ALİADENT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KLİNİĞİ

20’lik Diş Çekimi

20 yaş dişleri genellikle alt ya da üst çenede ve en arkada bulunan azı dişleridir. Bu dişlerin çıkması bir yetişkinliğe geçiş gibi görünse de, erken dönemde çekilmesi diğer dişlere zarar vermemesi açısından önemlidir. Çene cerrahisi veya diş hekimi önerilerine uyularak 20’lik diş çekimi erken dönemde yapılırsa daha az komplikasyonla karşılaşılmasına neden olacaktır.

20’lik Diş Çekimi Sonrası

Cerrahi bir işlem olan çekim işlemlerinde lokal anestezi kullanılsa da kişinin gün içinde dinlenmesi önerilmektedir. Bu noktada hekimin tavsiyelerine uyulması büyük önem taşımaktadır. Ameliyat sonrasında bir iki gün boyunca yumuşak gıdalar yenmesi beslenmeye yardımcı olurken, operasyon sonrası rahatlamak amacıyla yanak bölgesine buz kompresi yapılabilir.

 

Normal 20’lik Diş Çekimi

Diş çekimleri kişileri korkutsa da, doğru ve zamanında yapılan müdahaleler olası riskleri ortadan kaldırmaktadır. 20’lik diş çekimi zamanında yapılmazsa, diğer dişlere zarar vererek ağız yapısını ve sağlığını riske atmaktadır. Bu nedenle normal ya da gömülü olan çekimlerde uzman hekime vakit kaybedilmeden danışılması en sağlıklı yoldur.

 

20’lik Diş Ameliyatı

Çene cerrahisi veya uzman diş hekimleri tarafından gerçekleşen ameliyat erken dönemlerde yapılırsa kişilerde daha az komplikasyon oluşumuna neden olmaktadır. Genel olarak ağız sağlığını etkilemeye başlamasından sonra mutlaka bir muayene olunması ve uzmanlar tarafından yapılması gereken operasyondur. Kişi gündelik hayatına hemen dönebilirken, birkaç gün beslenmesine ve önerilen ilaçların kullanımına dikkat etmesi gereklidir.

 

20’lik Diş Çekimi Fiyatı

Yapılacak uygulamaya göre maliyetler hastalara özel olarak oluşturulmaktadır. Kişilerde cerrahi operasyonun nasıl yapıldığı ve kim tarafından yapıldığına dair bilgilendirmeler sonrasında maliyetler belirlenecektir. 20’lik diş çekimi öncesinde fiyat verilmesi uzman hekimler tarafından doğru karşılanmayan bir durumdur ve öncelikle muayene olunması hastanın durumunun belirlenmesi açısından önemlidir.

 

SIK SORULAN SORULAR

 

20’lik Diş Çekimi Sonrası Şişlik Kaç Gün Sürer?

Çekim işlemlerinin zorluğuna ve kişilerin durumuna bağlı olarak şişlik süresi ortalama 2-3 gün sürmektedir. Uzman hekimlerin önerisiyle 1-2 gün 20 dakika arayla buz kompresi yapılarak rahatlama sağlanabilir. Eğer işlemlerden önce bir enfeksiyon durumu fark edilmişse buz kompresi yerine ılık nemli bir bezle kompres yapılması önerilmektedir.

 

20’lik Diş Çekimi Sonrası Ağrı

Çeneye ve diş köklerine müdahale edilmesinden dolayı bir miktar ağrı olması normal karşılanmaktadır. Diş çekimi sonrasında kişilerde meydana gelen ağrı ve enfeksiyon riskine karşı parasetamol içerikli ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler verilerek hastanın 20’lik diş ağrısı için hafifleme sağlar. Aynı zamanda enfekte olma riskine karşı da önlem alınmış olunur.

 

20’lik Diş Çekimi Sonrası İltihap

İltihap durumu genel olarak enfekte olan dişlerde meydana gelir ve bu gibi sorunların önüne geçmek için operasyon sonrasında bakımı ihmal etmemek önem taşır. Ağız bakımı düzenli olarak yapılır ve uzman önerilerine uyulursa iltihap ya da enfeksiyon riski en aza indirilmiş olur. Kişilere operasyon sonrasında ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı uzman hekimler tarafından komplikasyona önlem olarak verilmektedir.

 

20’lik Diş Çekimi Sonrası Kanama

Kanama her diş çekiminde görülen olağan durumdur. Kanamanın ne kadar olması gerektiği konusunda uzman hekim hastayı bilgilendirir ve önerilerde bulunur. Kanamanın artmaması için tükürmemek ve enfeksiyon riskine karşı ilaçları kullanmak önemlidir.

 

20’lik Diş Çekimi Sonrası Sigara

Sigara ve tütün ürünleri kullanımı diş çekimlerinde ciddi oranda iyileşmeyi geciktiren zararlı maddelerdir. İyileşmenin gecikmesi yanında kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonların oluşmasına neden olacağından dolayı mutlaka belli bir süre kullanımından uzak durulması gereklidir.

 

20’lik Diş Çekimi Sonrası Yemek

Yemek seçimlerinde operasyon sonrasında yumuşak ve sıvı gıdalar tercih edilmelidir. Dişlerin çiğneme gibi eylemlerini birkaç gün ertelemek ve diş arasına kaçarak enfeksiyon oluşturacak gıdalardan uzak durulması önemlidir. Bol su içilmesi ve pipet kullanılmaması önerilmektedir. Kan pıhtısını yerinden oynatacak yeme düzenlerinden kaçınılarak uzman hekim önerilerine uyulmalıdır.

 

20’lik Diş Çekimi Sonrası İltihap Şüphesi

Çekim ya da operasyon sonrasında herhangi bir ağrı, iltihap ve enfeksiyon gibi durumlar söz konusu olabilir. Birkaç gün içinde kötüleşen bir şişlik, şiddetli ağrı, his kaybı ve uyuşukluk geçmiyorsa mutlaka uzman hekime başvurulması gereklidir. Bu gibi durumlar enfeksiyon ve yara yerinin iyileşmediğine işaret etmekte olup tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

 

20’lik Diş Çekimi Sonrası Ne Yenmeli

Yumuşak ve sıvı gıdalarla beslenme sağlanarak dişlerin zorlanmaması gereklidir. Dişlerin çiğneme gibi eylemlerini birkaç gün ertelemek ve diş arasına kaçarak enfeksiyon oluşturacak gıdalardan uzak durulması önemlidir. Asitli ve aşırı şekerli, sıcak ya da çok soğuk içecekler enfeksiyon oluşması ve çekim yerindeki pıhtıyı oynatması bakımından tüketilmesi uygun görülmeyen içeceklerdir.

 

Gömülü Olmayan 20’lik Diş Çekimi

Bazı azı dişler çeneye gömülü bir vaziyette olup, bazıları ise görünür bir şekilde yer alır. Gömülü olmayan çekim için ameliyat gibi bir uygulamaya gerek olmadan deneyimli bir uzman hekim tarafından işlemlerin yapılması yeterli olmaktadır. Oldukça kolay ve hızlı bir çekim işlemi yapılarak kişinin diğer dişlerine zarar verilmeden önlem alınması daha doğru bir yoldur.