Aliadent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Yer Tutucular

Bebek dişlerinin yerine getirdiği anahtar işlevlerden biri, yerini alacak kalıcı dişler için yer tutucu görevi görmektir. Bebek dişi erken kaybedilirse ve işgal ettiği alanı korumak için zamanında uygun adımlar atılmazsa, sık sık problemler ortaya çıkar. Çocuğun şu andaki diş gelişimi evresine bağlı olarak, kalıcı diş hizalaması ile ilgili sorunlar olabilir. Normal şartlar altında, bir çocuğun süt dişlerinin erken kaybedilmesi ve ek bir önlem alınmaması durumunda bebek dişinin kökünün kademeli olarak erimesine neden olur. Bir bebek dişinin erken kaybı, kalıcı diş için alan kaybına neden olabilir.

Bebek Dişi Çok Erken Kaybedildiğinde Ne Olur?

Çocuğun 2. birincil azı dişi erken kaybolursa, dengeleyici etkisi de kaybolur. Bu, bir sonraki diş sırtının sürüklenebileceği veya öne eğileceği anlamına gelir. Bu yaygın bir durumdur. Konumdaki bu kayma, aynı zamanda, ısırma dişlerinin ve ayrıca nihayetinde arkasına gelecek olan dişlerin konumunu da etkileyebilir. Çok daha az muhtemel olsa da kaybedilen dişin önündeki diş geriye doğru kayabilir.

Yer Tutucular Problemi Nasıl Engeller?

Bebek dişinin erken kaybedilmesinden kaynaklanan boşluğun kapanma riski altında olduğu durumlarda diş boşluğuna yer tutucular yerleştirilebilir. Bu tür bir tedavinin kullanılması, kayıp bebek dişinin kapladığı alanın genişliğini koruyacaktır.

Sonuç olarak ve sadece bu tip basit bir yer tutucunun takılmasından dolayı, daha sonra meydana gelebilecek olan komplikasyonları düzeltmek için daha sonra büyük ortodontik çalışmaya ihtiyaç duyulmaması tamamen önlenir.

Yer tutucular tipik olarak metal bant ve tel malzemeden üretilmektedir. Yer tutucu, koruyucunun doldurulacağı dişin etrafına oturur.Bant üzerine tutturulmuş bir tel, ondan, eksik dişin boşluğunun diğer tarafındaki dişe doğru uzanır ve daha sonra sürekli bir döngü halinde geri döner.