Aliadent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Fluorid Jeli / Verniği Uygulamaları

Florür ya da Fluorid güçlü dişler oluşturan ve çürükleri önleyen doğal bir mineraldir. Florür, sağlıklı diş minesini destekler ve diş ve diş etlerine zarar veren bakterileri savaşır. Diş minesi, her dişin dış koruyucu tabakasıdır. Florür özellikle diş çürüğü veya oyuk geliştirme riski yüksek olduğunda faydalıdır. Dişler ve diş etlerinde bakteri birikmesi ve yapışkan bir plak tabakası oluşturması durumunda boşluklar oluşur. Plak, dişleri ve diş eti dokusunu aşındıran bir asit üretir. Plak diş minesi tabakasını kırarsa, bakteriler dişin çekirdeğindeki sinirleri ve kanı enfekte edebilir ve onlara zarar verebilir.

Profesyonel Bir Fluorid Jeli Tedavisi Sırasında Ne Olur?

Fluorid jeli tedavisi, su veya diş macununuzdakilerden çok daha fazla florür içerir. Florürün tamamen emilmesi için tedaviden sonra 30 dakika boyunca yemek yemekten veya bir şeyler içmekten kaçınmanız istenebilir.

Aşağıdakiler çürük riskinizi artırabilir:

  • Aşırı ilaç veya alkol kullanımı
  • Yeme bozukluğu
  • Zayıf ağız hijyeni
  • Profesyonel diş bakımı eksikliği
  • Kötü beslenme
  • Ağız kuruluğu veya tükürük azalması
  • Zayıf diş minesi

Fluorid Verniği Uygulamasının Faydaları Nelerdir?


Fluorid, mineralleri, bakterilerin diş minesini aşındırmış olabileceği diş yüzeylerine geri yükleyerek çalışır. Aynı zamanda zararlı oral bakterilerin gelişimini engelleyebilir ve çürükleri önleyebilir.

Florür hem çocuklara hem de yetişkinlere yarar sağlar. Daha erken yaştaki çocuklar floride maruz kalırsa, oyuk geliştirme olasılığı daha düşüktür.

Diş Macunu Kullanmanız Gerekiyor Mu?

Günde iki kez dişlerinizi fırçalamak, diş ve diş etlerinden plak almanın en iyi yoludur. Diş fırçasının kaplayamayacağı diş yüzeylerine ulaşmak için diş ipi kullanmak veya diş arası temizleyici kullanmak gerekir.
Diş fırçalama hareketi ve sürtünmesi çok önemlidir. Dişlerinizi sadece su ile fırçalayabilirsiniz ancak florür içeren diğer diş macunlarını ve diğer temizlik maddelerini kullanmak, diş fırçalamanın faydalarını büyük ölçüde artıracaktır.

Florür çoğu su kaynağında doğal olarak meydana gelir, ancak musluk suyuna eser miktarda florür eklenmesi, özellikle dişçiye düzenli erişimi olmayan kişiler için faydalıdır.