ALİADENT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KLİNİĞİ

Sinüs Lifting (Kemik Tozu)

Sinüs Lifting Nedir?

Sinüs Lifting, üst çeneyi dental implantlar için hazırlayan bir kemik greftleme işlemidir. Maksiller sinüsün çok düşük veya üst çene kemiğine yakın olduğu durumlarda, diş implantları için sabit bir temel oluşturması için bu tedavi uygulanır. Sinus Lifting ameliyatı ayrıca üst çenedeki kemik kaybını tedavi etmeye ve diş implantlarının güvenli bir şekilde yerleştirilebilmesi için yeterli kemik yoğunluğunu oluşturmaya yardımcı olur. işlem, şu anda mevcut olan en yaygın kemik grefti ameliyatlarından biridir.

Burnun her iki yanında yer alan maksiller sinüsler bazen üst çene kemiğine çok yakın veya yoğunluğu düşüktür, bu da diş implantlarının başarılı bir şekilde yerleştirilmesini önler. Diş implantı, çene kemiğine stabilite sağlamak için yerleştirilen ve dişleriniz için güvenli bir temel görevi gören bağlantı vidaları kullanır. Yeterli üst çene kemiği yoğunluğuna sahip olmayan hastalar, sinus lifting işleminden sonra diş implantları için adaydır. Sinus Lifting ameliyatı, gelecekteki dental implantların başarılı şekilde yerleştirilmesine izin verir.

Sinüs Lift Sırasında Hangi Malzemeler Kullanılmalıdır?

Sinus Lifting ameliyatı, bireysel vakanıza dayalı kemik greftleme teknikleri ve tedavileri kullanır. Kendi kemiğiniz sinüs lifting için kemik aşılama malzemesi olarak kullanılabilir. Bu kemik, sinüsün kaldırılması için gereken donör materyal miktarına bağlı olarak ağzınızdan veya kalçanızdan alınır. Allogreft, başka bir bireyden donör kemiğini sinüs liftiniz için materyal olarak kullanan başka bir kemik grefti türüdür. Kemik greftleme alanında devam eden gelişmelerle birlikte, faktör bazlı materyal daha popüler hale gelmiştir. Bu tip kemik grefti, tükenmiş çene kemiğinin yenilenmesini desteklemek için özel büyüme faktörleri kullanır.

Sinüs Lift Sırasında Ne Beklemeliyim?

Sinus Lifting ameliyatına başlamadana önce sinüs zarına erişmek için çene kemiğinde küçük bir kesik açılmaktadır. Ameliyatın bir sonraki adımı, sinüs membranını çene kemiğinden uzağa doğru konumlandırarak kemik grefti materyallerinin yerleştirilmesi için yeterli alan yaratmaktır. Kemik greftleme malzemesinin yerleştirilmesinin ardından greftin kemik büyümesini uygun şekilde alması ve yeniden üretmesi 4-10 ay sürer. Greft lokal kemik büyümesini başarılı bir şekilde destekliyorsa, dental implant ameliyatı için uygun bir aday olmalısınız.

Ameliyat Sonrası Ne Beklemeliyim?

Ameliyat ardından, hafif bir şişlik, rahatsızlık ve hassasiyet yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler reçeteli veya önerilen ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Tedavinin hemen ardından, dinlenmeniz ve vücudunuzun toparlanmasına izin vermeniz önemlidir. Dişlerinizi fırçalamaya devam ettiğinizde cerrahi bölgeyi rahatsız etmemek önemlidir.

Sinüs Lifting Cerrahi Aşamaları

Sinus Lift sırasında sinüse erişim sağlamak için insizyon yapılmaktadır. Daha sonra, kemik grefti materyalinin yerleştirilmesi için yer açmak üzere sinüs yeniden konumlandırılır. Bol miktarda kemik yoğunluğu olduğunda, implant bu bölgeye yerleştirilir.

Diş implantı tedavisinden önce sinüs lifting tedavisine ihtiyacınız olduğu belirlenirse gözünüzü korkmasın.Çünkü bu işlem için endişelenmenize gerek yoktur. Lifting, kemik kaybına uğradıktan sonra bile implant tedavisini mümkün kılan nispeten yaygın bir cerrahi işlemdir.

Sinüs sistemi birkaç parçaya sahiptir ancak dişlerimize en yakında olanlar maksiller sinüslerdir. Bazen tıkanıklık veya kötü bir soğuk algınlığı olduğunda diş ağrısı yaşanır. Bunun nedeni sinüslerdeki basıncın üst çenedeki diş köklerine geçmesidir.

Neden bu tedaviye ihtiyacınız vardır?

Bu işlem genellikle hastanın diş implantı tedavisini desteklemek için üst çenesinde yetersiz kemik bulunduğunda yapılmaktadır. Dental implantlar, çene kemiği ile osseointegrasyon adı verilen doğal bir süreçte birleşir. Ancak bu durum belirli bir miktarda kemik mevcut olduğuna mümkündür.

Aşağıdaki durumlarda implant uygulamasından önce sinus lifting ameliyatına ihtiyaç duyulmaktadır.

  • Daha önce çene kemiği zarar görmüş ise,
  • Alandan bir kist veya tümör çıkarıldıysa,
  • Periodontitis nedeniyle kemik kaybı yaşandıysa,
  • Diş kaybından dolayı kemik azalması varsa,
  • Doğal olarak geniş bir sinüs boşluğu veya ince çene kemiği varsa liftinge ihtiyaç vardır.

Sinüs Lifting Nasıl Yapılır?

Sinus Lifting ameliyatı yapmanın çeşitli yolları vardır. Hepsi altındaki kemiği açığa çıkarmak için diş etine bir kesi yapmakla başlar ve sinüs boşluğunu ortaya çıkarmak için yukarı iter. Zar kaldırılıp altındaki kemik greft malzemesinin granülleri ile doldurulur. Sonra, diş eti dokusu tekrar birbirine dikilmektedir.

Kişisel durumunuza bağlı olarak diş hekiminin kullandığı teknik farklı farklıdır. Herhangi bir endişeniz varsa, bunu tartıştığınızdan emin olun.

İyileşme Süreci

Ameliyattan hemen sonra bölgede şişlik, ağzınızda veya burnunuzda kanama olursa endişe etmeyin. Muhtemelen birkaç gün kendinizi rahatsız hissedeceksiniz ama çoğu hasta büyük bir rahatsızlık hissetmemektedir. Herhangi bir kanama iki günden fazla sürerse veya ağrı ve şişkinlik kötüleşirse, derhal diş hekiminize başvurmalısınız.

Sinüslerin enfekte olma riski vardır, ancak diş hekiminiz buna karşı korunmanız için size ilaç verecektir. Kemik grefti malzemesini hareket ettirebileceği veya dikişlerinize zarar verebileceği için, hapşırmamak için dikkatli olmak önemlidir.

İmplantları Yerleştirmek

Çoğu zaman hastalar implant tedavisinden önce 4-9 ay beklemek zorundadır. Bu, kemiğe yeni konumunda birleşme şansı verir. Bekleme süresinin tamamı kullanılan malzemenin türüne bağlı olacaktır.

Sinüs lifting fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.