Aliadent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Hareketli protezler (Total/Parsiyel Protezler)

Takma dişler, eksik dişlerin yerini almak üzere yapılan çıkarılabilir protezlerdir. Ağız boşluğunun yumuşak ve sert dokularını çevreleyerek desteklenirler. Tam bir takma diş olarak da adlandırılan total protezler tüm doğal dişlerin yerine geçer ve yanaklara ve dudaklara destek sağlar. Eksik dişleri değiştirerek takma dişler yalnızca sarkan yüz kaslarını desteklememekle kalmaz aynı zamanda bir kişinin konuşma ve yemek yeme yeteneğini de geliştirir. Total protezler iki kategoriye ayrılır. Geleneksel protezler, kalan dişler çekildikten ve dokular iyileştikten sonra yapılır ve yerleştirilir. Kalan dişlerin çekilmesinin hemen sonra protezler yerleştirilir. Bu tip protezlerin avantajı, iyileşme süresi boyunca hastanın dişsiz kalmamasıdır.

Çıkarılabilir Protezler

Çıkarılabilir bir takma diş eksik dişlerin yarattığı boşluğu doldurur ve gülüşünüzü güzelleştirir. Çıkarılabilir bir takma diş genellikle metal çerçeve ile bağlanmış ve metal tokalı veya hassas ataşmanlarla doğal dişlerinize tutturulmuş pembe veya sakız renkli plastik tabanlara tutturulmuş yedek dişlerden oluşur. Hassas ataşmanlar neredeyse görünmez olmakla birlikte, kesin bir oturuş için genellikle doğal dişleriniz üzerinde kuronlar gerektirir ve genellikle metal tokalara sahip olanlara göre daha pahalıdır.

İmplant Destekli Protezler

Takma dişler, eksik dişleri değiştirmenin bir yoludur, böylece işlevsel olarak yemeğinizi çiğneyebilir ve hoş bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte, protezler diş etlerinin üzerine ağızda oturduğundan, kemik büyümesini tutturmak ve harekete geçirmek ve çene kemiğini güçlendirmek için diş kökleri yoktur. Bu kemik kaybına, dişeti çekilmesine, yüzünün şeklindeki ve profilindeki değişimlere ve periodontal hastalığa yol açar.

Yüzünüze neden oldukları fiziksel değişikliklere ek olarak, hatreketli protezlerin sık sık yeniden boyutlandırılması gerekir, ağızda sürtünmeden kaynaklanan yaralara neden olabilir, kayarlar ve net bir şekilde konuşma kabiliyetinizi bozabilirler.