Aliadent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Gece Plağı

Gece plağı genellikle bruksizm olarak da bilinen çene sıkma işleminin sonucunda önerilmektedir. Bruksizm, dişlerin veya çenenin aşırı sıkılmasıdır. Bruksizm, oral bir parafunctional aktivitedir; yani, yemek yeme veya konuşma gibi normal işlevlerle ilgili bir faaliyet değildir. Dişlerin korunması için özel bir ağız koruyucusu olan gece plağı, dişlerinizin bir ölçüsü alınarak size özel olarak yapılır. Dişlerinizi uyurken çok fazla sıkıyorsanız, sabahları ağrılı çene ve baş ağrıları ile uyanmaya çok aşina olabilirsiniz. Şimdiye kadar hiçbir şey dişlerinizi özel bir ağızlıktan daha fazla koruyamaz. Gece plağı tamamen dişlerinizle uyumlu olduğundan gece diş sıkma refleksinizi önlemeye yardımcı olur.

Özel yapım gece plağı, hastanın diş yapısına uyacak şekilde profesyonelce değiştirilmiş özel bir korumadır. Bu, dişlerin sıkılmamasını ve ağrısız bir şekilde rahat bir şekilde uyumanızı sağlayacaktır. Özel yapım gece plakları oldukça rahattır ve ayrıca, ağrı, baş ağrısı ve çene ağrısının önlenmesine yardımcı olurlar. Tamamen şeffaf olan gece plaklarını uyurken takmanız ve sabah uyandığınızda çıkarmanız yeterlidir. Dişlerin aşırı sıkılması hem yıpranmaya hem de ağrıya neden olacağından bruksizm tedavisinde gece plakları oldukça etkilidir.

Gece Plağı Çeşitleri

Gece plağının farklı tipleri vardır ve her biri farklı bruksizm şiddeti olan hastalara uygun çözümler sunar:

  • Yumuşak Gece Plağı: Bu, en yaygın olarak kullanılan gece plağı türüdür ve şiddetli bruksizm hastaları için değil, çoğunlukla hafif veya nadir vakalarda kullanılır.
  • Çift Laminat Gece Plağı: Orta derecede şiddetli bruksizm hastaları için uygundur. İç kısmı yumuşak, dış kısmı ise sert bir malzemeden yapılmıştır.
  • Sert Gece Plağı: Sert gece plağı, akrilik malzemeden üretilmiştir ve son derece dayanıklıdır. Bu tür plağın sertliği, ciddi bruksizm vakalarını yönetmek için idealdir.

    Sonuç olarak, gece plağı bruksizm sorununun etkili bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olan özel bir diş ağız koruyucusudur. Hangi tür gece plağının sizin için en uygun olduğunu belirlemek için bir diş hekimi ile iletişime geçmek önemlidir. Unutmayın ki gece plağı, dişlerinizi koruyarak ağrı ve diş hasarını önlerken, daha rahat bir uykuya yardımcı olabilir.