniklerle tedavi edilebilir. Eğer hasta yetişkin ise, ilgili bölgedeki iskelet bozukluğunun tedavisi ortodonti ve cerrahi işbirliği ile gerçekleştirilir. Hastada işlevsel bir bozukluk da olabilir. İşlevsel bozukluklara bağlı olarak, ağız solunumu yapma gibi durumlarda çene uyumsuzluğu gözlemlenebilir. Ağız solunumu yapan bir kişide çenenin üst kısmı dar kalacağı için “V” formunda olacaktır. Dolayısıyla genellikle yetişkinlerde ortodonti tedavisi daha yaygındır ancak ergenlik çağındaki hastalar için de bu tedavi mümkündür.

Bebeklikten itibaren uzun süre yalancı emzik, biberon vs. kullanmış olmak, ileriki dönemlerde yine parmak emme, tırnak yeme, kalem emme, dudak ve dil emme gibi yapılmaması gereken ve alışkanlık haline gelmiş durumlar ortodontik bozukluklara sebebiyet verebilir. Bu alışkanlıklar mümkün olduğunca erken tedavi edilmiş olmalıdır. Erken tedavi edilmediği durumlarda ise ortodontik tedaviye başvurmak gerekir. Ayrıca geniz eti, bademcik gibi sorunlar da çocukluktan itibaren ilerisi için kalıcı çene ve yüz hasarlarına neden olabilir. Bu yüzden genel sağlığın yanı sıra çene yapısını bozmamak adına da bu sorunları ortadan kaldırmak önemlidir.

Gelişme döneminde meydana gelen bazı çene, dil ve diş orantısızlıkları da ortodontik tedaviye ihtiyaç olduğunu gösterir. Dilin ağız yapısına göre olması gerekenden büyük olması, dişlerin çene yapısına ve ağız boyutuna oranla büyük olması ve çekilmiş dişlerden kaynaklanan boşluklar da çapraşıklığa neden olabilir. Bu yüzden ortodontik tedaviye ihtiyaç doğar.

Bunun yanında erken veya geç dönemlerde süt dişinin kaybedilmesinden doğan sorunlar da ortodontik tedaviyle çözülmektedir. Çünkü süt dişlerinin bu şekilde kaybedilmesi dişlerin çapraşıklaşmasına neden olur. Süt dişin gitmesinden kaynaklanan boşluğu daimi dişler doldurmaya çalışır. Ardından boşlukta çıkması gereken esas dişler orada yer edinmeye çalışacağı için sağlıksız bir görüntü ve durum oluşur. Bu noktada da ortodontik tedavi ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ortodonti tedavisi ile genel anlamda dişlerdeki çarpıklıklar ve aralıklar düzeltilir. Bu sayede ise doğru ve sağlıklı bir gülümseme sonucuna ulaşılır. Ortodonti tedavisi uzun ve sabır gerektiren bir süreçtir. Bu tedavi süreci esasen 5 farklı aşamadan oluşur. Öncelikle detaylı bir gözlem ve araştırma yapılmalıdır. Doktor, hastanın ağız içini detaylı bir şekilde inceler. Daha sonra ise hastanın sorununa göre hangi tedavinin yapılması gerektiğinin tespit edip hastaya bilgi verir. Hastanın aklında herhangi bir soru kalmaması açısından ve gerekli olan tedavi hakkında bilgisi olması açısından detaylı olarak tedavi aşamaları anlatılmalıdır.. Bu şekilde kişi tedavi aşamalarını öğrenerek nasıl bir tedavi süreci yaşayacağını öğrenir.Ortodonti tedavisi sürecinde hastanın bilinçli ve bilgili olması da tedaviye özen göstermesinde yardımcı olmaktadır. Ortodonti tedavisi uzun bir süreç olacağı için hastalar daima doktor ile işbirliği içinde olmalıdır. Bu şekilde tedavi süreci oldukça kısa ve başarılı yaşanabilir.

Ortodonti tedavisinde muayene sonrasında esas tedavi için hazırlıklar başlar. Hastanın ağız içinde var olan sorunların tedavi edilmesi ile süreç tam anlamıyla başlamış olur. Ortodonti için ağız temizliği şarttır. Bu nedenle ilk olarak ağız bakımı ve hijyeni yapılmalıdır. Başlangıç olarak ağızda çürük olup olmadığı kontrol edilir. Daha sonra ise çürük var ise tedavi edilir. Bütün çürükler kontrol altına alınmalıdır. Çünkü ortodonti tedavisinde diş temizliği büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle tartar ve diş renklenmesi gibi durumlar gözetilerek temizlenmelidir. Bazı hastalarda diş eti sorunları bulunabilir. Eğer kişide diş eti problemleri varsa bu durum çözüme kavuşturulur. Ağız temizliği için gerekli işlemler yapıldıktan sonra ise sonra ise bu süreç tedavi kayıt altına alınmalıdır. Planlama için gerekli ölçümler ve analizler yapılmalıdır.

Planlamada ise yardımcı olması amacıyla panoramik röntgen ve sefalometrik röntgen filmleri çekilir. Röntgenlerin çekilmesindeki amaç ağız içi, ağız dışı, çene sorunlarını tam olarak gözlemlemektir. Aynı zamanda kist ve tümör gibi gözle görülmeyen sorunların olup olmadığını kontrol etmek amacıyla da kullanılmaktadır. Son adım olarak ise alt çene ve üst çenenin modelleri alınır.

Yapılan ölçümler ve analizler sonrasında ortodonti tedavisinde teşhis ve planlama aşamasına geçilir. Bu aşamada teşhise ve hastaya göre gerekli tedavi seçenekleri sunulur. Tedavi uygulamaları hastadan hastaya değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle ortodonti tedavisi yapacak uzman tarafından hasta için uygun ve gerekli tedaviye karar verilir. Tabi ki bu durumda hastanın da tercihi dikkate alınmalıdır. Planlama aşamasındaki en önemli unsur hastanın ağız, diş ve çene yapısıdır. Bu yüzden doğru planlamanın ardından tedaviye karar verilir. Karar aşamasından sonra hastanın ağız içinde çekilmesi gereken dişler olup olmadığına karar verilir. Bu duruma göre diş çekimi yapılır. Tabii ki diş çekimi her hastada uygulanmamaktadır.

Bazı hastaların ağız ve çene yapıları dar olduğu için diş çekimine gerek duyulur. Diş çekimi ise ağız, çene ve diş yapısı için gerekli olan konumun kazanılmasına yardımcı olur. Bu tedavi sayesinde ise çekimi yapılan dişler arasında herhangi bir boşluk kalmamaktadır. Ortodonti tedavisinin bu aşamasında dişler gerekli konumuna gelmiş halde olur.

Bazı hastalarda ise çene bozuklukları vardır. Bu durum daha ileri ortodontik bozukluk olarak değerlendirilmektedir. İleri ortodontik bozukluk sadece ortodonti tedavisi ile düzelmemektedir. Yardımcı ve kesin çözüm olması amacıyla ortognatik tedavi de uygulanabilir. Ortognatik tedavi, çene bozukluğu tedavisidir. Çenede olan bozuklukların cerrahi yöntemler ile düzeltilmesini sağlamaktadır. Çene bozukluğunda diş telleri yeterli olmayabilir. Yeterli olmaması halinde ise hastalara cerrahi müdahale yapılmaktadır. Bu durum her hastada uygulanmamaktadır.

Ortodonti tedavisine, ortodonti uzmanı ile hasta uygulanacak yönteme karar verdikten sonra başlar. Bu süreçte diş telinin takılma aşamasına geçilir. Diş telinin takılma aşamasında ağız tedavinin hijyenik olması için kuru bir hale getirilir. Ağıza ekartör takılır. Bu hastanın ağzının açık kalmasını ve doktorun daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Diş telleri iki farklı yöntem kullanılarak takılmaktadır. Bunlar geleneksel ve indirekt bonding yöntemidir. Geleneksel yöntemde daha sık bilindiği gibi braketler dişlerin üzerine yapıştırılır. Sonrasında ise braketlerin tel yuvalarından ark telleri geçirilir ve lastikler takılır.

İndirekt bonding yöntemi ise yeni ve teknolojik bir yöntemdir. Bu yöntemde hastanın ağız ölçüleri önceden alınır ve kalıplar hazırlanır. Hazırlanan modelin üzerine braketler yerleştirilir. Daha sonra kalıp dişlerin üzerine yerleştirilir ve çıkarılır. Bu şekilde braketler dişlerin üzerine transfer edilir. Son olarak ise teller takılır.

Ortodonti tedavisinin bu aşaması bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Braketler ve teller çıkarıldıktan sonra pekiştirme tedavisine geçiş yapılır. Bunun nedeni ise dişlerin yeni düzenini korumak ve tekrar eski şekline dönmesine engel olmaktır.

Pekiştirme tedavisinde sabit ve hareketli olmak üzere iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Pekiştirme tedavisi bir ihtiyaçtır. Çünkü dişler, pekiştirme tedavisi uygulanmadığı zaman kesinlikle eski haline dönmeye çalışacaktır. Bu nedenle önlem alınarak tedavi kontrol altında tutulmalıdır. Eğer kullanılmaz ise dişler eski halini alır ve tedavi başarısız olur. Bu yüzden hasta ortodonti tedavisine verdiği önem ve özeni, pekiştirme tedavisine de vermelidir.