Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com

Zirkonyum Seramik

Zirkonyum Seramik Nedir?

Kayıp diş tedavisinde kullanılan malzemeler arasında zirkonyum seramik de yer alır. Son zamanlarda implant uygulaması daha yaygın olsa da bazı hastalarda çene ve kemik yapısı implant ile uyum sağlamaz. Bu durumda köprü ve kaplama yöntemine başvurulur. En sık kullanılan ve kaliteli malzeme de zirkonyumdur.

Zirkonyum, metalden daha sağlam bir maddedir ve ışık geçiren bir yapısı vardır. Özellikle tek diş üzerinde meydana gelen bozukluklarda kullanılan kaplama yöntemidir. Gerçek diş görünümüne daha çok benzeyen bir yapısı sayesinde kötü bir görünüm sağlamaz. Kendi dişiniz gibi bir görünüm sağlayan zirkonyum seramik kaplama ile diş kayıplarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

Diş eti ile de en iyi şekilde uyumlu olan zirkonyum, herhangi bir zarar vermez. Güzel ve doğal bir görünüm sağlayan bu malzeme yiyecek kalıntısı da yapmaz. Bu nedenle gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Zirkonyum Seramik Nasıl Yapılır?

Diş kaplama çeşitlerinden olan zirkonyum kaplama oldukça rahat ve kullanışlı bir kaplama çeşididir. Kaplama işlemi yapılmadan önce uygulama yapılacak dişler oyularak düzeltilir. Bu düzeltmeler sayesinde dişin yapısı küçültülür ve daha rahat kaplama işlemi yapılır. Özel olarak ölçüsü alınan kaplamanın dişle uyumlu olması sağlanır. Zirkonyum seramik fiyatları 2021 yılı fiyatları için hemen bizimle iletişime geçin.

Özel kaplama yapıştırıcısı ile birlikte yapılan kaplama dişin üzerine yapıştırılır. Daima dişin üzerinde kalacak şekilde birleştirilir. Kaplamanın dişin tam üzerine oturduğundan emin olmak gerekir. Oldukça doğal bir diş görünümü sağlayacak olan kaplamalar sayesinde sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olabilirsiniz.

İşlem sırasında sabırlı olmaya önem vermek gerekir. Zirkonyum kaplama diğer kaplamalara oranla daha kaliteli olduğundan dolayı uzun yıllar boyu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kişiye özel yapıştırıcılar kullanılarak uygulanır. Oldukça hijyenik ve kaliteli olan bu kaplama çeşidini sizler de tercih edebilirsiniz.

Zirkonyum Seramik Diş Kimlere Uygulanır?

Son zamanların en popüler diş kaplama çeşitlerinden olan zirkonyum seramik kaplama, köprü protez uygulamalarında ya da tek diş kaplamalarında uygulanır. Oldukça kullanışlı bir kaplama çeşidi olan zirkonyum kaplamayı implant uygulamasına uygun olmayan bireyler yaptırabilir.

Ortodontik tedavilerde dişlerin üzerine yapıştırılan braketlerde de zirkonyum kullanılır. Zirkonyum diş en doğal ve kaliteli olarak göründüğünden dolayı pek çok bireyin tercih ettiği kaplama çeşididir. Teknolojik gelişmeler sayesinde daha kolay işlenebilen zirkonyum en doğal dişlere dönüşüyor. Sizler de tek dişinizi kaybettiğinizde implant yerine daha uygun fiyatlı olan zirkonyum kaplamayı tercih edebilirsiniz.

Çene ve diş yapınız uyum sağladığı taktirde işinde uzman diş hekimi tarafından kaplamanızı yaptırabilirsiniz. Daha estetik görünümlü ve sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz. En dikkat çeken kısım dişler olduğundan dolayı özen vererek tedavinizi olabilirsiniz.  Zirkonyum kaplama ile kendi dişleriniz gibi hayata devam edebilirsiniz.

Zirkonyum Seramik Öncesi

Dişlerinize zirkonyum seramik kaplama yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. İlk olarak diş hekiminizin seçimini en doğru şekilde yapmanız gerekir.

Yanlış hekim seçimi sonucu olarak istenmeyen durumlar ile karşı karşıya kalabilir, hatta sağlıklı dişlerinizi de yanlış bir hamle sonucu kaybedebilirsiniz. Tedaviye başlamadan önce zirkonyum kaplama hakkında detaylı bilgilere sahip olmanız gerekir. Güvenilirliği, kullanışlılığı ve kullanım ömrüne göre yaptırmaya karar verebilirsiniz.

İşlemden önce ağız ve diş temizliğinizi en iyi şekilde yaparak hekim karşısına geçmeniz gerekir. Kaplama öncesinde sorunlu ve hasarlı olan dişlerinizi en net şekilde belirlemek için detaylı muayeneden geçmeniz gerekir. Kayıp diş sayınıza göre ölçüsü alınacak kaplama için bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekir. Tüm hususlara dikkat ettikten sonra kaplamanızı yaptırabilirsiniz.

Zirkonyum Seramik Sonrası

Zirkonyum kaplama öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi sonrasında da uyulması gereken noktalar vardır. İşlem esnasında lokal anestezi uygulandığından dolayı herhangi bir acı ya da ağrı hissi yoktur.

Fakat anestezi etkisi bittikten sonra ortaya çıkabilecek olan ağrılar için doktorunuzun verdiği ağrı kesicileri mutlaka almanız gerekir. Kaplama işleminden sonra yapıştırıcının en sağlam şeklide işlevini görebilmesi için çok sıcak ve çok soğuk içeceklerden uzak durmanız gerekir. Dişlerinizin yerine tam oturması için sert ve kabuklu yiyecekler tüketmemeye özen göstermeniz gerekir.

Dişlerinizi fırçalama işleminde yumuşak ve nazik hareketleri tercih etmelisiniz. Uyulması gereken tüm hususlara dikkat ettiğiniz süre boyunca kaplamalarınıza en sağlıklı şekilde kavuşabilirsiniz. Yaşamanızın geri kalanında daha sağlıklı ve estetik gülüşlere de sahip olabilirsiniz.

Zirkonyum Seramik Fiyatları 2021

Uzun yıllar boyu kullanılan kaplamalarda metal alt yapılardan yana tercih yapılıyordu. Fakat metal yapı dişleri zamanla olumsuz etkilediğinden dolayı kullanılmaktan vazgeçildi.

Günümüzde en popüler olmaya başlayan kaplamalar arasında zirkonyum kaplama yerini aldı. Her yaş grubu ile uyum sağlayan ve pek çok avantajı bulunan bu kaplama çeşidinin fiyatları da oldukça uygundur. Her bireyin rahatlıkla kaplama yaptırabilmesi adına fiyatlar indirimli şekilde sunuluyor.

Kaplama yapılacak olan diş sayısı arttıkça fiyatlarda da artış meydana gelir. Kaplama yaptıracağınız diş kliniğine göre fiyatlar değişebilir. Sizler de çevrenizde en uygun fiyata işlem yapan klinikler tarafından hizmet alabilirsiniz. Diğer kaplama malzemelerine göre daha sağlıklı ve uygun fiyatlı olduğundan dolayı tercihinizi zirkonyumdan yana yapabilirsiniz.

Kaplama yaptırmadan önce klinikler arası karşılaştırma yaparak daha uygun fiyatlı kliniği tercih edebilirsiniz. Zirkonyum seramik ile daha doğal bir diş görünümüne de sahip olabilirsiniz.