Aliadent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Şiddetli Bulantı Refleksi

Birçok kişi dişçi koltuğuna oturma konusunda endişeli olsa da, bunu yapma düşüncesi şiddetli bulantı refleksi olan hastalar için daha da korkutucu olabilir. Bununla birlikte, dişçiye gitmekten kaçınmak bir çözüm değildir; mide bulantısı korkusundan dolayı gecikmiş diş bakımı, ciddi ağız sağlığı endişeleri riskinizi artırabilir.

Şiddetli Bulantı Refleksini Ne Tetikler?

Her şeyden önce, şiddetli bulantı refleksinin nedenlerini anlamak, etkilerini azaltmak için adımlar atmanıza yardımcı olabilir. İnsanlar, şiddetli bulantı refleksinin fiziksel faktörler veya psikolojik kaygılarla üretilip üretilmediği konusunda hemfikir değildir, ancak şiddetli bulantı refleksinin her ikisinin bir kombinasyonundan kaynaklanabilmesi mümkündür.

Kısacası, faringeal refleks olarak da bilinen şiddetli bulantı refleksi, yabancı nesnelerin boğazınıza girmesini ve solunum yolunu tıkamayı engelleyerek boğulmanıza neden olan savunma mekanizmalarından biridir. Bununla birlikte, bu refleksin gücü kişiden kişiye değişir. Aynı zamanda, psikolojik faktörler, bir kişinin şiddetli bulantı refleksini daha şiddetli hale getirmeye, halihazırda mevcut bir şiddetli bulantı sorununu kötüleştirmeye katkıda bulunabilir.

Şiddetli Bulantı Refleksini Azaltmak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Şiddetli bulantı refleksinizin fizyolojik faktörler ya da psikolojik faktörler tarafından tetiklenip tetiklenmediğini anlamanın yanı sıra, şu adımları atabilirsiniz:

Burnunuzdan nefes almaya konsantre olun

Ağzınızdan nefes almak en yaygın şiddetli bulantı refleksi tetikleyicilerinden biridir. Dikkatinizi bunun yerine burnunuzdan derin nefes almaya odaklayın.

Dikkat dağıtıcı bir şey bulun

Odak noktanızı değiştirmek, genellikle şiddetli bulantı refleksi şansını azaltabilir. Stres topunu sıkmak, kulaklıkla müzik dinlemek veya kendi kendine hipnoz tekniklerini kullanmak, devam etmekte olan diş tedavisini sürdürmeye yardımcı olur.

İçeriğimizi Oylayın!