Aliadent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Fissür Örtücü Uygulamaları

Fissür örtücü diğer bir adıyla diş aşısı; çocuklarda diş çürüklerini önleyen bir tedavidir. Özellikle okul öncesi çocuklarda diş sağlığının önemli tedavilerinden biri fissür örtücü tedavidir. Dişlerin girintili çıkıntılı biçimde olmasına fissür denir. Uygulama, dişin yüzeyindeki bu girinti ve çıkıntıların materyal kullanılarak örtülmesidir. Fissür örtücü tam olarak tedavi değil bir diş aşısıdır denilebilir. Bu uygulama çocuklarda çürüğün oluşumunu önler. Bu nedenle hem çok kolay gerçekleşir hiçbir ağrı ve acı hissedilmez hem de dişlerin daha sağlıklı olmasını sağlayan uygulamalardan biridir. Fissür uygulaması çocuklarda dental fobi oluşumunu da önleyen diş hekimi korkusunu yenmek için de çocukların ilk diş tedavisi uygulamalarından biridir. Bu da çocuğun doktorla ve dişçi koltuğu ile barışık kalmasını sağlar.

Fissür Örtücü Diş Aşısı Uygulamasının Amacı Nedir?

Fissür örtücü uygulaması özellikle azı dişlerinde bulunan girinti ve çıkıntıların aralarına yemek girmesi ile çürüklerin oluşmaması için üzerinin medikal bir materyal ile kaplanması uygulamadır. Bu uygulama ile dişlerin arasında kalan ve çürüme sebebi olan yiyeceklerin girmesi önlenmiş olur. Böylelikle çürük oluşması ortadan kalkar ya da en aza indirilir. Diş aşısı olarak da bilinen bu uygulama son derece kolay bir biçimde uygulanır.
En önemli özelliği uzun vadede çocuklarda dişlerin korunmasını ve çürüklerin oluşmasını engellemektir. Dişlerde özellikle azı dişlerinde bulunan girinti ve çıkıntılar besinlerden çok çabuk etkilenir. Fissür örtücü uygulama ile besinler dişlerin arasına girmez ve dolayısıyla çürüme önlenmiş olur. Diş hekimi çok kısa sürede bu uygulamayı muayenehane koşullarında yapmaktadır. Olası aşının düşmesi durumunda ise tekrar fissür örtücü yenilenmesi mümkündür

Fissür Örtücü Diş Aşısı Hangi Dişlere Yapılır?

Fissür örtücü yani diş aşısı yalnızca azı dişlerine uygulanan bir tedavidir. Azı dişlerinin çiğneyici yüzeyinin girintili çıkıntılı olması diş çürüklerini hızlandıran bir durumdur. Bu nedenle üzeri bir materyalle örtülerek çürük oluşumu önlenmiş olur.

Fissür Örtücü Diş Açısı Düşerse Ne Olur?

Fissür örtücüler belli bir süre sonra çiğneme sırasında oluşan basınca bağlı olarak kırılabilir veya düşebilir. Bu sıkıntılı bir durum değildir. Tekrar diş hekimine giderek diş aşısı yenilemesi yapılabilir. Bunun için pedodontist diş hekimlerine gitmek gerekir. Bu tedavi onların sorumluluğu altında bulunan bir tedavidir.

Fissür Örtücü Diş Aşısı Flora Gibi Tekrarlanan Bir Uygulama Mıdır?

Fissür örtücü diş aşısı tekrar tekrar yapılan bir uygulama değildir. Yalnızca azı dişleri ne yapılır ve bir kez yapılır. Ancak belli bir süre sonra fissür örtücünün kırılması veya düşmesi durumumda tekrar yapılır. Fissür örtücü uygulanan çocuklarda belli aralıklarla rutin kontroller yapılmaktadır. Doktor bunu tüm kontroller de çocukların fissür örtücü üstünü kontrol ederek gerektiğinde tekrar yapabilir.

Fissür Örtücü Diş Açısı Dişe Bir Zararı Ya Da Yan Etkisi Var Mıdır?

Fissür örtücünün dişe ve hastaya hiçbir zararı olmaz. Tam tersi çürük oluşumunu önlemek için yapılan koruyucu bir uygulamadır. Dolayısıyla hiçbiri yan etkisi ve zararı yoktur.

Bu Yüzeyler Örtüldüğünde Bir Yükseklik Hisse Oluşmaz Mı?

Fissür örtücü malzeme yalnızca diş yüzeyinde bulunan girinti ve çıkıntıların doldurduğu için orada bir yükseklik oluşturmaz. Belki çok az milimetrik bir yükseklik olsa da bu hissedilebilir durumda bir yükseklik olmaz.

Fissür Örtücü Diş Aşısı Mı Yoksa Flor Mu Daha Önemli

Fissür örtücü ve flor tedavisi birbirinden bağımsız ve çürüklerin oluşumunu farklı olarak önleyen uygulamalardır. Diğer bir yanıyla her iki uygulama birbirini destekler ve çürük oluşumunu önler. Birinin diğerinden daha önemli olması söz konusu değildir. İkisi de aynı şekilde önemlidir.

Tüm Çocuklara Fissür Örtücü Dış Aşısı Yapılmalı Mı?

Bütün çocuklara fissür örtücü diş aşısı yapılması durumunda çocuklarda diş çürümelerinin ciddi anlamda önüne geçilir. Böylelikle kesinlikle ebeveynlerin bu konuda hassas davranmaları gerekir. Çocuklarının sürekli dişleri çıkmadan süt dişlerine bu uygulama yaptırarak çocukların uzun vadede daha sağlıklı dişlere sahip olmaları sağlanır.

Fissür Örtücü Diş Aşısı Pahalı Bir Uygulama Mıdır?

Fissür örtücü diş aşısı öncelikle pahalı bir uygulama değildir. Hatta basit bir dolgu ile karşılaştırıldığında bir dolgudan çok daha düşük maliyetlidir. Bu konuda doğru fiyat pedodontist diş hekimi ile iletişime geçerek mümkündür. Herkesin yaptırabileceği düşük maliyetli bir uygulamadır.

Fissür Örtücü Diş Açısı Kolay Bir İşlem Midir?

Fissür örtücü diş aşısı son derece kolay ve çok kısa sürede gerçekleşen uygulamalardan biridir. Bu uygulama ile çocuğun sorun çıkarmaması durumunda maksimum 5 dakikada yapıp bitirilebilecek bir uygulamadır.

Fissür Örtücü Diş Aşısı Yapılmazsa Ne Olur?

Fissür örtücü diş aşısı yapılmazsa öncelikle çocuğun azı dişlerinin çürüğe meyilli olduğu düşünüldüğünde dolayısıyla bu çürüğün önlenmesi mümkün olmaz. Dolayısıyla çocuk çok erken yaşta çürükler ile tanışır. Bu da uzun vadede çocuğun ağız ve diş sağlığını bozar.

Özellikle ebeveynlerin çocukların süt dişi döneminde mutlaka pedodonti uzmanına giderek hem çürüklere karşı koruyucu önlem uygulamalarını yaptırmaları hem de çocukların erken yaşta diş hekimi ile tanıştırarak bu konudaki korkularını yenmeleri sağlanmış olur. Dolayısıyla fissür örtücü uygulama yapılan çocuklarda diş çürükleri büyük olasılıkla oluşmaz.