Levent
Sultanbeyli
alia@aliadent.com
Adeziv Bonding
Anasayfa » Tedaviler » Adeziv Bonding
Adeziv Bonding

Adeziv Bonding Restorasyon

Adeziv Bonding uygulaması öncelikle dişlere zarar vermeyen uygulamalardan biridir.  Dişlerde ufak tefek sorunların giderilmesi amacıyla yapılan estetik tedavilerden biridir.  Aynı zamanda düşük maliyetli bir uygulamadır. Bunun yanı sıra işlem çok kısa sürede gerçekleştirilir.  Genellikle adeziv bonding uygulaması iki diş arasında bulunan boşlukların estetik bir biçimde kapatılması tedavisidir.  Özellikle ön dişler arasında bulunan açıklıklar Adeziv bonding yöntemi ile son derece başarılı bir biçimde düzeltilir ve açıklık ortadan kaldırılır.  Aynı zamanda uygulama da yarısı kırılmış olan dişlere de rahatlıkla uygulanan bir tedavidir.

Adeziv Bonding Restorasyon Nasıl Uygulanır?

Adeziv bonding uygulaması dişlerde bulunan bir takım şekil bozukluklarının giderilmesidir.  Bu uygulama ile boşluklar kapatılır.  Genellikle dişte doku kaybı bulunmadığı durumlarda kişiye daha estetik bir görüntü kazandırmak için yapılan tedavilerden biridir. Hatta dişe anestezi dahi yapmaya gerek yoktur.  Uygulama bir kaç aşamada gerçekleşir.  Önce dişe en yakın renkte bir malzeme seçilir.  Daha sonra dişlerde varsa çürükler temizlenir.  Dolgu dişe tutunsun diye dişin yapısına uygun bir materyal kullanılarak diş örtülür. En son ise dişin kendi rengine uyumlu kompozit bir dolgu hazırlanarak lazer desteğiyle sertleştirilir.  Daha sonra diş şekillendirilerek cilalanır.

Adeziv Bonding İşlemi Ne Kadar Sürer?

Adeziv bonding uygulamasında yani diğer bir adıyla kompozit dolgu önce hastanın ağız içine dişlerin sağlıklı olup olmadığına bakılır.  Varsa çürükler temizlenir. Diş oyuğu uygun bir biçimde doldurulur.  Maddenin tutulması için bir miktar asit uygulaması yapılır. Ardından dişin rengi tespit edilir ve bir kompozit malzeme hazırlanır.  Bu malzeme dişe uygulanır ve sonra bu maddeye uygun biçim verilir.  Dolgunun sertleşmesi için lazer kaynaklı bir ışın uygulanır daha sonra diş yüksekliği olup olmadığı kontrol edilerek kapanma problemi ortadan kaldırılır.  En son aşama olarak diş cilalanır ve tedavi bitirilir.  Yaklaşık olarak 30 dakika gibi kısa bir sürede ve aynı gün hatta birden fazla diş için bile uygulanabilen tedavilerden biridir.

Adeziv Bonding İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Adeziv bonding uygulaması tamamen estetik kaygı ile yapılan tedavilerden biridir.  Bu tedaviden sonra hasta normal koşullarda diğer dişlere gösterdiği hassasiyetin aynısını bu dişler için de göstermelidir. Hasta özellikle bonding uygulaması yapılan dişlerle sert maddeleri kırmaktan kaçınmalıdır.  Bunun yanı sıra ağız içi,  diş temizliğine ve bakımına özen göstermelidir.  Tırnak yeme alışkanlığı olan kişilerde bonding uygulaması son derece sakıncalıdır. Bu alışkanlığı olan kişiler dişe zarar verir.  Hekimin önerdiği 6 aylık düzenli kontrole gitmeli ve olası dişlerde renk değişikliği yapan boyayıcı maddeler içeren yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Adeziv Bonding İşlemi Sonrasında Dişlerde Renk Değişikliği Olur Mu?

Adeziv bonding uygulamasında mikrofil ajanlar kullanılır. Bu ajanlar ileri teknoloji ürünü olduğu için diş yapısı ve dokusuyla çok yoğun benzerlik içerir. Bu nedenden dolayı doğal dişlerin etkilendiği orandan daha fazla renk değişikliğine uğramaz. Ancak diş hekimi bu pürüzleri cilalayarak düzeltir. Bu nedenle lekelenme etkisine karşı bu cilalama işlemi oldukça dayanıklıdır. Ayrıca dişleri boyayan çay kahve kola şarap gibi bazı içecekler dişlerde hafif bir renk değişikliğine sebep olur. Ancak bu da 6 aylık düzenli diş hekimi kontrolünde diş hekimi tarafından tekrar cilalanarak bu renk değişikliği giderilir. Uygulaması aynı zamanda estetik diş hekimliği alanına giren ve gülüş tasarımı olarak hazırlanan uygulamalardan biridir.

Adeziv Bonding Ömrü Ne Kadardır?

Adeziv bonding uygulaması için kesin verilebilecek bir süre yoktur. Ancak bu uygulama sırasında kullanılan malzemenin kalitesi dolayısıyla daha uzun süre kullanım sağlar. Bir diğer önemli konu ise diş hekiminin bu konudaki becerisi ve tecrübesidir. Günümüzde bonding uygulaması yeni nesil bir tedavi olduğu için teknoloji ile üretilmiş malzemeler kullanılır.  Bu malzemelerin ömrü ise 5 yıl ile 10 yıl arasında değişir.  Adeziv bonding uygulanmış bir hastaya diş ömrünü tamamladıktan sonra tekrar uygulama yapılabilir.

Adeziv Bonding İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Adeziv bonding uygulaması diş tedavileri içinde en düşük maliyetli olan uygulamalardan biridir.  Yeni nesil estetik diş hekimi alanına giren uygulamalardır. Uygulama son derece uygun maliyetlidir.  Bir diğer önemli özelliği ise herkese uygulanabilir olmasıdır. Çocuklar dâhil erişkinler yaşlılar gülüşünden rahatsız olup estetik kaygı taşıyanlar daha iyi bir gülüşe sahip olmak isteyen herkese uygulanabilen işlemlerden biridir.

Adeziv Bonding Pahalı Mıdır?

Adeziv bonding uygulaması diğer diş tedavilerinden çok daha farklı hem kolay hem çok kısa sürede gerçekleşen uygulamalardan biridir. Hasta uygulama sırasında kesinlikle acı ve ağrı hissetmez.  Bu nedenle lokal anestezi yapılmasına gerek duyulmaz. Adeziv bonding uygulamasında kullanılan materyallerin kaliteli olması uygulamanın daha uzun süre kullanılmasını sağlar.  Bu da yaklaşık olarak 5 ile 10 yıl arasında değişmektedir.

Estetik diş hekimliği alanı içine giren adeziv bonding,  estetik diş hekimliği ve gülüş tasarımı içinde bulunan tedavilerin en düşük maliyetli ve en ekonomik olan uygulamasıdır. Ücretin belirlenmesinin en doğru yolu diş hekimi ile karşılıklı konuşarak belirlenmesidir. Bu da kullanılan malzeme ve tedavi seçenekleri belirlendikten sonra ortaya çıkar. Adeziv Bonding yaptırmak için doktora başvurabilirsiniz.