ALİADENT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ

Kist Operasyonları

Diş kistleri ciddi olabilir ve kontrol edilmediği takdirde yoğun ağrıyla birlikte daha ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Dişlerde kist durumu gelişirse, sonuçlar sağlıklı dişlerinize kalıcı hasar verebilir ve gülümsemenizi etkileyebilir. Kistler mutlaka uzun süre enfekte olmaz, çünkü aylarca veya hatta yıllarca semptomlar olmadan yavaş büyüyebilirler.

Diş kistleri nedir?

Bir diş kisti temelde kapalı bir doku kesesidir. Kistler genellikle diş eti, dudaklar gibi yumuşak oral dokularda ve çene kemiğinde bir dişin çevresinde veya yanında gelişir. Bir kist ciddi bir komplikasyona dönüşürse, büyük bir ameliyat yaptırmanız gerekebilir. Ağızda, yüzde veya çenede çeşitli dokularda bir kist oluşmaya başlayabilir, çoğu durumda ilk şekillenmeye başladıklarında enfeksiyondan kurtulurlar.

Oral Kistlerin Belirtileri:

Genel olarak, enfekte olmuş bir diş kistiniz varsa iltihaplı, şişmiş ve ağrılı olacaktır. Kistiniz ağzınızın mukozal astarındaysa, bir lezyon veya blister olarak dikkatinizi çekebilir. Enfekte olmayan bir kistiniz varsa, genellikle belirgin bir semptom olmaz. Bu nedenle, kistiniz görülebilen veya hissedilen bir yumruğın oluştuğu noktaya genişlemediği sürece, genellikle sadece bir tanı taraması veya röntgen ile tespit edilebilir.

En sık görülen oral kistlerin bazıları

Dentigerous Kist – Genellikle 20’lik dişin tepesine yakın veya üstünde gelişir.

Periapikal Kist (genellikle Radiküler Kist olarak bilinir) – Normalde bir dişin tabanında pulpa enfeksiyonu veya sinirin ölümü sonucu oluşan bir diş kistidir. Bir periapikal kist potansiyel olarak veya belki bir apse haline gelmeyebilir.

Mukosel Kist (genellikle Mukoza Kisti olarak adlandırılır) – Bu kist türü genellikle ağzınızın yumuşak iç kısımlarında, iç yanakta, dudakta, dilde gelişir. Genellikle etkilenen bölgelerdeki dokulara travma veya tahriş nedeniyle oluşurlar.

Odontojenik Kistler – Genellikle çene kemiğinde bulunan diş kistleri grubudur. Bir odontojenik kist, belirgin semptomlar ortaya çıkmadan önce oldukça büyür.

Diş kistlerinin gelişmesinin ana nedenleri:

Genellikle kistler ölü veya ölen bir dişin köklerinin ucunda oluşmaya başlar. Bazı formlar, dişlerin uygun olmayan bir şekilde büyümesi ve kendilerini ağızda konumlandırması nedeniyle, bazıları ise bir dişin geliştiği anormal yoldan dolayı oluşur.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Eğer bir kistiniz varsa, profesyonel bir mayeneye ihtiyacınız olacaktır, bu nedenle tedaviniz, sahip olduğunuz kistin türüne ve tam olarak bulunduğu yere göre belirlenir. Kistlerinizi etkili bir şekilde tedavi etmek ve ağız sağlığınızı iyileştirmek için endodontik veya kanal tedavisi cevap olabilir.

Kistiniz bir süredir mevcutsa ve bağışıklık sisteminiz herhangi bir şekilde tehlikeye girerse, iltihaplanabilir, zonklamaya neden olabilir ve acı verebilir. Bu durumda, ekstraksiyon ameliyatı veya kanal tedavisi tek seçeneğiniz olacaktır.