Aliadent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Lingual Ortodontik Tedavi

Sağlıklı ve güzel bir gülümsemeye olan istek şu anda tüm dünyada milyonlarca insanı dişlerini ortodontik tedavi ile düzeltmeye motive ediyor. Bununla birlikte, birçoğu için, tedavinin önünde ciddi bir engel var: Geleneksel metal diş tellerinin görünüşünden hoşlanmıyorlar. Ancak Lingual ortodontik tedavi ile bu sorunu çözmek mümkündür. Lingual diş telleri, geleneksel diş telleriyle aynı bileşenlere sahiptir, ancak dişlerin arkasına tutturulmuştur. Dişlerin arkasında oldukları için de neredeyse görünmezler.

Lingual Diş Telleri Diğer Diş Tellerinden Daha Mı Rahatsız Edicidir?

Ne tür diş telleri seçerseniz seçin, dişleriniz hareket etmeye başladığında rahatsızlık duyacaksınız. Çoğu insan bu acıyı donuk bir ağrı olarak tecrübe eder ve genellikle reçetesiz satılan ilaçlar ile hafifletilebilir. Muhtemelen ağrı azalıncaya kadar yoğurt, pirinç ve yumuşak haşlanmış yumurta gibi yumuşak yiyecekler yemek isteyeceksiniz.

Braketler ağzınızın içindeki yumuşak dokularla temas ettiğinde de ağrıya neden olabilir. Lingual diş tellerinde, dil sık görülen bir ağrı bölgesidir. Bazı hastalar için, lingual diş tellerinin rahatsızlığı önemlidir. Hastaların rahatını artırmak için, daha fazla üretici lingual braketleri daha küçük ve daha yumuşak hale getirmektedir.

Lingual Diş Tellerinin Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Avantajları

  • Lingual diş telleri neredeyse görünmezdir.
  • Problemlerin çoğunu etkili bir şekilde düzeltirler.
  • Konforunuzu artırmak ve verimliliklerini en üst düzeye çıkarmak için özelleştirilebilirler.

Dezavantajları

  • Lingual diş telleri, diğer diş tellerinden daha pahalı olabilir.
  • Özellikle ilk başta önemli bir rahatsızlığa neden olabilirler.
  • Geleneksel diş teli tedavilerinden daha uzun sürebilirler.