Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Ortognatik Cerrahi Hazırlığı
Anasayfa » Tedaviler » Ortognatik Cerrahi Hazırlığı
Ortognatik Cerrahi Hazırlığı

Ortognatik Cerrahi Hazırlığı

Ortognatik cerrahi çene ve dişleri yeniden şekillendiren veya yeniden hizalayan bir işlemdir. Oral ve çene-yüz cerrahı tarafından yapılır. Ameliyata öncesi aylar boyunca ortodontistinizle birlikte görüş alışverişinde bulunmanız önemlidir. Tedavinizin tamamlanması birkaç yıl sürebilir. Ortodontistiniz, dişlerinizin ameliyat için doğru pozisyonda olması muhtemel olduğunda cerrahiyi uygulayacaktır. Ameliyata hazırlanmak ve iyileşmenizi planlamak için size bolca zaman verilecek.

Bu süre zarfında ortodontistinizi sık sık göreceksiniz. Bu ziyaretlerde, ilerlemenizi kontrol edecektir. Diş telleriniz ayarlanabilir ve daha fazla kayıt alınabilir. Bunlar, fotoğraflar, röntgen ve dişlerin/çenenin pozisyonunu belgeleyen modelleri içerebilir. Ortodontistiniz, ameliyatınızın zaman çizelgesinin gözden geçirilmesi gerekip gerekmediğini size söyleyecek ve bilgi verecektir.

Cerrahınızla Görüşmek

Ameliyattan kısa bir süre önce cerrahınızla görüşeceksiniz. İlerlemenizi değerlendirecek ve cerrahi planı sonuçlandıracak. İlaç ve alerji gibi ameliyatı etkileyebilecek faktörleri tartışacaksınız. Ayrıca ameliyat için yeterince sağlıklı olduğunuzdan emin olmak için bir muayene ve kan testleri yapılacaktır. Farklı faktörlere bağlı olarak, göğüs röntgeni gibi başka testlere de ihtiyacınız olabilir.

Ameliyattan Önce

Ameliyattan bir veya iki gün önce:

Sıvı yiyecekleri stoklayın, ameliyat sonrası çiğnemeden tüketebileceğiniz yiyeceklere ihtiyacınız olacak. Bunlara içecekler, çorba ve süt dahildir. Muz gibi sıvıya dönüşmesi kolay olan besinler de iyidir.

Yiyecekleri kolayca sıvılaştırmak için bir blenderı hazır bulundurun.

Yetişkin bir aile üyesi veya arkadaşınızın sizi eve bırakıp ameliyattan sonra yanınızda kalmasını sağlayın.

Ameliyattan önce yemek yememeniz veya içmemeniz için verilen talimatlara uyun.

Cerrahınıza ameliyattan önce düzenli ilaçlarınızı almanız gerekip gerekmediğini sorun.

Ameliyattan önceki aylarda tedavinizi ve iyileşmenizi kolaylaştırmak için yapabileceğiniz çok şey var. Örneğin:

Sigara içiyorsanız, bırakmayı ya da bir süre kullanmamayı deneyin. Sigara içmek ameliyat sırasında komplikasyon riskini arttırır. Ameliyat sonrası iyileşmeyi yavaşlatır. Ayrıca diş eti hastalığına neden olabilir veya daha da kötüleşebilir.

Önceden planlama yapmak, okula gitmemenizi veya işten ayrılmanızı kolaylaştırır. Cerrahınıza, iyileşmenizin ne kadar süreceğini sorun. Hissettiklerinize bağlı olarak, okula dönebilir veya ameliyattan 1-3 hafta sonra çalışabilirsiniz. Ancak çenenizin ilk başta iyileşmesi yaklaşık 6 hafta sürebilir. Tamamen iyileşmesi 9 ile 12 ay sürebilir.

İyileşme hakkında bilgi edinin. Ameliyattan sonra, ilk başta çiğnemek mümkün olmaz. Bazı durumlarda, çene yaklaşık 2 hafta boyunca kapalı tutulur (sabitlenir). Bu yüzden ne yiyeceğini, nasıl yenileceğini ve nasıl rahat kalacağını öğrenmen gerekecek. Ameliyattan sonra herhangi bir ağrı ilaç ile kontrol edilebilir.

İlaç değişikliğini belirtildiği şekilde yapın. Cerrahınızın, aldığınız herhangi bir ilacı (hem reçeteli hem de reçetesiz), şifalı otları veya besin takviyelerini bildiğinden emin olun. Ameliyattan birkaç hafta önce bazılarını almayı bırakmanız önerilebilir.