Aliadent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Lamina Diş Uygulamaları (CAD-CAM)

Lamina diş tedavisi, kozmetik diş hekimliğiyle gülüşünü iyileştirmek veya bir dişi onarmak isteyenler için iyi bir tedavi seçeneğidir. Hem kompozit hem de porselen kaplamalar, gülümsemedeki küçük kozmetik sorunları düzeltmek için tedavi yöntemleri içinde en iyiler arasındadır. Kompozit kaplamalar sadece birkaç yıl dayanma eğiliminde olduğu için daha az uzun ömürlüdür. Ancak kompozit kaplama daha hızlı tedavi sağlar. Porselen kaplamalar ise son teknoloji tedavi ile uzun süreli gülümseme imkanı sunar. Porselen kaplamaların ömrü uygun ağız hijyeni ve bakımı ile 7-10 yıldır. Bu süre iyi bakımla daha da uzun sürebilir. Lamina diş uygulamalarında öncelikle muayene olunur. Ardından röntgen çekilerek tedavi adımlarına geçilir. Ardından dişin dış cephesi hazırlanır ve renk eşleşmeleri yapılır. Alınan sonuçlar uygun kaplama dişin üretimi için laboratuvara gönderilir.

Lamina Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Porselen kaplamalar genellikle estetik nedenlerden dolayı ağzın önündeki dişler için ayrılmıştır. Bu nedenle işlem uygulamasına ön dişlerden başlanır.

Öncelikle, uzman hekim koruma amaçlı diş etlerinin etrafına koruyucu bir jel uygular. Son derece ince bir tabaka olarak uygulanan bu jel, kaplamalar tamamen yerine oturduğunda, dişlerin kalanıyla aynı hizada olur. Bu adım tamamlandıktan sonra uzman hekim yine koruma amaçlı dişlerin üzerine geçici bir başlık yerleştirir. Bu noktada, kaplamaların gölgelendirilmesi kaplama imalatı için izlenimler laboratuvara gönderilmeden önce seçilir ve kararlaştırılır. İmalat işlemi yaklaşık 1-2 hafta sürer.

Bu sürenin sonunda, hekim geçici kaplamaları çıkarır. Son olarak daimi kaplamaları uygulamadan önce dişleri tamamen temizler.

Laminaların hazırlanmasında tipik olarak çıkartılan ince emaye tabakası, dişin kaplama için hafifçe ayarlanması gerekeceğinden, tipik olarak minimal hazırlık olarak adlandırılır. Çoğu uygulama, özellikle dişin küçük bir yanlış hizalaması, yongalanması veya çatlaması olduğunda bir çeşit hazırlık içerir.

Lamina Diş Tedavisinin Yararları Nedir?

  • Kullanılan kaplama malzemeleri, çatlamaya ve kırılmaya karşı çok dayanıklı ve sağlam bir malzemedir.
  • Renk eşleştirme sayesinde, çevredeki dişlerle kolayca eşleşir veya estetik olarak mutlu eder.
  • Dişler lekelere karşı daha dayanıklı hale gelir.

Lamina diş tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.