Aliadent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Cad-Cam Uygulamaları

CAD/CAM (Computer-Aided Design/Computer-Aided Manufacturing), diş hekimliği alanında diş restorasyonlarının tasarlanması ve üretilmesinde kullanılan bir dijital teknoloji sürecini ifade eder. Bu teknoloji, bilgisayar destekli tasarım ve üretim yöntemlerini kullanarak diş restorasyonlarının daha hassas, hızlı ve doğru bir şekilde yapılmasını sağlar.

Bilgisayar destekli tasarım (CAD) ve bilgisayar destekli imalat (CAM), son 25 yılda diş hekimliğinin giderek daha popüler bir parçası haline geldi. Hem diş laboratuarında hem de diş hekimliğinde kullanılan teknoloji, dolgulara, kaplamalara, kuronlara, sabit kısmi protezlere, implant abutmentlerine uygulanabilir. CAD / CAM aynı zamanda ortodontide de kullanılıyor.

Zorlukları çözmek için CAD / CAM teknolojisi geliştirilmiştir. İlk zorluk, özellikle arka dişler için restorasyonun yeterli olmaması. İkinci zorluk doğal görünümlü restorasyonlar oluşturmaktı. Üçüncü zorluk diş restorasyonunu daha kolay, daha hızlı ve daha doğru hale getirmektir. Bazı durumlarda, CAD / CAM teknolojisi hastalara aynı gün restorasyon sağlar.

Laboratuarlar dijital bir izlenim aldıklarında, verilerden taş bir model yaratabilir ve geleneksel üretim ile devam edebilir ya da freze için modeli yeniden tarayabilirler. Alternatif olarak, laboratuar alınan tasarımlara dayanarak tüm tasarım çalışmalarını doğrudan bilgisayarda yapabilir.

Bilgisayar destekli tasarım ve imalat 1960’larda uçak ve otomotiv endüstrilerinde kullanılmak üzere geliştirilmiştir ve on yıl sonra diş hekimliğine uygulanmıştır. Erken teknoloji, dolguların, kaplamaların, kaplamaların ve kuronların oluşturulmasına izin verdi. Daha yakın zamanlarda, CAD / CAM sistemleri sabit kısmi takma dişler ve implant abutmentleri sağlayabilir.

Kısacası, ofis içi diş CAD / CAM sistemleri bir el tarayıcısı, bir kişisel bilgisayarı bir monitörle birlikte barındıran bir el arabası ve bir freze makinesinden oluşur.

Tarayıcı kafası diş hazırlığının üzerine intraoral olarak yerleştirilir ve elde edilen veriler ekranda 2 boyutlu (2-D) veya 3 boyutlu (3-D) görüntüler olarak görünür. Tasarım çalışmaları monitörde yapılır ve talimatlar frezeleme için bilgisayar destekli bir işleme makinesine gönderilir.

Restorasyonlar, prefabrik porselen bloklarından yapılmıştır. Seçenekler arasında feldspatik, lösit veya lityum disilikat malzemeler ve ayrıca bileşik bloklar bulunur. Restorasyon incelenip onaylandıktan sonra, geleneksel yapıştırma teknikleri kullanılarak cilalanır ve yerleştirilir. Diş restorasyonlarında CAD / CAM teknolojisinin kullanılması, geleneksel tekniklere göre sayısız avantaja sahiptir. Bu avantajlar arasında hız, kullanım kolaylığı ve kalite bulunur.

CAD / CAM restorasyonlarının kalitesi son derece yüksektir, çünkü ölçümler ve üretim çok kesindir. CAD / CAM restorasyonları doğal bir görünüme sahiptir, çünkü seramik bloklar diş minesini taklit eden yarı saydam bir kaliteye sahiptir ve çok çeşitli tonlarda bulunurlar.

Diğer bir faydası, tüm taramaların bilgisayarda depolanabilmesidir; oysa standart modeller yer kaplar ve uygun şekilde saklanmadığında kırılabilir.