Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)
Anasayfa » Tedaviler » Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)
Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti çocuk diş hekimliği  0 yaş ile 13 yaş grubu arasında bulunan çocukların süt dişlerini ve daha sonra çıkan daimi dişlerinin uzun vadede sağlıklı olarak korunmasını, çürük oluşumunun engellenmesini vuruk sonucu yaralanma kırılma veya kalıtımsal sebeplerden dolayı dişlerde oluşan sorunların ortadan kaldırılmasını sağlayan diş hekimliğinin bir anabilim dalıdır.  Çocuk diş hekimliği olarak da geçer.

Pedodonti bebeklik çağından başlayan çocukların ağız ve diş sağlığını bunun yanı sıra çene ve yüz gelişimini takip eden tedavi gereken durumlarda tedavi eden aynı zamanda dişlerin çürümesini önlemek için koruyucu önlemler alan bir diş hekimliği dalıdır.  Pedodontist hekimler bu dönemde bebek çocuk ve genç ağız sağlığını korumak ve önleyici tedbirler almaktadır.

Pedodontist Kimdir?

Pedodontist hekimler çocukların 0 yaşından 13 yaşına kadar olan sürede ağız ve diş sağlığının korunmasını sağlayan ve gerektiği durumda tedavi eden ve koruyucu önlemler alan diş hekimleridir.  pedodontist hekimler diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra aynı veya ilgili fakültenin pedodonti anabilim dalında ihtisas eğitimi yaparak eğitimi yaklaşık 6 yıl gibi bir sürede tamamlayıp pedodonti uzmanı olurlar. Pedodonti kelimesi Latince çocuk dişleri anlamına gelir.

0 yaş ile 13 yaş arasındaki çocukların süt dişlerinin çıkma süreci ve daha sonraki kalıcı dişlerin sağlıklı olarak çıkması ve korunmasını sağlayan bununla birlikte oluşan çürüğün veya kaza sonucu oluşan fiziksel travmaların kalıtımsal genetik etkilere bağlı olarak dişlerde oluşan sorunların giderilmesini sağlar.  Pedodonti diş hekimliğinin çocuk tedavilerini içeren bir dalıdır.  Çocuk diş hekimliği çalışanları çocuklar için uygun muayenehane koşulları ve tedavi teknikleri uygular.  Risk grubunda olduğu belirlenen çocuklara koruyucu uygulamalar fissür örtücü flor uygulaması gibi koruyucu tedavi yaparlar.

Pedodontide Süt Dişleri Neden Önemlidir?

Çocuklarda süt dişleri oldukça önemlidir. Bunun en önemli görevi beslenmedir. Çiğneme aynı zamanda beslenmeyi sağlayan fonksiyonel bir davranıştır.  Bu aynı zamanda çocuğun büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur.  Çocuğun düzgün konuşması doğru konuşması süt dişlerinin sağlıklı olması ile ilgilidir.  Süt dişleri kendisinden sonra gelecek sürekli dişlere de aynı zamanda kılavuzluk ederler.  Süt dişlerinin çıkma süreci dönemi bellidir.

Vaktinden önce süt dişlerinde kayıp yaşanması diğer komşu dişlerin o boşluğa doğru yer değiştirmesine sebep olur.  Bu da çarpık diş çıkmasına neden olur.  Süt dişlerinin herhangi bir sebebe bağlı olarak erken kaybedilmesi durumunda çocuklarda ağız ve çene estetik bozuklukları olur ve dolayısıyla hem fiziksel hem de psikolojik olarak sorunlara sebep olur.

Pedodontide Koruyucu Uygulamaları Nelerdir?

Çocuk diş hekimliği çalışanlarının çocuklara kazandırdıkları en önemli konulardan biri çocukların diş fırçalama alışkanlığının bilincini vermeleridir. Çocuklar erken yaşta diş fırçalama alışkanlığı kazanarak dişlerini uzun vadede korumayı da sağlamış olurlar.  Aynı zamanda yalnızca diş fırçalama değil ağız ve diş bakımının ne kadar önemli olduğunu bunun gelecekte kendilerine nelere sebep olacakları konusunda bilincin oluşturulmasını sağlarlar.

Çocuk diş hekimliği alanı olan pedodonti çocuklarda kalıcı dişlerin sağlığını ve uzun vadeli korumak için süt dişleri bakımını sağlamak gibi önemli bir görevi vardır. Pedodontist süt dişlerinde oluşabilecek hastalık ve sorunlarda teşhis ve tedavisini yapar. Çocuklar ilk dişlerini ağız içine sürmesinden karışık dişlenmenin sonuna kadar mutlaka pedodontist kontrolüne düzenli olarak gitmelidir.  Süt dişlerinin sağlıklı olması sürekli dişlerin sağlıklı olması anlamına geleceği için bu konuda süt dişleri sürecinde bu bakım ve koruyucu tedavinin yapılması gerekir.

Ağız için de oluşabilecek herhangi bir sağlık probleminin uzun vadede vücut sağlığı üzerinde de olumsuz etkisi olacağından ağız ve diş sağlığı problemleri çocuklarda süt dişleri sürecinde çözülebilir sorunlardır. Çocuk diş hekimliği yapanların görevi bu sorunlar oluşmadan bunların durdurulmasını sağlamaktır.  Çocuklarda koruyucu uygulamalar ağız bakımı ve diş fırçalama alışkanlığı bilincinin verilmesi flor uygulaması fissür örtücü koruyucu tedavidir.

Pedodontide Fissür Örtücüler Ne İşe Yarar?

Süt dişlerinin çiğneyen kısımları girintili çıkıntılı olur. Bu minik girinti ve çıkıntılar fissür olarak isimlendirilir.  Bu bölgeler çocuklarda oldukça dardır ve yiyecekler araya sıkışıp temizlenmediği için genellikle çürüklere sebep olur.  Bu bölgede gıda ve mikroorganizma birikimleri çürüğün önlenmesi amacıyla özel bir dolgu maddesi kullanılarak kapatılır. Özellik önce bu bölge tam anlamıyla temizlenir.   Fissür silent adı verilen bir dolgu uygulanır.  Daha sonra lazer ışını ile orası sertleştirilir ve fazlalıklar düzeltilir.  Bu fissür örtücü uygulama ile çocuklarda çürük oluşumu yüzde yetmiş oranında önlenmiş olur.

Pedodontide Flor Uygulaması Nedir?

Pedodonti koruyucu hekimliğinde çocuklarda diş yapısının güçlenmesini sağlayan ve aynı zamanda çocukların dişlerinin erken zamanda çürümesini önleyen ve dişleri güçlendiren bir element olan flor uygulaması profesyonel olarak çocuk diş hekimliği tarafından yapılır. Yüzeysel olarak uygulanan flor uygulaması dişleri çürümeye eğilimli çocuklar için daha çok uygulanır. Böylelikle yeterli florit uygulanan dişler florit depolar ve bu da dişlerin yapısını güçlendirir. Çürümeye karşı dişler daha dayanıklı olur. Çocuklarda florür uygulaması 6 ayda bir mutlaka yaptırılması önerilen uygulamalar arasındadır.

Pedodonti Fiyatları

Pedodonti fiyatları konusunda hekim dışında bilgi almak çok doğru bir uygulama değildir.  Aynı zamanda diş hekimliği birliği de bunu yasaklamıştır.  Pedodonti diş fiyatları hakkında en doğru bilgiye çocuğa uygulanacak uygulama tespit edildikten sonra çocuk diş hekimliği ile yüz yüze konuşarak fiyat bilgisi almak en doğru yöntemlerden biridir.

Pedodontinin ilgilendiği esas sorunlar ise şu şekildedir:

 • Koruyucu diş hekimliği,
 • Koruyucu ve engelleyici ortodontik tedaviler,
 • Sağlıklı beslenme öğretileri,
 • Pedodonti hakkında ve pedodontiyle ilgili tedaviler hakkında ebeveynlerin bilgilendirilmesi,
 • Çocukların süt ve daimi dişlerinde meydana gelmiş olan çürüklerin tedavileri,
 • Çocukların süt ve daimi dişlerinde çürüğe bağlı meydana gelmiş olan fazla diş dokusu kayıplarının kaplamalarla tedavisi,
 • Çocukların süt ve daimi dişlerindeki kanal tedavileri,
 • Çocuklarda sıklıkla karşılaşılabilecek düşme veya kaza sonucu meydana gelen travmaların ve kırılan dişlerin tedavileri,
 • Çocuklarda zorunlu kalınan durumlarda süt ve daimi dişlerin çekilmesi ve diş kaymalarını önleyen yer tutucu tedavi uygulamaları,
 • Çocuklardaki diş sıkma ve gıcırdatma tedavisinde önerilen gece plağı uygulaması,
 • Spor yapan çocuklarda yaralanma veya kazalara karşı önerilebilecek koruyucu ağız plaklarının uygulanması,
 • Çocuklarda diş eti hastalıklarına karşın koruyucu tedaviler,
 • Çocuklarda kalıtımsal olarak meydana gelen rahatsızlıkların tedavileri,

Pedodontide Ağız-Diş Bakımı ve Beslenme Önerileri

 • Parmak emme, tırnak yeme, dudak ısırma vb sorunları durdurmaya yönelik tedaviler,
 • Diş çekimi,
 • Diş çürüğünden koruyucu ve önleyici uygulamalar;
 • Fluorid jeli, fluorid verniği, fissür örtücü,
 • Çocuk protezleri,
 • Diş travmalarının tedavisi,
 • Endodontik tedaviler (Kanal Tedavileri, Ampütasyonlar),
 • Süt ve genç sürekli dişlerde restoratif tedaviler (Dolgular),
 • Yer tutucular.