Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com

Periodontoloji

Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji; En basit tanımıyla dişlerin çevre dokuları ile ilgilenen bilim dalına verilen addır. Bu dokular çeşitli sebeplerle iltihaplanabilir. Diş çevresinde oluşan iltihaplı hastalıklara da ‘periodontal hastalıklar’ denir.

Yetişkin bireyler, yaş aldıkça diş kaybı yaşamaya başlar. Bilimsel araştırmalara göre bu diş kayıplarının %70`i periodontal hastalıklardan meydana gelir. Periodental hastalıklar erken teşhis durumunda kolaylıkla  ve başarılı şekilde tedavi edilebilir. Tedavisi ise doğal dişlerin korunması, daha rahat çiğnemenin ve daha iyi bir sindirimin sağlanması gibi faydalara neden olur.

Periodontoloji, dişlerimizi çevreleyen dokuların yani diş etleri ve diş köklerini çevreleyen kemiğin hastalıkları ve bunların tedavisiyle ilgilenir. Dişlerimizi çevreleyen dokular hem sert, hem de yumuşak yapılardan oluşur. Ağız ve diş sağlığımız açısından dişlerimizi çevreleyen dokular büyük önem taşır. Dolayısıyla ağız ve diş sağlığımız, vücut sağlığımız ile çok yakın bir ilişki halindedir ve birbirini olumlu veya olumsuz anlamda tetikleyebilir. Hatta birbirinden bağımsız değildir demek daha doğru olacaktır.

Periodontoloji’ye Neden İhtiyaç Vardır?

Dişlerdeki bir problemin veya diş etlerindeki bir iltihaplanmanın ilerleyip diş kaybına yol açmaması veya genel sağlığı olumsuz yönde etkilememesi için öncelikle doğru teşhis edilip gereken tedavinin uygulanması gerekir. Bunların sonuçlarının değerlendirilip, oluşturulan sağlıklı yapının veya önüne geçilen ilerlemenin mutlak surette devamlılığının sağlanması gerekir. Bu minvalde bir hastalık teşhis edildikten sonra tedavi sürecini başlatmak ve başarılı bir şekilde bitirmek diş eti hastalıkları uzmanının yani periodontoloji’nin öncelikli amacı ve görevidir. Periodontoloji uzmanının en önemli görevi hastalığın teşhis ve tedavisinin yapılmasıyla birlikte, hastanın ağız ve diş bakımı hakkında motive olmasını sağlamak ve ağız bakımını doğru bir şekilde anlatmaktır. İnsanlar genellikle diş fırçalamanın ağız ve diş bakımı için yeterli olduğunu düşünür ve düzenli diş fırçalama alışkanlığına rağmen oluşan diş ve diş eti sorunlarından şikayet eder. Şikayet edilen bu tarz sorunlar da genellikle diş eti iltihabı olmaktadır.

Periodontoloji Kapsamındaki Hastalıklara Karşı Ne Yapılabilir?

İltihaplanma sadece diş etlerinde ise buna gingivitis adı verilir. Ancak bu iltihaplanma ilerleyip alttaki kemik dokusuna doğru yayılmaya başlayabilir. Bu durum ise kemikte yıkıma neden olur. Bu aşamada hastalık periodontitis olarak adlandırılır. Bunun gibi periodontoloji kapsamındaki hastalıklara periodontal hastalıklar denir. Periodontal hastalıklar büyük oranda durdurulup kontrol altına alınabilirler. Ancak bunun için sadece diş hekiminin çabası yeterli olmaz. Mutlaka hastanın da tedavi aşamasına yeterli ve etkili ağız, diş ve diş eti bakımının gerçekleştirerek hastalığa karşı savaşa diş hekimi ile birlikte katılması gerekir. Çünkü bu tür periodontoloji kapsamındaki hastalıkların en temel oluşma nedeni bakterilerdir.

Bakteriler ağız bakımı yeterli olmayan veya ağız bakımı yapmasına rağmen düzensiz şekilde yapan kişilerde oldukça fazla miktarlara ulaşabilir ve kemiklerde yıkımı bu bakteriler gerçekleştirir. Bakterilerin oluşturduğu  mikroorganizmalar, plak dediğimiz diş ve diş etlerimizin hemen üzerindeki birikinti içinde oluşurlar. Bu plaklar yiyecek artıklarından beslenerek ürerler ve asit üretirler. Bu bakterilere karşı ağız bakımı sağlanmaz ise desteğine ihtiyaç doğması muhtemeldir. Ancak düzenli ve nitelikli ağız bakımı yapılırsa periodontolojiye ihtiyaç kalmayabilir.

Periodontoloji Tedavisi Nasıl Olur?

Periodontoloji tedavisinin başlama aşaması hastalığın teşhisi ile olur. Periodontoloji tedavisinde öncelikle doğru tanı konulmalıdır. Bu amaçla tedavi için hastadan alınan ön bilgi, klinik muayene ve radyografik değerlendirmelerden faydalanılır. Hastaya hastalık hakkında ve ağız bakımı konusunda bilgi verilmesi ve önerilerde bulunmak ise periodontoloji tedavisinin bir diğer aşamasıdır. Diş eti hastalıklarının kaynağını, problemin ilerleme şeklini ve meydana gelebilecek sonuçları bilen bir hasta, tedavisi aşamalarında daha bilinçli davranarak sağlanması istenen başarıda oldukça aktif bir rol oynayacaktır. Tedavi sürecinin bu şekilde ilerlemesi için çeşitli uyarılar ve tavsiyeler verilmesi doğru olacaktır. Periodontoloji tedavisinde hekim hasta işbirliği çok önemlidir. Bakteriyel plağın zararlarını ve nasıl temizleneceğini bilen bir hastanın tedavi başarısı çok daha yüksek olacaktır.

Gerekli uyarılar ve bilinçlendirme yapıldıktan sonra periodontoloji tedavisinin esas başlangıcı olarak profesyonel temizlik aşamasına geçilir. Dişlerin çevresinde bakteri oluşturabilen diş taşları özel aletlerle temizlenir ve diş yüzeylerine parlatma işlemi yapılır. İltihabın ilerleyişine göre bazı durumlarda lokal anestezi uygulanarak diş eti ceplerinin içine ve kök yüzeylerine derin temizlik işlemi uygulanır. Periodontoloji tedavisinde antibiyotik uygulamak da etkili bir yöntemdir.

Özellikle akut diş eti enfeksiyonlarında. antibakteriyel gargaralar genellikle önerilmektedir. Periodontolojiye ihtiyaç duyulan daha ileri vakalarda ise cerrahi yöntemlere başvurulur. İlerleyen ve ciddileşen diş eti iltihabı vakalarında lokal anestezi ile diş etleri diş yüzeylerinden ve kemik dokusundan kaldırılarak kök yüzeyleri, diş etlerinin içi ve kemik yüzeyleri tüm iltihaplı dokulardan temizlenir.  Hatta bazı durumlarda kemik oluşumuna yardımcı olan kemik greftleri ve kemik tozları yerleştirilerek diş etleri tekrar eski yerine dikilir.

Periodontoloji’de Kesin Sonuç Alınır Mı?

Periodontoloji’de başarı pek çok faktöre bağlıdır. Periodontolojinin başarısını azaltan faktörler genellikle hastaya bağlı sebeplerdir. Tabii hastaya bağlı bu faktörler hastanın iradesi dışında da olabilir. Örneğin diyabet, kan hastalıkları, sistemsel hastalıklar hastanın iradesi dışındadır. Ancak aşırı alkol tüketimi, sigara, sağlıksız beslenme gibi faktörler hastanın iradesindedir. Bununla birlikte her hastada diş etinin ve kemiğin iyileşme kapasitesi farklıdır. Ayrıca operasyon sonrası işlem yapılan bölgede yara oluşur. Bu bölgeye uygulanacak bakım, diş fırçalama ve arayüz temizliği periodontoloji kapsamındaki tedavinin başarısı için kritik bir öneme sahiptir.