Aliadent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

İmplant Üstü Protezler

İmplant diş hekimliği son gelişmeler ile hastaların tamamen yeni bir gülümsemeye ulaşmalarına yardımcı olmak için çeşitli seçenekler sunabilmektedir. Profesyonel ve uzman bir ekip olarak çalışarak, eksik dişleri protez, köprü veya diğer protezleri desteklemeye yardımcı olan dental implantlarla değiştirmek için bir tedavi planı geliştirilir. Bu tip tedavi, hastalara yakın zamana kadar asla mümkün olmadığı düşünülen şekilde çiğneme ve gülme yeteneğini geri verebilir.

İmplant Destekli Protez

İmplant destekli protezler, implantlara bağlanan üst veya alt dişlerden oluşam takma dişlerdir. Bu seçenek, takma dişin daha iyi işlevle sabit kalmasını sağlar ve temizlik için kolayca çıkarılabilir. Birçok hasta daha iyi çiğneme kabiliyeti ve takma dişin hareketi olmadan konuşma nedeniyle bu seçeneği geleneksel protezlere tercih eder. İstenilen sonuçlara bağlı olarak 2 ile 6 implant yerleştirilebilir. Tipik olarak, bu bir ile iki seansta tamamlanır. İmplantlar 3-6 ay boyunca entegre olduktan sonra, protezler implantlara tutturulur.

İmplant Destekli Protezlerin / Protezin Faydaları

  • İmplant destekli protezin protezi diğer protezlere göre daha iyi stabil olur.
  • Geliştirilmiş estetik, çiğneme, konuşma ve tat alma işlevi sağlar.
    Minimum bakım gerektiren uzun süreli tedavi süreci sağlar.
  • İmplant üstü protezler, tüm üst ve alt dişleri kaybeden, ancak takma diş takmak istemeyen kişiler içindir. Geleneksel protezlere kıyasla, bu güzel ve işlevsel dişlerin özgüven ve yaşam kalitesini arttırdığı kesindir.

İmplant Destekli Protezin Avantajları

Eksik olan tüm dişlerin bir diş kemerinde değiştirilmesine izin vermenin yanı sıra, diş implantları dişler eksildiğinde meydana gelen kemik kaybını önlemeye yardımcı olur. Diş yokken, çene kemiği kullanılmaz ve bu da bozulmasına neden olur. Çene kemiğinin bozulması, yüzünüz için estetik sonuçlar doğurur. İmplant üstü protezlerin kullanımıyla kemik korunur.
Bu tip protezler hem diş hem de dişeti dokusunun yerini alabilir. Doğal dişleriniz gibi görünür ve hareket eder. Protez çiğnenip konuştuğunuzda bile sağlam bir şekilde oturur. Ek olarak, karşıt doğal dişlerin hareket etmesine ve kaymasına izin vermez ve çene ekleminizi korur.

İmplant Üstü Protezler Kaç Bölümden Oluşur?

Bazı eksik dişlerin köklerini değiştirmek için üst veya alt çene kemiğine titanyumdan yapılan çoklu (genellikle dört veya daha fazla) implant yerleştirilir. Bu bölüm implantları proteze bağlar.

Geçici bir protez, estetik plastik malzemeden (akrilik reçine) yapılır ve implanta vidalanır.

Protezler için implant sayısı, öncelikle tedavi edilen çene kemiğine bağlıdır. Üst ve alt çene kemikleri arasındaki kemik yoğunluğunda önemli bir fark vardır. Doğası gereği alt çene, üst çeneninkinden daha yoğun bir kemiğe sahiptir. Bu nedenle, alt çenenin daha düşük bir sabit protezi yeterli bir şekilde desteklemesini sağlamak için daha az implant gereklidir.

İmplant Üstü Protez Süreci Neler İçerir?

Tedavi sırasında oral cerrah tedavi edilecek bölgedeki kalan dişlerin tümünü çeker ve hemen implant pozisyonunun belirlenmesi için cerrahi kılavuz kullanarak implantları yerleştirir.
Daha sonra, geçici bir protez ile işlem tamamlanır ve 3-6 aylık iyileşme sürecinin ardından ölçüleri alınarak hazırlanmış yapay dişler implantlara yerleştirilir.