Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Sefalometrik Grafi
Anasayfa » Tedaviler » Sefalometrik Grafi
Sefalometrik Grafi

Sefalometrik Grafi

Sefalometrik Grafi hem tanısal hem de tedavi planlama amacıyla kullanılan bir röntgen türüdür. Hastaları değerlendirmek için doğru kullanıldığında, X ışınları güvenli olarak kabul edilir ve genellikle belirli sorunların nedenini belirlemek için gereklidir.

Sefalometrik Grafi dişlerin ve çenenizin arasındaki ilişkiyi gösterir, bu da ortodontik tedavi söz konusu olduğunda tedaviye özellikle yardımcı olur.

Sefalometrik Grafi normal röntgen çekiminde olduğu gibi bir ısırma parçası gerektirmez. İşlem sadece teknisyenin sizi görüntüleme ekipmanının önüne düzgün bir şekilde yerleştirmesini gerektirir.

Sefalometrik Grafi en çok şu durumlarda tercih edilir:

Ortodontik Tedavi Planlaması

Sefalometrik Grafi ortodontistlere, hastaları için en iyi tedavi yöntemini belirleyebilecekleri kafatasının bir görüntüsünü verir.

Obstrüktif uyku apnesi

Obstrüktif uyku apnesi, bir kişinin hava yolunun uyurken kısıtlanmasına neden olan bir durumdur. Sefalometrik Grafi sıklıkla uzmanlar tarafından tanı aracı olarak kullanılır. Baş ve boynun görüntüsü, hastanın hava yolunu değerlendirmelerini sağlar.

Temporomandibular Bozukluk

Temporomandibular bozukluk (TMD), temporomandibular eklemi etkileyen ve periyodik çene rahatsızlığı kaynağı olabilen bir durumdur. Sefalometrik Grafi, hastanın baş ve çene anatomisini değerlendirmek ve TMD olup olmadıklarını belirlemek için tanı araçları olarak kullanılabilir.