Aliadent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Şeffaf Plak Tedavisi – Invisalign

Şeffaf plaklar, görünmez diş teli olarak bilinen ortodonti tedavisinde kullanılan bir malzemedir. Şeffaf plak tedavisi, estetik sorunları olan dişler için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Son zamanlarda en çok tercih edilen yöntemlerden biri olmuş ve dişlerinizi dijital olarak nasıl düzelteceğinizi anlık olarak gösterebilen bir programa sahiptir. Dışarıdan bakıldığında, diş teli gibi görünmez ve görünüşünüzü etkilemez. Dolayısıyla sağlıklı ve estetik dişlere kısa sürede ulaşmanız mümkün olur. Şeffaf plak tedavisi, dişlerinizdeki düzensizlikleri gidermek için etkili bir çözüm sunar.

Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Diş diziliminde bozukluk yaşayan veya dişleri arasında boşluk bulunan kişiler için şeffaf plak tedavisi uygulanabilir. Bu yöntem, her yaş grubundan hastaya kolaylıkla uygulanabilen bir seçenektir. Özellikle çocuklar arasında popülerdir, çünkü metal tellerden farklı olarak ağrı veya sıkıntı hissi yaratmaz. Diş çarpıklıklarının hızlı bir şekilde düzeltilmesine yardımcı olur ve bu nedenle özellikle çocuklarda tercih edilir. Şeffaf plaklar takılıp çıkarılabilir olduğundan, temizlik ve bakım açısından da kullanımı oldukça kolaydır.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yamuk ve çarpık dişlerin tedavisinde kullanılan şeffaf plakların uygulanması oldukça basittir. İlk adım, hastanın ağız içi ölçülerinin alınmasıdır. Bu ölçüler dijital bir ortama aktarılır ve analiz edilir. Plaklar ağız içinde herhangi bir rahatsızlık yaratmadığı için hasta günlük hayatına sorunsuzca devam edebilir. Plaklar dişlerin üzerine takılır ve dişler istenilen konumuna gelene kadar kullanılır. Tedavi süresi boyunca plaklar her 2 haftada bir yenisi ile değiştirilir. Bu şekilde hızla istenilen diş görünümüne ulaşılır.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları

Günümüzde özellikle çocuk ve gençlerde yaygın olarak uygulanan şeffaf plak tedavisi kişiye özel olarak üretilir. Metal tellerden farklı olarak hem tedavi süresini kısaltır hem de ağrı veya sıkıntı hissi yaratmaz. Metal teller sıkıldığı için dişlerde ağrıya neden olabilir. Ancak şeffaf plaklar takılıp çıkarılabilir ve bu nedenle herhangi bir rahatsızlık vermez. Şeffaf plaklar görünmez bir yapıya sahiptir, bu nedenle gülümseyebilir ve konuşabilirsiniz. Ayrıca yemek yediğinizde veya dişlerinizi fırçaladığınızda çıkarılabilirler.

Şeffaf Plak Fiyatları

Şeffaf plaklar, metal tellere göre daha uygun fiyatlı bir tedavi seçeneğidir. Uygulamanın fiyatı, uygulama merkezine ve kullanılan plakların kalitesine göre değişebilir. Genellikle çocuklarda uygulanan tedavi daha uygun maliyetlidir. 2024 yılında ise indirimli fiyatlar sunan uygulamalarla bütçenizi aşmadan tedavi olabilirsiniz. Size uygun fiyatlı tedavi sunan bir diş hekimi veya merkezini tercih ederek şeffaf plaklarla dişlerinizin düzelmesini sağlayabilirsiniz.

Şeffaf Plak Tedavisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Şeffaf plak tedavisi, çocuklarda ve gençlerde diş çarpıklıklarını hızla düzeltmeye yardımcı olan bir yöntemdir. Bu tedaviyi tercih etmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla sorulan sorulardan biri, tedavinin ağrılı olup olmadığıdır.
Şeffaf plaklar, herhangi bir ağrı yaratmaz ve dışarıdan bakıldığında neredeyse görünmezdir. Bir diğer sıkça sorulan soru ise tedavi süresidir. Şeffaf plaklar, dişleri metal tellere göre daha hızlı düzeltebilir. Dolayısıyla dişlerinizi daha kısa sürede istediğiniz şekle kavuşturmanız mümkündür.

Şeffaf Plaklar Kaç Saat Takılmalı?

Şeffaf plaklar, ağızda yaklaşık olarak günde 20-22 saat boyunca kullanılmalıdır. Yemek yemek veya diş fırçalamak gibi durumlar dışında, plakları ağzınızdan çıkarmamaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde tedavinin etkili olması için doktorunuzun önerdiği süre içinde plakları kullanmanız önemlidir.

Şeffaf Plak Takmak Dişi Düzeltir mi?

Şeffaf plaklar, hafif veya orta derecede çarpık veya yamuk dişlerin düzeltilmesinde etkili bir yöntemdir. Ancak aşırı derecede çarpık ve yamuk dişlerin düzeltilmesinde daha etkili sonuçlar almak için metal diş telleri tercih edilebilir. Şeffaf plaklar, dişlerin hızlı bir şekilde düzeltilmesini sağlar, ancak ortodontik tedavi gerektiren daha karmaşık vakalarda kullanılmaz.

Şeffaf Plak Neden Takılır?

Çarpık ve yamuk dişler, günümüzde karşılaşılan en yaygın diş sorunlarından biridir. Özellikle çocuklar arasında bu sorunun görülme olasılığı daha yüksektir. Şeffaf plaklar, dişlerin daha hızlı bir şekilde düzeltilmesine yardımcı olan bir tedavi yöntemidir. Mümkünse çocuklarınızın dişlerini daha erken düzeltebilmeleri ve psikolojik sorunlar yaşamamaları için bu tedaviye erken yaşlarda başvurmanız önemlidir.

Plakları Takmayı Unutursanız Ne Olur?

Şeffaf plaklar gün içinde ortalama 22 saat kadar takılması gereken bir malzemedir. Sert plastikten üretilen bu malzeme kişiye özel ağız ölçülerine göre üretilir. Belirlenen saat boyunca takılması önem taşır. Bu plakları takmayı unuttuğunuz taktirde tedaviden olumlu yanıt almanız mümkün değildir. Yemek ve diş fırçalama gibi durumların dışında ağzınızdan çıkartmamaya özen göstermeniz gerekir. Metal tellere oranla kullanımı da daha kolay olduğundan dolayı ağzınızda yokmuş hissi verecektir. Sizler de şeffaf plak tedavisi sayesinde acı ve ağrısız düzgün dişlere sahip olabilirsiniz.