ALİADENT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KLİNİĞİ

Gummy Smile

Gummy smile, diş etlerinin normalden fazla göründüğü bir durumu ifade eder. Gülümsediğinizde üst dişlerinizin üzerindeki diş etlerinin belirgin bir şekilde görünmesiyle karakterizedir. Bu durum, estetik kaygılar yaratabilir ve bazı insanlar için rahatsız edici olabilir.

Araştırmalara göre, genellikle tanıştığınız zaman insanların ilk baktığı yer gülüşünüzdür. Uyumsuz bir gülümsemeyle gözleriniz hemen birisinin dişlerine odaklanır. Uyumlu bir gülümsemeyle beyniniz, o kişinin hoş bir gülümsemeye sahip olduğunu kaydeder ve dikkatinizi gözlerine yönlendirir. Hiçbir şey, sağlıklı ve parlak bir gülümseme kadar kişiliği, enerjiyi ve güveni ifade edemez.

Aşağıdaki sorulardan birine veya birkaçına evet diyorsanız, dişeti estetiği uygulamasına ihtiyacınız olabilir:

  • Fotoğraf çekilirken gülümsemekten kaçınıyor musunuz?
  • Gülüşünüzde sizi rahatsız eden bir şey var mı?
  • Gülümsediğinizde diş etleriniz fazla mı görünüyor?
  • Dişlerinize uygulanan tedavilerin uyumsuz olduğunu mu düşünüyorsunuz?
  • Dişlerinizin daha beyaz olmasını ister misiniz?
  • Dişlerinizde düzensizlikler var mı?
  • Dişleriniz arasında boşluklar mı var?

En güzel dişler bile sağlıklı diş etleri tarafından çerçevelenmediği sürece çekici görünemez. Estetik olmayan diş etleri, diş eti üzerindeki küçük işlemler ve tedavilerle düzeltilebilir.

Sağlıksız diş etleri: Periodontal hastalıklar nedeniyle diş etleri kırmızı, şiş ve parlak görünür. Estetik diş hekimliği öncesi tedavi edilmelidir.

Dişeti çekilmesi: Dişeti çekilmesi sonucu, bazı dişler çok uzun görünebilir ve kök yüzeyleri ortaya çıkar. Bu durumda, diş etleri bu boşlukları yumuşak doku greftleriyle kaplayarak tedavi edilebilir.

Düzensiz diş eti kenarları: Bazı dişlerde dişin tepesindeki diş eti çok yüksek veya çok düşük olabilir. Estetik işlemlerden önce diş eti yapısı ideal hale getirilmelidir.

Diş etlerindeki lekeler: Diş etlerindeki siyah ve kahverengi lekeler vücuttaki pigmentlerle ilgilidir ve sağlığa zarar vermez. Bununla birlikte, estetik olmayan noktaları cerrahi olarak temizlemek mümkündür.

Dermatologlar tarafından gerçekleştirilen yukarıda sıralanan işlemler ağızdaki bu alanlarda uygulanabilir. Ağızdaki cilt ayrıca tabakalardan oluşur. Bu katmanlar inceltilir ve lazerle yavaş yavaş soyulur. Üst lekeli cilt daha estetik bir görünüm elde etmek için çıkarılabilir.

Yüksek veya düşük dudak çizgileri estetik sorunlara neden olabilir. Doktor, gülümsemeyi tedavi öncesi tüm dudak analizlerini gerçekleştirir. Dişlerin dudağa desteği ve kesici dişlerin pozisyonu, gülümseme yaratmada en önemli faktörlerden biridir. Dudak-diş ilişkisi gülümseyen pozisyonda çok önemlidir. Dudak kenarları yukarı ya da aşağı olmak ifadeyi tamamen değiştirebilir.

Dental ve intraoral uygulamalara ek olarak, bazı durumlarda estetik görüntünün yüze entegrasyonu için dermatoloji veya plastik cerrahi dallarından destek almak gerekebilir.

Eğer gülüşün sırasında dişler fazla görünmüyorsa veya estetik olarak tatmin etmiyorsa, kuron boyu uzatma tedavisi ile sağlıklı bir gülümseme elde edebilirsiniz. İşlem sırasında gülümseme tasarımına uygun olarak ön dişler dolgu malzemeleri yardımı ile uzatılır.