Aliadent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Sabit Ortodontik Tedavisi

Ortodontik hastaların büyük çoğunluğu için, kapaklı braketler kullanmak (genellikle diş telleri olarak adlandırılır) tedavinin önemli bir parçası olacaktır ve bu diş telleri çoğu zaman tanıdık gümüş metal türü olacaktır. Fakat hala oldukça popüler olsalar da, geleneksel görünümlü metal teller artık tek seçenek değil. Öncelikle, sabit ve çıkarılabilir braketler arasında ayrım yapmalıyız. Diş telleri gibi sabit braketler dişlere metal bantlar veya özel maddeler ile tutturulur. Tedavi tamamlanana kadar çıkarılmazlar. Çıkarılabilir braketler tipik olarak günde 22 saat kullanılır, ancak gerektiğinde kolayca çıkarılabilir. Bu tip braketler, hafif ile orta dereceli ortodontik problemlerin tedavisinde etkili olabilirken, daha kapsamlı tedavi için genellikle sabit cihazlara ihtiyaç vardır.

Metal Braketler (Diş Telleri)

Tipik olarak yüksek dereceli paslanmaz çelikten yapılmış, geleneksel metal diş telleri bugüne kadar kullanılan en yaygın sabit ortodontik tedavi türüdür. Bunlar, arka dişlerin etrafını saran metal bantlardan ve diğer dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan daha küçük metal braketlerden oluşur. Desteklerden geçen ince, yaylı metal bir tel dişleri nazikçe uygun bir pozisyona yönlendirir. Bu diş teli dizisi esnek lastikler, metal bağlar veya diğer klipslerle sabitlenebilir.

Zaman içinde test edilmiş metal tellerin popüler kalmasının birçok iyi nedeni vardır – çünkü güvenilir, etkili ve ekonomik bir tedavi seçeneği sunarlar. Geçmişteki cihazların aksine, bugünün diş telleri aslında daha küçük, daha hafif ve daha rahattır. Daha az geleneksel bir görünüm istiyorsanız, renkli lastikler veya başka modifikasyonlar seçebilirsiniz.

Seramik Braket

Şeffaf seramik diş telleri, geleneksel sistemde çok daha az dikkat çeken bir tedavi yöntemi sağlayan yeni bir varyasyondur. Geleneksel diş teli ile aynı parçaları kullanırlar – dişlerin ön tarafındaki desteklerin dişin doğal rengiyle harmanlanan yarı saydam bir seramik malzemeden yapılmış olması dışında. Bu sistem yetişkinler için bir favori haline gelmiştir, çünkü yakından bakmazsanız orada olduklarını fark etmek zordur.