Aliadent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

İmplant Diş Tedavisi Nedir?

İmplant diş tedavisi, genel anlamda eksik dişi tamamlamak için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Eksik bir diş hem estetik bir kaygıya hem de çeşitli çiğneme ve beslenme problemlerine neden olabilir. Bu olumsuz durumları ortadan kaldırmak yapılan implant tedavisinde çene kemiğine yapay bir diş kökü yapılır. Eksik dişlerin yerine yapılan bu yapay köklerin üzerine diş görünümlü sabit veya hareketli protezler eklenir ve hastanın çiğneme problemi ortadan kalkar.

İmplant Diş Kimler İçin Uygundur?

İmplant tedavisinin uygulanabilmesi için temel gereklilik, eksik dişlerin bulunmasıdır. Eğer diş eksikliği ya da kemik kaybı mevcut değilse, implant diş tedavisine ihtiyaç duyulmaz. Bunun yanı sıra, implant tedavisinin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için kemik yapısı da kritik bir rol oynamaktadır.

Kemik yapısı, implant vidalarını kabul edebilecek kadar sağlam olmalıdır. Aksi takdirde implant tedavisi gerçekleştirilemez. İmplant diş tedavisi için bir üst yaş sınırı yoktur. Ancak kemik büyümesi tamamlanmamış olan çocuklar ve gençler için implant tedavisi uygun ve sağlıklı bir seçenek değildir.

 

İmplant Dişin Faydaları Nelerdir?

Eksik dişler, kişinin kendini kötü hissetmesine neden olabilir. Ancak implant diş tedavisi, kişinin özgüvenini geri kazanmasına ve rahat bir gülümseyişe sahip olmasına yardımcı olabilir.

İmplant diş tedavisinin diğer uygulamalara göre tercih edilme nedenlerinden biri, daha uzun ömürlü bir seçenek olmasıdır, bununla birlikte implantların düzenli ve özenli bakılması gerekmektedir. İmplantlar, yeterli ve düzgün bakım sağlandığı sürece doğal dişler kadar uzun süre dayanabilirler.

Diğer uygulamalar, ilerleyen zamanlarda çeşitli problemlere yol açabilir ve bu problemler genellikle fark edilene kadar daha karmaşık bir hal alabilir. Bu nedenle doğru tedaviyi zamanında uygulamak önemlidir.

Örneğin, takma dişler yaklaşık olarak 10 yıl dayanabilirler. Takma dişler, ağza tam olarak oturdukları için, zaman içinde ağız şekli değiştikçe kişiye rahatsızlık verebilirler.

Sağlıklı ve güçlü dişlerinize zarar vermemek istiyorsanız, implant diş tedavisi en uygun seçenektir. Bilimsel araştırmalara göre implant tedavisinin en belirgin faydaları şunlar şekilde sıralanabilir:

 • Doğru konuşma becerisi
 • Doğru çiğneme becerisi
 • Yüz estetiğinin oluşması ve düzenlenmesi.
 • Dişlerin doğal görünümünün ve fonksiyonunun geri kazanılması.
 • Çene kemiğinin yapısının korunması.
 • Artan özgüven.

 

İmplant Diş Tedavisine Başlamadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

İmplant diş tedavisinin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Bu hususlardan biri, implant tedavisinde kullanılacak vidaların boyutu ve genişliğinin çene yapısına uygun olmasıdır. Vida yerleştirmek için yeterli alan gereklidir. Ayrıca tedaviye başlanmadan önce diş etlerinin ve dişlerin tamamen sağlıklı olması gereklidir.

İmplant tedavisinin başarısı için kemik yapısının da implant dişe uygun olması önemlidir. Bu nedenle kemik yapısı önceden değerlendirilmeli ve işlem için uygun olup olmadığına karar verilmelidir.

 

İmplant Diş Tedavisi Kaç Aşamadan Oluşur?

Genellikle her implant tedavisi beş aşamadan oluşur. Bu aşamalar, yalnızca tek bir dişin değiştirilmesi gerekip gerekmediğine veya daha kapsamlı bir düzenlemeye ihtiyaç olup olmadığına bağlı olarak belirlenir.

İhtiyaca yönelik doğru tedaviyi belirlemek için diş hekiminiz başlangıç durumunuzu değerlendirir ve kişiye özel bir vaka planlaması yapılır. Bu vaka planlaması;

 • Bilgisayarlı tomografi,
 • Gerektiğinde spesifik fonksiyonel testler,
 • Modelleme,
 • Röntgen görüntüleri,
 • Panoramik röntgen görüntüleri gibi bilgilere dayanır.

Bu incelemeler sonucunda, tedavi süreci nasıl ilerleyeceği belirlenir. Uzun vadeli başarılı bir implant diş tedavisi için, duruma bağlı olarak;

 • Kemik büyütme
 • Çürüklerin giderilmesi,
 • Diş eti plaklarının temizlenmesi,
 • Ortodontik düzeltmeler gibi ön tedavilere ihtiyaç duyulabilir.

İmplant tedavisinde dişin eksik olduğu veya hiç dişin olmadığı alt veya üst çenelerde çiğneme sorunu yaşanır. Bu sebeple zamanla kullanılmamasından kaynaklı çenede kemik erimesi gerçekleşir ve bu da sağlık açısından probleme yol açar. Ancak implant diş tedavisinde çene köklerine yerleştirilen protezler sayesinde çene kasları ve dişler rahatlıkla kullanılabilir.

 

İmplant Neden Tercih Edilmelidir?

Diş, canlı bir sistem olan kemikten oluşur. Kemik, ısırma basıncı uygulanmadığında yavaşça kaybolmaya başlar. İmplant tedavisi, bu kaybı önler çünkü çene kemiğini uyarır. Bu, kemik ve diş etlerinin uzun vadede korunmasına yardımcı olur.

İmplantlarla yapılan düzenleme ve tasarım, ağızda tamamen doğal hissetmenizi sağlar. İmplantlar, sabit veya çıkarılabilir protezlerde bile en yüksek konforu sunar. İmplant ile yapılan düzenleme diş etine yumuşak bir şekilde oturur, kolayca temizlenebilir ve bakımı yapılabilir.

İmplant Tedavisi Sonrası Ağrı veya Acı Olur Mu?

İmplant diş tedavisi sonrası oluşabilecek en yaygın ağrı, diş çekimi sonrası ağrısıdır. Ancak bu kesin bir durum değildir. Hiç ağrının yaşanmadığı durumlar da olabilir.

Genellikle implant tedavisi sırasında ve sonrasında ağrı veya acı hissedilmez. Hasta implantın varlığını bile hissetmeyebilir. Lokal veya genel anestezi, tedavi sırasında ağrıyı en aza indirir.

Tedavi sonrası, implantın kemikle tamamen bütünleşmesi için 3 ila 6 arasında zaman geçmesi gerekir.. Bu dönemde ağzınızı ve çeneyi aşırı zorlamamak önemlidir. Ayrıca sigara içmemek de implantın başarılı bir şekilde kaynamasını sağlayacaktır.

 

İmplant Diş Fiyatları 2023

İmplant diş tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak ve fiyatlandırma hakkında detaylı bilgi edinmek için lütfen ücretsiz danışma formunu doldurun. Uzman danışmanlarımız sizinle iletişime geçecektir.