Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Ortodonti
Anasayfa » Tedaviler » Ortodonti
Ortodonti

Ortodonti Nedir?

Ortodonti tedavi yöntemi, çarpık veya uyumsuz işlerim durumunu önlemeye ve tedavi etmeye yarayan işlemdir. Kişilerin görünümü oldukça etkileyen, dişlerde meydana gelen sorunları gidermek için farklı yöntemler ve teknikler kullanılır. Son yıllarda kullanılan bu teknikler arasında en çok ortodonti tedavi yöntemi tercih edilir.  Birçok kişinin diş yapısı, çeşitli nedenlerden dolayı normal görünümünden farklı olabilir.

Ortodonti tedavi yöntemi ile dişlerin olması gerektiği gibi normal bir yapıda olmasını sağlayarak kişilerin daha iyi bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli olan ortodonti yöntemi için öncelikle kişilerin ağız ve diş yapısının incelenmesi gerekir. Ortodonti diğer bir adı ile ortodontoloji ile dişlerin görünümü düzeltilerek, kişilerin daha sağlıklı bir ağız yapısına kavuşması sağlanır.

Ortodonti Nasıl Tedavi Edilir?

Ortodonti tedavisi için uzman hekimlerden yardım alınması gerekir. Herhangi bir yaş sınırlaması bulunmayan ortodonti tedavisi için öncelikle kişilerin ağız ve çene yapısı detaylı olarak incelenerek gerekli tahliller ve tetkikler yapılır. Kişilerin ihtiyaçlarına uygun şekilde tedavi yöntemi belirlenir. Uygulanacak tedavi yönteminde, kişinin yaşı ve diğer etmenler göz önünde bulundurulur.

Kişilerin yaşına göre ve ihtiyaçlarına göre ortodonti tedavi ile cerrahi yöntemler aynı anda uygulanabilir. Ortodonti tedavi yöntemi, yalnızca kişilerin estetik görünüm açısından değil ileride karşılaşabileceği sağlık problemlerinin önüne geçilmesi için de oldukça önemlidir.

Ortodonti Kimlere Uygundur?

Ortodonti diş tedavisi; ağız ve diş yapısında çarpıklık, diş eğriliği gibi sorunları bulunan kişilere rahatlıkla uygulanabilir bir yöntemdir. Bu yöntem, çarpıklığın ve diş eğriliğinin yol açtığı birçok problemin giderilmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Ortodonti tedavi yönteminde, kişilerin ağız yapısı ve dişteki sorunların boyutu, uygulanacak tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde oldukça etkilidir.

 Erkek, kadın, çocuk herkese, her yaşta rahatlıkla uygulanabilir bir yöntemdir. Ayrıca yöntemin herhangi bir yan etkisi veya dişe bir zararı bulunmamaktadır. Diş yapısında rahatsızlığı bulunan kişiler, rahatlıkla ortodonti tedavisini tercih edebilirler.

Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ortodonti tedavisinin süresi; kişilerin yaşına ve uygulanacak yöntemlere göre farklılık gösterir. Ortalama, 6 ay ile 1 yıl arasında tedavi süresi değişiklik gösterebilir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte ortodonti tedavisi için farklı uygulamalar ve teknikler uygulanır.

Uygulanan teknik ve yöntemlerde amaç, kısa süre içerisinde en iyi şekilde sonuçların elde edilmesidir. Bunun yanı sıra kişilerin dişlerinde meydana gelen eğrilik, çarpıklık gibi sorunlar giderilerek kişilerin daha estetik bir görünüme kavuşması amaçlanır.

Ortodonti tedavisi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ortodonti tedavisi ile başarılı sonuçlar elde edilebilmesi için kişilerin uzman doktorların önerilerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Ortodonti tedavisi gören kişilerin, ağız hijyenini çok dikkat etmeleri diğer önemli bir husustur.

Plak oluşumunu engellemek için dişlerin düzenli olarak fırçalanmalı ve temizlenmelidir. Ayrıca diş fırçalama tekniklerinin doğru uygulanması ve diş fırçalama yanı sıra ağız gargarası tavsiye edilir. Tedavide ağız içine yerleştirilen braketler, bantlar, tüpler gibi ürünlerin hijyenine ve temizliğine özen gösterilmelidir.

Ortodonti tedavisi ağrılı mıdır?

Ortodonti tedavisi, bilinenin aksine kesinlikle kişilerin herhangi bir ağrı ve acı hissetmediği tedavi yöntemidir. Diş üzerine yerleştirilen teller, birkaç gün ağızda ağrı veya yaralanmalara sebebiyet verebilir. Bu durum geçici ve kısa sürelidir. Bu tür sorunlar görüldüğünde, uzman doktorun tavsiyeleri ile kısa süre içerisinde sorun çözülecektir. Ayrıca günümüzde şeffaf plaklar tercih edilir. Şeffaf plaklar, kullanımı daha rahat ve daha konforludur.

Ortodonti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ortodonti tedavi yönteminde uygulanacak teknikler ve yöntemler, kişilerin ağız ve diş yapısına ve yaşına göre farklılık gösterebilir. Ortodonti tedavisi için metal diş telleri, kapaklı diş telleri, beyaz teller şeffaf plak hareketli apareyler gibi farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Uygulanacak yöntemler ve teknikler, uzman doktorun yaptığı gerekli incelemeler ve tetkikler sonrası belirlenir.

Günümüzde çok fazla tercih edilen şeffaf plaklar, rahat çıkarılabilir özelliğiyle damakta oluşan rahatsızlıkları engellemesi gibi kullanıcılarına pek çok avantajlar sağlar. Ortodonti tedavisi ile düzeltilemeyen diş bozukluğu olan hastalara, ortodonti tedavisine destek olacak cerrahi yöntemlerde tercih edilebilir. Bazı durumlarda yüzde ve çenede oluşan problemlerin giderilmesinde plastik cerrahiden de yardım alınmaktadır.

Ortodontik Problemler Neden Oluşur?

Ortodontik problemler, estetik görünümün yanı sıra bazı durumlarda meydana gelen solunum zorluğu, çene uyumsuzluğu gibi sağlık sorunlarının giderilmesi için çok önemlidir. Ortodonti problemleri; genellikle uzun süre biberon, yalancı emzik kullanma, parmak emme, tırnak yeme gibi sorunlar sonrasında meydana gelebilir. Meydana gelen bu sorunlar, erken yaşta görülebileceği gibi ileriki yaşlarda da görülmesi muhtemel bir durumdur. Bunun yanı sıra erken yaşta kaybedilen süt dişleri de dişlerin çarpık ve eğri olmasına sebebiyet verebilir.

Dilin olduğundan fazla büyük olması, dişte bazı problemlere neden olabilir. Ağız ve çene yapısında gelen bozuklukların tedavisinde, ortodonti tedavi yöntemleri tercih edilebilir.