Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
alia@aliadent.com

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) Nedir?

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) , 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını sağlar. Tanımsal olarak pedodonti, çocuklarda çürük, travma, kalıtımsal sorunlar ve benzeri etkenlerin dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir alandır. Pedodonti, doğumundan itibaren çocukların ağız ve diş sağlığını, çene ve yüz bölgesinin gelişimini tedavi eder. Aynı zamanda koruyucu önlemleri de alır. Pedodontistler ilgilendiği yaş grubunun ağız diş sağlığı ihiyaçlarına göre önleyici ve tedavi edici her türlü uygulamayı gerçekleştirir.

Pedodontinin ilgilendiği esas sorunlar ise şu şekildedir:

 • Koruyucu diş hekimliği,
 • Koruyucu ve engelleyici ortodontik tedaviler,
 • Sağlıklı beslenme öğretileri,
 • Pedodonti hakkında ve pedodontiyle ilgili tedaviler hakkında ebeveynlerin bilgilendirilmesi,
 • Çocukların süt ve daimi dişlerinde meydana gelmiş olan çürüklerin tedavileri,
 • Çocukların süt ve daimi dişlerinde çürüğe bağlı meydana gelmiş olan fazla diş dokusu kayıplarının kaplamalarla tedavisi,
 • Çocukların süt ve daimi dişlerindeki kanal tedavileri,
 • Çocuklarda sıklıkla karşılaşılabilecek düşme veya kaza sonucu meydana gelen travmaların ve kırılan dişlerin tedavileri,
 • Çocuklarda zorunlu kalınan durumlarda süt ve daimi dişlerin çekilmesi ve diş kaymalarını önleyen yer tutucu tedavi uygulamaları,
 • Çocuklardaki diş sıkma ve gıcırdatma tedavisinde önerilen gece plağı uygulaması,
 • Spor yapan çocuklarda yaralanma veya kazalara karşı önerilebilecek koruyucu ağız plaklarının uygulanması,
 • Çocuklarda diş eti hastalıklarına karşın koruyucu tedaviler,
 • Çocuklarda kalıtımsal olarak meydana gelen rahatsızlıkların tedavileri,

Pedodontide Ağız-Diş Bakımı ve Beslenme Önerileri

 • Parmak emme, tırnak yeme, dudak ısırma vb sorunları durdurmaya yönelik tedaviler,
 • Diş çekimi,
 • Diş çürüğünden koruyucu ve önleyici uygulamalar;
 • Fluorid jeli, fluorid verniği, fissür örtücü,
 • Çocuk protezleri,
 • Diş travmalarının tedavisi,
 • Endodontik tedaviler (Kanal Tedavileri, Ampütasyonlar),
 • Süt ve genç sürekli dişlerde restoratif tedaviler (Dolgular),
 • Yer tutucular.

Pedodontide Süt Dişleri Neden Önemlidir?

Pedodonti açısından çocuklarda süt dişleri çok büyük önem taşır. Süt dişleri toplam 20 tanedir. Süt dişlerinin en önemli görevi çocuğun beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca sağlıklı konuşmanın gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Süt dişleri yer edindikleri alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş için rehberlik görevi görmektedirler. Fakat süt dişinin erken çekilmesi bu muhafaza etme fonksiyonunu da ortadan kaldırmaktadır.

Pedodontide Koruyucu Uygulamalar Nelerdir?

Pedodontinin öncelikli olarak amacı, diş sorunlarının oluşmasını engelleyecek önlemleri almak ve çocukları diş çürüğü olmayan, çapraşıkların olmadığı, ağrısız ve acısız dişlerin olduğu ve ömür boyu dişler ile uğraşılmayan bir geleceğe yönlendirmektir. Diş çürüğünün yanı sıra birçok diş problemini önlemeye yönelik koruyucu uygulamalar için de çocuğun ve ailesinin ağız ve diş sağlığı, beslenme ve tüketim alışkanlığı konusunda eğitilmesine büyük önem verilmektedir. Koruyucu diş hekimliği uygulamaları arasında yüzeysel flor ve fissür örtücü işlemleri yer almaktadır.

Pedodontide Fissür Örtücüler Ne İşe Yarar?

Pedotontik açıdan fissür örtücüler çok büyük önem taşır. Çocuklarda diş problemlerine ciddi cerrahi işlemler yapmak daha zor ve tehlikelidir. Çürük oluşumunu bu yüzden önceden engellemek ve önlem almak gerekir. Pedodonti ise burada devreye girmektedir. Fissür örtücüler azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerindeki sorun yaratabilecek girintilere uygulanan şeffaf veya hafif renkli plastik koruyucu kaplamalardır. Bu yüzden çocuklarda çürük oluşumunu engellemenin veya oluşan çürüğün ilerlemesinin önüne geçen bir pedodonti tedavisidir. Fissür örtücüler genellikle çocukların dişlerine uygulanarak çürük oluşumu engellemeye çalışırlar. Çok etkili olmalarına rağmen normal dolgulara göre çok daha ekonomiktirler. Çoğu diş hekimine göre çocuklarda dişlere muhakkak fissür örtücüler uygulanmalıdır.

Dişlerin tam olarak birbirine sürmesini beklemeden de yapılabilirler. Ancak bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta dişlerin tükürükten veya diş eti oluğu sıvısından arındırılarak kurutulabilmesi gerekmektedir. Eğer çocuk yüksek çürük risk grubunda ise diş hekimi hastanın küçük azı ve büyük azı dişlerine fissür örtücü uygulamayı önerebilir. Diş hekimleri genelde süt dişlerine fissür örtücü uygulamazlar. Buna rağmen fissür örtücüler çok fazla çürüğü olan çocukların veya yüksek risk grubunda olan çocukların süt dişlerine de uygulanabilir. Bu yüzden pedodonti uygulamalarının vazgeçilmezlerinden biridir. Fissür örtücüler ihtiyaç dahilindeyse risk grubundaki yetişkinlere de uygulanabilir. Bunun için diş hekiminiz size gerekirse bunu önerebilir.

Pedodontide Flor Uygulaması Nedir?

Flor, dişlerin çürümesini önleyen ve dişleri yapısal olarak kuvvetlendiren bir maddedir. Dişler birbirine temas etmeye başladığı zaman diş minesi tam olarak olgunlaşmadığı için bu dişler genellikle çürüğe karşı daha dirençsiz ve çürümeye yatkındır. Florun çocuk ve erişkinlerde çürük önleyici etkisi kanıtlanmıştır. Bu yüzden pedodontide de sıklıkla kullanılır. Özellikle topikal olarak dişlere uygulanan flor çocuklarda çürümeyi ve dişlerdeki zayıflamayı yüksek oranda engeller.

İçerisinde flor bulunan vernik ve jeller diş hekimleri tarafından çocuklara uygulandığı zaman çok büyük bir etki yaratır. Bu vernik ve jeller dişlerin güçlenmesini ve çürüğün başladığı bölgelerde yeniden iyileşmenin olmasını sağlayabilmektedir. Flor jelleri, yutkunma refleksi gelişmiş olan ve tükürebilen çocuklarda daha sık uygulanır. Daha küçük yaş  grubuna ait çocuk hastalarda yada bulantı refleksi olan hastalarda ise flor vernikleri tercih edilir. Süt ve sürekli dişlerin tüm yüzeylerine fırça yardımıyla sürülerek uygulanır ve sürüldükten sonra saniyeler içinde kuruyarak koruyucu bir tabaka oluşturur.

Yer tutucu, çocuklar için özel diş protezleri, flor verniği, fissür örtücüler gibi birçok yöntemin uygulandığı pedodonti, çocuğun sadece ağız ve diş sağlığını değil, ruh halini ve psikolojisini de olumlu anlamda etkilemeye yöneliktir. Çünkü pedodontistler bu alanda da özellikle eğitim almaktadırlar. Aynı zamanda pedodonti, down sendromlu, özel duruma sahip çocuklar, çeşitli sistemsel hastalığa sahip çocuklar, diş hekimi fobisi olan çocuklar, otizm ve zihinsel engelli çocuklar için de son derece önemlidir. Pedodonti, tüm bu sorunlara sedasyon veya genel anestezi ile tedavi yöntemi ile cevap vermektedir. Pedodonti de öncelikli amaç, çocuk hastanın sağlığına ve psikolojisine zarar vermeden işlem yapmaktır.