Aliadent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Eklem Plağı Tedavisi

Kafanın her iki tarafında kulakların ön kısmında bulunan eklemin adı temporomandibular eklemdir. Bu eklemlerin görevi çene kemiğini kafatasına bağlanmasıdır. Kendi içinde ileri geri ve yanlara doğru hareket eden buu eklem çiğneme yutma ve konuşma fonksiyonlarını oluşturur. Etrafında kas sistemi kemik ve diğer dokular bulunur. Eklem plağı semptomları kulak çene, çene eklemi ya da çene yüz kasları veya etrafındaki ağrı ve hassasiyetin oluşması durumunda eklem plağı hastalığından söz edilebilir.

Eklem Plağı Kimlerde Görülür?

İnsan vücudu göz önüne alındığında çene eklemi ile ilgili gelişen bütün sorunlar insanda yaşam kalitesini son derece olumsuz etkiler. Çene ekleminde oluşan sıkıntıların altında birtakım sebepler bulunur. Bunlar çene ekleminde oluşan kırıklar, dişlerin gıcırdatılması, çenenin sıkılması ve aşınma oluşması durumunda diş yapısında ve çene eklemlerinin zarar görmesine sebep olur. Özellikle ağız ve diş konusunda sağlık sorunları yaşayan kişiler mutlaka çene eklemi uzmanına başvurmaları gerekir. Bununla ilgili erken teşhis eklem plağı tedavisi konusunda oldukça fayda sağlar.

Çene Eklem Plağı

Çene eklem plağı konusunda öncelikle şunu söylemek gerekir, birçok hasta bunu farkında olmadan kendi başına tedavisini olur ve iyileşir. Bunun için çene kaslarını gevşetmek gerekir. Çene kaslarının gevşeyebilmesi için de soğuk veya ılık bir kompres yapılarak çene kaslarına masaj yapılabilir. Bunun yanı sıra sert çiğneme konusunda sıkıntı yaşayan eklem hastaları ağzını açmakta güçlük çeker ve özellikle esnerken acı çeker.

Eklem plağı tedavisi için teferruatlı bir muayene gerekir. Bunun yanı sıra röntgen çekilerek eklem plağı tedavisi öncesi bir plan hastaya önerilir. Bu tedavi planında birtakım gevşeme teknikleri bulunur. Gerekli görülmesi durumunda hastayı fizyoterapiste yönlendirir veya kas ağrılarının hafifletilmesi için davranış terapisi isteyebilir. Diğer tedavi alternatifleri ise ilaç tedavisidir. Bu da ağrı ve enfeksiyona karşı gergin kaslar dan dolayı ilaç tedavisi önerilir.

Gece uykusu ile ilgili ise bir takım farklı tedavi yöntemleri kullanılır. Okluzal atel olarak bilinen bir gece plağı uykuda takması önerilir. Bu gece plağı şeffaf plastikten oluşur. Diş teli ısırma yüzeyine denk getirilir ve böylece dişler sıkılmaz. Onun yerine gece plağı ısırılır. Böylelikle çene eklemleri ve kaslar gevşer eklem plağının tedaviye cevap vermemesi durumunda ise gerek görüldüğünde cerrahi operasyonla sorun çözülür.

Splint Nedir?

Gece plağının diğer bir adı Splinttir. Hastada çene ağrısı ile baş gösteren hastalık doktor teşhisi ile kesinleşmesi durumunda çene eklemi hastalıkları ya ağzın tek bir tarafında veya bazı hastalarda her iki tarafta da gelişen ağrılarla kendini gösterir. Bu hastalarda özellikle çiğneme sırasında rahatsız edici bir hassasiyet oluşur. Böyle durumlarda en kısa sürede bir uzman hekime gidilerek önce hastalığın teşhis edilmesi daha sonra da tedavi edilmesi sağlanır.

Ancak burada önemli olan hiç vakit kaybetmeden gidilmesidir. Çünkü ihmal edilmesi durumunda boyun etrafında bir takım hastalıklara sebep olur. Çene ekleminde gelişen deformasyonların temel sebebi yaralanmalar sebebiyle oluşan enfeksiyonlardır. Çene ekleminde gelişen enfeksiyon yüzün şişmesi ne konuşurken veya esnerken çeneden ses gelmesine sebep olur ve migrene benzeyen baş ağrıları hastanın yaşam kalitesini bozar.

Çene ekleminde gelişen enfeksiyonunun sebepleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak belli başlı gelişen sebepler çok sık sakız çiğnemek ve sert sakız çiğnemek, diş telleri takan hastalarda diş tellerinin baskısıyla çene eklemi hastalığı gelişebilir. Bunun yanı sıra hasta da diğer türlü kas hastalıkları varsa ve uzun süre duruş bozukluğu yaşayan hastalarda çene eklemi rahatsızlıkları gelişir. Stres kişilerde çenenin sıkılması ve dişlerini gıcırdatmasına sebep olur. Dolayısıyla stres de çene eklemi hastalıkları yapabilir. Ayrıca herhangi bir kaza da yaralanma durumunda dişler yanlış bir pozisyonda darbe alırsa bu da çene eklemi hastalıklarını oluştur.

Splint Hangi Durumlarda Kullanılır?

Splint kullanımı dişler ve ağız fonksiyonlarının devam etmesi için sıkılarak birbiriyle temas eder. Ancak bu sıkılma bazı durumlarda istenilen ideal bir sıkılma değildir. Bunun sonucunda çene eklemi dişler uyumlu olarak kapanması gerekir. Ancak bazı dişler kapanmaz. Bu da çene ekleminin normal olması gereken yerden uzaklaşmasına neden olur. Bu durum dişlerde aşınma kulakların ön kısmındaki eklemde ses çıkması, ağrı ile hastayı oldukça rahatsız eder. Çenenin köşe kısımlarındaki çiğneme kaslarında büyüme ve ağrı olması yoğun baş ağrısı oluşturur.

Boyun ağrısı olan hastalar gece uykuda diş sıkma ve gıcırdatma sorunu yaşarlar. Çene hareketlerini rahatlıkla yapamayan ve çene hareketleri kısıtlı olan hastalar ağzını tam açamama ve bazı durumlarda kilitlenme gibi sıkıntılar yaşar. Sprint kullanımı ortodonti tedavisine benzeyen ve bütün dişleri içine alan bir tedavidir. Splint tedavisinden önce hasta muayene edilerek tam olarak teşhis konulmalı ve tel takılması gereken hastalarda tel takılmadan önce gerekli olması durumunda Eklem Plağı tedavisi uygulanır. Splint tedavisi sonucunda hasta dişlerini birbiriyle sıkmadan birleştirir ve alt çene rahatlar ve gevşer.

Eklem Plağı Fiyatları

Eklem plağı fiyatları konusunda bilgi vermek doğru bilgi olmaz. Çünkü eklem plakları kişinin çene yapısına uygun olarak özel üretilir. Kişilerde çene yapısı birbirinden farklılıklar gösterir. Dolayısıyla ilk muayenede ölçü alınarak nasıl bir eklem plağı üretileceğine hekim karar verir. Dolayısıyla bu muayene sonucunda eklem plağı fiyatı belirlenir.