Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Tek Diş Grafileri (RVG)
Anasayfa » Tedaviler » Tek Diş Grafileri (RVG)
Tek Diş Grafileri (RVG)

Tek Diş Grafileri (RVG)

Dijital radyografi, diğer adıyla Tek Diş Grafileri (RVG) diş hekimliği alanında kullanılan en son teknolojilerden biridir. Dijital X-ışını sensörleri, geleneksel fotoğraf filmi radyografileri çekmek için kullanılır. Ayrıca, geleneksel radyografiye benzer bir kontrast görüntü üretmek için daha az radyasyon kullanılabilir.

RVG, diş hekimliğini yeni bir seviyeye getirmiştir. Bu sayede hastalar aslında dişlerinde neler olup bittiğini görebilir ve anlayabilirler. Bu, hasta ve diş hekimi arasındaki güveni arttırır, böylece hastanın diş tedavisi sırasında memnun olmasını sağlar. Dijital RVG röntgenleri, hastalar ilgili diş veya ilgili yapı için radyografi çekildiğinde bile kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlar. Dijital ekranda dişin ve yakınındaki yapının şaşırtıcı bir şekilde net görünmesini sağlar ve diş tedavisini herhangi bir tahminde bulunmak veya karışıklık olmadan hızlandırmak için yardımcı olur.

RVG, tek bir diş ya da onunla ilişkili yapının görüntüsünü yakalamak için dijital bir cihaz kullanır. Dijital radyografide özel sensörler kullanılmaktadır. Bu, diş hekiminin yanı sıra hasta için de uygun hijyeni sağlar. İntraoral sensörler radyografinin çalışmasını eskisinden çok daha rahat hale getirdi. Radyografi çekmek eskisinden çok daha basittir. Hastalar dijital RVG röntgenlerinde kullanılan yeni kavramları takdir eder ve bu teknik ve teknolojilerin kullanılmasını destekler. Dijital dedektör sisteminin geleneksel radyografi yöntemine göre büyük yararı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca, radyasyona maruz kalma oranı kayda değer ölçüde azalmıştır. Sadece hastanın sorunu ile ilgili yapı x-ışınlarına maruz kalır. Başka hiçbir kısım maruz kalmaz, bu da hastadaki maruz kalmayı azaltır. Bu dijital RVG röntgenlerinin önemli faydalarından biridir.