Aliadent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Cerrahi Diş İşlemleri

Cerrahi diş işlemleri, ağız ve çene bölgesindeki ciddi dental sorunları çözmek için uygulanan cerrahi prosedürlerdir. Bu işlemler, genellikle Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Cerrahi diş işlemleri arasında şunlar bulunabilir:

  1. Diş çekimi: Dişin tamamen çıkarılması gerektiği durumlarda, diş çekimi yapılır. Bunlar, çürümüş dişler, kök uçu enfeksiyonları, çarpık veya zarar görmüş dişler veya dişeti hastalıklarının tedavisi için yapılabilir.

  2. Diş implantı: Diş implantı, kaybedilmiş dişlerin yerine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Cerrahi olarak çene kemiğine yerleştirilen implantlar, diş protezlerinin sabitlenmesine olanak sağlar.

  3. Sinüs liftingi: Sinüs liftingi, üst çenede implant yerleştirilecek yetersiz kemik hacmi olan hastalarda uygulanan bir işlemdir. Sinüs boşluğunun altında bulunan çene kemiği, cerrahi tekniklerle kaldırılır ve boşluk uygun bir şekilde doldurulur.

  4. Çene cerrahisi: Çene cerrahisi, çene kemiklerinin düzeltilmesi veya yeniden yapılandırılması gereken durumlarda kullanılır. Çene anomalileri, çene ekleminin sorunları, çene travmaları veya çene tümörleri gibi durumlar, çene cerrahisi gerektirebilir.

  5. Periodontal cerrahi: Periodontal cerrahi, diş eti hastalıklarının ilerlemiş durumlarında uygulanan cerrahi tedavileri ifade eder. Diş eti cep tedavisi, diş eti dokusunun düzeltilmesi, kemik greftleri veya diş eti greftleri gibi prosedürler içerebilir.

Bu sadece bazı cerrahi diş işlemlerinin birkaç örneğidir. Cerrahi diş işlemleri genellikle lokal anestezi altında yapılır ve çoğu durumda güvenli ve etkili bir şekilde uygulanabilir. Bununla birlikte, her hasta için en uygun tedavi yöntemini belirlemek için bir diş hekimiyle doğrudan iletişim kurmak önemlidir.