Aliadent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Zirkonyum Kronlar

Zirkonyum kronlar, estetik ve dayanıklı bir diş restorasyonu seçeneğidir. Zirkonyum, beyaz renkte ve ışığı geçiren bir seramik malzemedir. Bu özelliği, doğal dişlerin görünümüne yakın bir estetik sağlar. Zirkonyum kronlar, dişlerin hasar gördüğü veya şekil bozukluğu olduğu durumlarda kullanılır. Aynı zamanda diş rengini iyileştirmek, boşlukları doldurmak veya dişler arasındaki boşlukları kapatmak için de kullanılabilirler. Zirkonyumun dayanıklılığı, güçlü bir çene ısırığı olan hastalar için uygun bir seçenek yapar.

Son zamanlarda en önemli ve en çok tavsiye edilen kron türlerinden biridir. Estetik yapay diş isteyenler, zirkonyum kronlarını tercih ederler. Hastalar, çoğu zaman, zirkonyum kronların üretiminde kullanılan bileşim veya malzemeler konusunda merak duyarlar.

Zirkonyum kronlar zirkonyum oksit veya zirkonyumdan oluşur. Zirkonyum, X-ışınlarında radyopak olma özelliğine sahip beyaz renkli bir metaldir. Ayrıca, diş rengi diğer tedavi seçeneklerinden daha beyazdır. Geleneksel metal bazlı seramik kronlarınkine kıyasla anestetik gri çizgi görünürlüğü yoktur.

Zirkonyum kronların, doğal bir görünüm kazandırdığı bilinmektedir. Çoğu zaman, zirkonyum kronları doğal dişlerden ayırt etmek zordur. Metal esaslı kronlar kullanıldığında, diş eti hattının kararması eğilimi olduğu için ilgili dişlere daha doğal bir görünüm kazandırmak için zirkonyum kronların dişlere yapıştırılması önerilir.

Ağızdaki dokular, zirkonyum kronları mutlu bir şekilde kabul eder. Zirkonyum kronları, zirkonyum kron tedavisinin tamamlanmasından sonraki günlerde gerçekten iyi çalışmaya başlar. Zirkonyum kronların ömrü normal kronlarla karşılaştırıldığında eşittir.

Diş kronlarının çoğu, yıllarca düzenli kullanımda hastalar tarafından korozyona uğramaktadır. Yıllar boyunca tüketilen çeşitli sıvılar ve yiyecekler diş kronlarının korozyonuna neden olur. Zirkonyum kronlar, uzun ömürlü olmalarına büyük ölçüde katkıda bulunan diğer dental kron tipleri gibi korozyona uğramaz.

Zirkonyum kronların üretiminde en yeni dental teknolojiler başarıyla kullanılmaktadır. En iyi bölüm, işlemde çok zaman kazandıran çok sayıda doğal dişin korunmasıdır. Zirkonyum kronları ilgili dişlere takmak için sadece diş hekiminin minimum hazırlık yapması gerekir.

Bu kronlar dijital diş hekimliğinde en son teknoloji olan CAD-CAM (Bilgisayar destekli tasarım – Bilgisayar destekli frezeleme) teknolojisi ile üretilmiştir. Bu nedenle, zirkonyum kronları, zarar görmüş dişlerinde kalıcı estetik çözümler almak isteyen bireyler için büyük yarar sağlar. Zirkonyum kronlar, modern zamanlardaki en iyi tedavi seçeneklerinden biridir.