Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
alia@aliadent.com

Adeziv (Bonding) Restorasyonlar

Adeziv (Bonding) Restorasyonlar

Dental bonding, beyaz (veya diş renginde) kompozitin (dolgu malzemesi) doldurulması, onarılması veya bir dişe estetik iyileştirmelerde kullanılmasıdır.

Esasen bir deliği doldurduğunuz yere dolgunun yerleştirilmesinden farklı olarak, kompozit yapıştırma yerleştirmek hassasiyet gerektirir veya diş yapıştırması başarısız olur. Bununla birlikte, doğru şekilde diş takılması, bir dişi onarmak, eski haline getirmek veya geliştirmek için mükemmel, son derece estetik ve uzun ömürlü bir sonuçtur.

Adeziv (Bonding) Restorasyonu Adayları

Beyaz veya diş rengindeki dolgular, on yıllardır diş doldurmada tercih edilen bir yöntemdir. Bu dolgular, küçük bir boşluğu doldurmak, küçük kompozit dolguyu değiştirmek ve başka bir şekilde sağlıklı bir kırık dişi onarmak için mükemmel bir seçenektir.

Yapıştırma malzemesinin sınırlamaları, boşluk veya eski dolgu büyük olduğunda, restore edilecek dişin çatlakları veya çatlakları varsa veya restore edilecek diş üzerinde ağır çiğneme kuvvetleri varsa mevcuttur. Bazen porselen dolgusu diş yapıştırma işleminden daha iyi bir seçenektir.

Adeziv (Bonding) restorasyonunda kullanılan diş yapıştırma malzemesi gelişmiş bir polimer olmasına rağmen, yine de bir plastik türüdür. Ve, onarıcı bir malzeme olarak plastiklerin bir dezavantajı, gözenekli olmaları (mikroskobik seviyede) ve bu nedenle lekeleri emmeleridir. Bu nedenle, daha fazla bakım gerektirecektir. Bu nedenle, genellikle 8 veya daha fazla dişi geliştirmek için ideal seçenek olarak bu yöntem önerilir. Küçük düzeltmeler için kompozitler yeterince iyi bir seçenek olabilir.