Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Tıbbi ve Dental Anamnez (Hastanın Özgeçmişi)
Anasayfa » Tedaviler » Tıbbi ve Dental Anamnez (Hastanın Özgeçmişi)
Tıbbi ve Dental Anamnez (Hastanın Özgeçmişi)

Tıbbi ve Dental Anamnez (Hastanın Özgeçmişi)

Bir sağlık öyküsü edinmek, değerlendirme sürecinin önemli bir parçasıdır ve kapsamlı diş bakımı için gereklidir. Hastaların sağlık öyküleri tedavi öncesinde, sırasında ve sonrasında tıbbi acil durumları önlemeye ve tedavi değişikliklerini ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

Bununla birlikte, doğru ve kapsamlı bir sağlık geçmişi elde etmek, sayısız zorluklar ortaya çıkarır ve hastanın bir anket doldurmasının çok ötesine geçer. Pek çok zorluk hastanın anlama eksikliği veya görüşme sorgusundan kaynaklanmaktadır. Bu iki alan tutarlı bir şekilde ele alındığında, daha kesin ve eksiksiz bir sağlık geçmişi ortaya çıkacaktır. Ama hastalar genellikle risklerin farkında değildir ve cevapları sadece kendi algılamaları kadar doğrudur. Bir hasta diş hekimliğinde tıbbi bir geçmişin değerini tam olarak anlamadığında veya bir hasta daha sonra sorgulanmadığında, sayısız nedenden dolayı değerli bilgiler çıkarılabilir, saklanabilir veya yanlış anlaşılabilir.

Sağlık geçmişinin iki ana amacı, tıbbi acil durumların önlenmesi ve tedavi sırasında yapılacakların belirlenmesi veya tedavi sırasında gerekli olan önlemlerin belirlenmesidir, çünkü diş tedavileri mevcut koşullar ile karmaşık olabilir. İki ana hedefe ek olarak, tıbbi geçmişleri aşağıdaki amaçlara da hizmet eder:

Sözlü durumların etiyolojisi ve teşhisi konusunda bilgi edinir.

Tedavi planlarının bireyselleştirilmesine yardımcı olmak

Periodontal-sistemik bağlantının bütünleşmesine yardımcı olarak genel sağlığı  ve beslenme durumunu değerlendirme

Gelecekteki tedavi ve kararların dayandığı bir temel oluşturmak; geçmiş ve şimdiki bilgilerin karşılaştırılması

Kapsamlı diş bakımı için çok kritik olan hastanın özgeçmişini elde etme süreci, kontrolümüz dışındaki zorluklarla ve değişkenlerle doludur. Ancak doğru tedavi için değerlendirme çok önemlidir.