İmplant Diş Tedavisi Nedir?

İmplant diş, Genel anlamda eksik dişi tamamlamak için kullanılan bir tedavidir. Ağızda eksik bir diş hem estetik bir kaygıya, hem de çeşitli çiğneme ve beslenme problemlerine neden olabilir. Genellikle bu nedenle yapılan implant tedavisinde çene kemiğine yapay bir diş kökü yapılır. Eksik dişlerin yerine yapılan bu yapay köklerin üzerine diş görünümlü sabit veya hareketli protezler eklenir ve çiğneme problemi ortadan kalkar.

İmplant Diş Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı ve güçlü dişlerinize zarar vermekten kaçınmak istiyorsanız, implant diş tedavisini tercih etmek en doğru tedavi yöntemi olacaktır.

Kişinin eksik dişleri varsa kendilerini kötü hissetmesi çok normaldir. Fakat implant diş tedavisi ile kişi özgüvenini geri kazanabilir ve kendine güvenen, hayattan keyif aldığını belli eden ve rahat bir gülüşe sahip olabilir.

İmplant diş uygulamasının tercih edilmesinin en büyük ve en önemli nedenlerinden biri diğer uygulamalara kıyasla daha kalıcı bir seçenek olmasıdır. İmplantlara yeteri kadar ve düzgün bir şekilde özen gösterildiği sürece, sağlıklı ve doğal dişler kadar uzun süre dayanabilirler.

İmplant dışındaki uygulamalar ileride çeşitli problemlere yol açabilirler. Bu da zamanla farkedilir ve iş işten geçmiş olabilir. Bu yüzden doğru zamanda doğru tedaviyi uygulamak gerekmektedir.

Örneğin takma dişler yaklaşık olarak 10 yıl ömre sahiptir. Takma dişler kişinin ağzına tam olarak oturdukları için, zamanla ağız şekil değiştirir ve bu durum kişinin rahatsız hissetmesine neden olabilir.

 

Soru Sormaktan Çekinmeyin

İmplant diş tedavisi herkes için önemli olan bir tedavidir. Bu tedavide işlem öncesi bilgilendirme, süreç hakkında bilgi alma en önemli etkenlerden biridir. Aşağıdaki butona tıklayarak aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz!

YouTube video

İmplant Diş Tedavisi Kaç Aşamadan Oluşur?

Genellikle her implant tedavisi beş aşamadan oluşmaktadır. Sadece tek bir dişin değiştirilmesi gerekip gerekmediğine veya kapsamlı bir düzenlemeye ve tasarıma ihtiyaç olup olmadığına bakılmaz.
İhtiyaca yönelik en doğru tedavi yöntemini belirlemek için diş hekiminiz başlangıç ​​durumunuzu değerlendirir. Ardından kişiye özel olarak vaka planlaması yapılır. Bu vaka planlaması ise şu detaylara dayanmaktadır:
*Bilgisayarlı tomografi
*Gerektiğinde spesifik fonksiyonel testler
*Modelleme
*Panoramik röntgen görüntüleri
*Röntgen görüntüleri
Bu uygulamalar yapıldıktan sonra sürecin nasıl ilerleyeceği belirlenmiş olur. Uzun vadede implant diş tedavisinde başarı elde edebilmek için, duruma bağlı olarak aşağıdaki ön tedaviler gerekli olabilir:

*Kemik büyütme
*Çürüğün ortadan kaldırılması
*Diş eti plaklarının ortadan kaldırılması
*Ortodonti diş düzeltme

İmplant tedavisinde dişin eksik olduğu veya hiç dişin olmadığı alt veya üst çenelerde çiğneme sorunu yaşanır. Bu sebeple zamanla kullanılmamasından kaynaklı çenede kemik erimesi gerçekleşir ve bu da sağlık açısından probleme yol açar. Ancak implant diş tedavisinde çene köklerine yerleştirilen protezler sayesinde çene kasları ve dişler rahatlıkla kullanılabilir.

Bize Ulaşın

Sık Sorulan Sorular

1İmplant Diş Kimler İçin Uygundur?
İmplant tedavisinin yapılması için öncelikle diş eksikliği olmalıdır. Dişte bir eksiklik veya bir kemik erimesi yoksa implant diş ihtiyacı yoktur. İmplant tedavisinin uygulanması için kemik yapısı da çok önemlidir. Kemik yapısı implantta uygulanan vidaları kabul edecek şekilde olmalıdır. Aksi takdirde implant tedavisi uygulanamaz. Bunun dışında ise implant diş için bir üst yaş sınırı yoktur. Ancak kemik gelişimi tamamlanmayan gençler ve çocuklar için implant diş tedavisi uygun ve sağlıklı değildir.
2İmplant Diş Faydaları Nelerdir?
Kişinin eksik dişleri varsa kendilerini kötü hissetmesi çok normaldir. Fakat implant diş tedavisi ile kişi özgüvenini geri kazanabilir ve kendine güvenen, hayattan keyif aldığını belli eden ve rahat bir gülüşe sahip olabilir. İmplant diş uygulamasının tercih edilmesinin en büyük ve en önemli nedenlerinden biri diğer uygulamalara kıyasla daha kalıcı bir seçenek olmasıdır. İmplantlara yeteri kadar ve düzgün bir şekilde özen gösterildiği sürece, sağlıklı ve doğal dişler kadar uzun süre dayanabilirler. İmplant dışındaki uygulamalar ileride çeşitli problemlere yol açabilirler. Bu da zamanla farkedilir ve iş işten geçmiş olabilir. Bu yüzden doğru zamanda doğru tedaviyi uygulamak gerekmektedir. Örneğin takma dişler yaklaşık olarak 10 yıl ömre sahiptir. Takma dişler kişinin ağzına tam olarak oturdukları için, zamanla ağız şekil değiştirir ve bu durum kişinin rahatsız hissetmesine neden olabilir. Sağlıklı ve güçlü dişlerinize zarar vermekten kaçınmak istiyorsanız, implant diş tedavisini tercih etmek en doğru tedavi yöntemi olacaktır. Bilimsel araştırmalara göre implant tedavisinin en belirgin faydaları şu şekilde sıralanabilir: Doğru konuşma becerisi Doğru çiğneme becerisi Yüz estetiğinin oluşması ve düzenlenmesi Dişlerin doğal görünümünün ve fonksiyonunun geri kazanılması Çene kemiği yapısının korunması Artan güven ve özgüven
3İmplant Diş Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?
Eksik dişlerin fonksiyonunu ve estetiğini sağlayan implant diş tedavisinde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlardan biri, implant tedavisinde kullanılan vidaların boyu ve genişliğinin çene yapısına uygun olmasıdır. Çene bölgesine vidaları yerleştirmek için gerekli yere ihtiyaç vardır. Bunun yanında tedavinin yapılması için diş etlerinin ve dişlerin tamamen sağlıklı olması gerekir. İmplant tedavisinin tamamen sonuç vermesi ve uygulanabilmesi için kemik yapısının implant dişe uygun olması gerekir. Bunun için de kemik yapısı önceden tespit edilmeli ve işleme uygun olup olmadığına karar verilmelidir.
4İmplant Neden Tercih Edilmeli?
Diş, kemikten oluşan bir yapıdır. Kemik ise son derece hayati bir öneme sahiptir ve canlı bir sistemdir. Kemiğin canlı bir yapı olması, ısırma yeteneği gerçekleşmediğinde, kemiğin yavaş yavaş zayıfladığı ve süreç içerisinde kaybolduğu anlamına gelir. İmplant tedavisi ise bu kaybı önler çünkü tahmin edildiğinden de büyük bir etkisi vardır. İmplant diş tedavisi çene kemiğini eğitir. Çene kemiğinin eğitilmesi de kemiğin ve diş etlerinin uzun vadede korunmasına destek olur. İmplantlarla ağızda yapılan düzenleme ve tasarım ağızda tamamen doğallık hissi yaratır. Son derece rahat hissettiren implantlar sabit veya çıkarılabilir protezlerde bile en yüksek konforu sağlar: Ağızda implant ile yapılan düzenleme, diş etinde yer edinir, bir şekilde oturur ve kolayca temizlenebilir. Üstelik süreç içerisinde bakımı da yapılabilir.
5İmplant’ta Ağrı veya Acı Olur Mu?
İmplant diş tedavisi sonrasında en fazla diş çekimi sonrasında oluşabilecek ağrı oluşabilir. Ancak bu da kesin değildir. Hiç ağrı olmayadabilir. Genellikle tedavi sonrasında hastalar implantın varlığını bile hissetmemektedir. Tedavi sırasında da tercihe göre lokal veya genel anestezi uygulandığı için herhangi bir ağrı veya acı söz konusu değildir. Tedavi bittikten sonra ise 3 ile 6 ay arasında bir süre boyunca implantın kemikle bütünleşmesi gerekir. Bunun için ise ağzı ve çeneyi çok yormamak gerekir. İmplant ve kemiğin tam birleşiminin sağlanması için dişlere ve çeneye yüklenmemek şarttır. Tedavi sonrasında ise bir kaç ay sigara kullanmamak en doğrusu olacaktır. Çünkü ağızda sigaradan kaynaklanan herhangi bir enfeksiyon oluşma ihtimali vardır.